Колко време е необходимо, за да забравите бившия си партньор??
- On 08/06/2025
- бивш, връзка, емоционална привързаност, преодоляване на раздяла, раздяла
Ново изследване, проведено от Джиа Й. Чонг и Р. Крис Фрейли от Катедрата по психология в Университета на Илинойс от 2025, се опитва да отговори на 2 въпроса:
Първо: могат ли всички емоционални връзки с бившия партньор да бъдат напълно прекъснати?
И второ: колко време обикновено отнема този процес?
Изследваните лица е трябвало да отговорят на няколко критерия: да са пълнолетни и да са имали поне една романтична връзка, продължила повече от две години. Освен това тази връзка трябва да е приключила, а бившият партньор да е все още жив към момента на проучването.
Средната възраст на участниците е била около 30 години, като 57% от участниците са били жени. Средната продължителност на връзките е била около 4,6 години, а раздялата е била настъпила около 5 години преди изследването.
Участниците отговарят на въпроси, свързани с емоционалната привързаност. Въпросите са фокусирани върху различни мисли и чувства – например дали все още им е приятно да прекарват време с бившия си партньор, дали той им е давал чувство за сигурност и други подобни аспекти.
Освен това изследваните лица отговорят на същите въпроси и по отношение на напълно непознат човек.
По този начин учените сравняват индивидуалните резултати и оценяватт дали привързаността към бившия партньор е по-силна от тази към непознат. Допълнително участниците са попитани, кой е прекратил връзката – те самите или бившият им партньор, дали след раздялата са имали нова връзка, както и други въпроси, свързани с динамиката на отношенията с бившия партньор.
Събраните данни са използвани за обстойни статистически анализи.
Какво установяват учените?
Средно са необходими около 4,18 години, за да се разгради наполовина емоционалната привързаност към бившия партньор. При средностатистическия човек емоционалната връзка към бившия партньор напълно избледнява след около 8 години, но при някои този процес отнема повече време.
Въпреки това индивидуалните различия са значителни – при някои участници емоционалната връзка с бившия остава силна дори след много години. След края на една връзка много хора продължават да изпитват чувства към бившите си партньори.
В зависимост от това дали са инициирали раздялата или не, емоционалното „преодоляване“ може да бъде трудно. Това важи особено за дългогодишни връзки или бракове, завършили с развод. Т.е. спрямо това изследване в дългосрочен план емоционалната връзка с бившия партньор намалява до нула.
Това е добра новина за хората, които преживяват трудна раздяла – данните показват, че почти всички в крайна сметка напълно преодоляват бившите си и вече не изпитват по-силна емоционална привързаност към тях, отколкото към непознат човек.
Въпреки това времето, необходимо за този процес, е изненадващо дълго!
Средно отнема около 4,18 години, за да се достигне половината от процеса на емоционално дистанциране от бившия партньор.
Кои фактори влияят върху това, колко бързо се преодолява бившият партньор?
- Изненадващо е, че една нова връзка не ускорява емоционалното дистанциране. Това показва, че връзката с бившия партньор не зависи от наличието на нов партньор.
- Също така, снимки, съобщения и запазени контакти могат значително да забавят процеса на емоционално преодоляване на раздялата.
- Експертите препоръчват изтриване на дигиталните спомени, за да се избегне несъзнателното поддържане на емоционална връзка.
- Ако човек изтрива само определени спомени, често запазва само положителните. Това може да засили ефекта на носталгията, което прави преодоляването на раздялата още по-трудно.
- Полът на участниците не оказва влияние върху темпото, с която емоционалната връзка избледнява.
- Най-важният фактор за продължаващата привързаност и неспособност да преодолее емоционално раздялата е редовният контакт с бившия партньор.
- По-тревожните личности са склонни да поддържат емоционални връзки с бившите си партньори за по-дълго време.
- Хората, които имат деца с бившия партньор, първоначално изпитват по-силна емоционална връзка, но тя намалява по-бързо, отколкото при тези без деца.