Използвайте емоционалната интелигентност за справяне със стреса и по-добри отношения с другите!
- On 29/09/2024
Какво представлява емоционалната интелигентност (EQ)?
Понятието „емоционална интелигентност“ произхожда от американския психолог Едуард Лий Торндайк, който първоначално нарича това качество „социална интелигентност“. Едва през 1990 г. психолозите Питър Саловей и Джон Д. Майер говорят за първи път за т.нар. „емоционална интелигентност“.
Популярността на EQ нараства благодарение на Даниъл Голман. Бестселър авторът посвещава цяла книга на „EQ“ през 1997 г. Днес психолозите са единодушни, че социално-емоционалните умения могат да бъдат подобрени чрез тренинг и практика.
Емоционалната интелигентност (известна също като емоционален коефициент или EQ) е способността да разбирате, използвате и управлявате собствените си емоции по позитивни начини, за да облекчите стреса, да комуникирате ефективно, да съчувствате на другите, да преодолявате предизвикателства и да разрешавате конфликти.
Емоционалната интелигентност Ви помага да изграждате по-стабилни взаимоотношения, да успявате в училище и на работа и да постигате своите професионални и лични цели.
Тя също може да Ви помогне да се свържете със своите чувства, да превърнете намеренията си в действия и да взимате добри решения.
Четирите ключови умения за емоционална интелигентност са:
- Саморегулация. Вие сте способни да контролирате импулсивните чувства и поведения, да управлявате емоциите си по здравословен начин, да поемате предизвикателства и да се адаптирате към променящите се обстоятелства.
- Самосъзнание. Вие разпознавате собствените си емоции и как те влияят на Вашите мисли и поведение. Познавате своите силни и слаби страни и имате самоувереност.
- Емпатия. Емпатията Ви помага да разбирате емоциите, потребностите и притесненията на другите хора, да улавяте техните емоционални сигнали, да се чувствате комфортно в социални ситуации и да разпознавате динамиката на властта в групи или организации.
- Управление на взаимоотношенията. Вие знаете как да развивате и поддържате добри взаимоотношения, да комуникирате ясно, да вдъхновявате и влияете на другите, да работите добре в екип и да управлявате конфликти.
Значение на емоционалната интелигентност (EQ)
Както знаем, не най-умните хора са най-успешните или най-удовлетворени в живота. Вероятно познавате хора, които са академично блестящи, но социално неадекватни и неуспешни в личните си отношения.
Интелектуалните Ви способности или Вашият интелектуален коефициент (IQ) не е достатъчен сам по себе си за да постигнете успех в живота. Да, вашият IQ може да Ви помогне да влезете в университет, но EQ е това, което ще Ви помогне да управлявате стреса и емоциите, когато се сблъскате с важни изпити.
IQ и EQ съществуват в тандем и са най-ефективни, когато се подкрепят един друг.
Емоционалната интелигентност влияе на:
- Вашето представяне в училище или на работа. Високата емоционална интелигентност може да Ви помогне да се ориентирате в социалния лабиринт на работното място, да водите и мотивирате другите и да се успявате в кариерата си.
Всъщност, когато става въпрос за оценяване на важни кандидати за работа, много компании оценяват емоционалната интелигентност като толкова важна, колкото и техническите умения, и прилагат EQ тестове преди наемане.
- Вашето физическо здраве
Ако не сте в състояние да управлявате емоциите си, вероятно не сте и в състояние да се справяте адекватно със стреса. Това може да доведе до сериозни здравословни проблеми.
Неконтролираният стрес повишава кръвното налягане, потиска имунната система, увеличава риска от сърдечни удари и инсулти, допринася за безплодие и ускорява процеса на стареене. Първата стъпка към подобряване на емоционалната интелигентност е да научите как да управлявате стреса.
- Вашето психическо здраве
Неконтролираните емоции и стрес също могат да повлияят на Вашето психическо здраве, правейки Ви уязвими към тревожност и депресия. Ако не сте в състояние да разбирате и да управлявате емоциите си, ще Ви е трудно да създавате и поддържате добри взаимоотношения с другите.
Това от своя страна може да Ви накара да се чувствате самотни и изолирани и да влоши психическите Ви проблеми.
- Вашите взаимоотношения
Като разбирате емоциите си и знаете, как да ги регулирате, сте по-добре подготвени да ги комуникирате адекватно навън, към обкръжението Ви.
- Вашата социална интелигентност
Да бъдете свързани и в контакт със своите емоции изпълнява социалната цел да Ви свърже с другите и с околния свят.
Социалната интелигентност Ви позволява да разграничите приятелите от враговете, да усетите/разпознаете интереса на друг човек към Вас, да намалявате стреса, да балансирате нервната си система чрез социална комуникация и да се чувствате обичани и щастливи от другите.
Развиване на емоционалната интелигентност:
Четири ключови умения за повишаване на EQ
Уменията, които формират емоционалната интелигентност, могат да бъдат усвоени по всяко време.
Важно е обаче да запомните, че има разлика между това просто да научите нещо за EQ и да прилагате това знание в живота си.
Само защото знаете, че трябва да направите нещо, не означава, че ще го направите – особено когато сте затрупани от стрес, който може да саботира и най-добрите Ви намерения.
Следващите четири ключови умения могат да Ви помогнат да развиете своя EQ и да подобрите способността си да управлявате емоциите си и да се свързвате с другите.
- Умение 1: Саморегулация или (самоуправление)
За да ангажирате своя EQ, трябва да можете да използвате емоциите си за взимането на добри решения.
Когато сте прекалено стресирани, можете да загубите контрол над емоциите и способността си да действате обмислено и адекватно.
Помислете за момент, когато стресът е взел надмощие и контрол над Вас. Беше ли Ви тогава лесно да мислите ясно или да взимате рационални решения? Вероятно не.
Когато сте прекалено стресирани, способността Ви да мислите ясно и да осъзнавате емоциите – както своите, така и на другите – е доста ниска.
Емоциите носят важна информация за Вас самите и за другите, но когато сте под стрес, можете да се почувствате претоварени и да загубите контрол над себе си.
С умението да управлявате стреса и да останете емоционално в „тук и сега“, можете да се научите да получавате неприятна информация, без да и позволите да поеме кормилото над мислите и поведението Ви.
- Умение 2: Самосъзнание
Управлението на стреса е само първата стъпка към изграждане на емоционална интелигентност.
Теорията за привързаността показва, че текущият Ви емоционален опит вероятно е отражение на ранния Ви житейски опит.
Способността Ви да управлявате базови чувства като гняв, тъга, страх и радост често зависи от качеството на ранния Ви емоционален опит.
Ако човекът, грижещ се за Вас тогава като бебе е разбирал и валидирал емоциите Ви, е вероятно те да са се превърнали в ценни активи в зрелия Ви живот.
Но ако емоционалният Ви опит като бебе е бил объркващ, заплашителен или болезнен, вероятно се опитвате като възрастен да се дистанцирате от емоциите си.
Но способността Ви да се свързвате с емоциите си във всеки даден момент е ключът към разбирането на това, как емоциите влияят на Вашите мисли и поведение.
Придружени ли са емоциите Ви от физически усещания, които изпитвате на места като стомаха, гърлото или гърдите? Изпитвате ли чувства на гняв, тъга, страх и радост, всяко от които се проявява в леки промени в изражението на лицето?
Можете ли да изпитвате интензивни чувства, които са достатъчно силни, за да привлекат както Вашето внимание, така и това на другите? Обръщате ли внимание на емоциите си? Влияят ли те на взимането на решения?
Ако някое от тези преживявания Ви е непознато, може би сте “намалили” или “изключили” емоциите си. За да развиете EQ – и да станете емоционално здрави – трябва да влезете отново в контакт с тях, да ги приемете и да се почувствате комфортно с тях.
Можете да постигнете това с т.нар. майндфулнес.
Mайндфулнес е практикуването на целенасочено фокусиране на вниманието върху настоящия момент — без осъждане, без оценка. Майндфулнес се корени в будизма, но повечето религии включват някакъв вид подобни медитационни практики.
Майндфулнес помага да изместите фокуса си от мислите към активното приемане на момента в тук и сега, както и към физическите и емоционалните усещания, и Ви носи една по-широка перспектива за живота.
Mайндфулнес успокоява и фокусира, като в същото време Ви прави по-осъзнати.
- Умение 3: Социална осъзнатост
Социалната осъзнатост Ви позволява да разпознавате и интерпретирате невербалните сигнали, които другите постоянно използват, за да комуникират с Вас.
Тези сигнали Ви казват как наистина се чувстват другите, как емоционалното им състояние се променя от момент към момент и какво наистина е важно за тях.
Помислете за това: Вие няма да сте в състояние да уловите фините невербални сигнали от другите, когато сте заети с мислите в собствената си глава, мислейки за други неща или просто губейки време на телефона си.
Социалната осъзнатост изисква Вашето присъствие в момента. Въпреки че много хора се гордеят със способността си извършват мултитаскинг, това пречи! Защо? Защото тогава не сте в тук и сега при комуникацията си с другите и не сте в състояние да разпознаете емоционалните им сигнали.
Обръщането на внимание на другите не намалява Вашата собствена осъзнатост.
Инвестирайки време и усилия, за да обърнете истинско и неподправено внимание на другите, всъщност Вие придобивате по-добро разбиране за Вашето собствено емоционално състояние, както и за Вашите ценности и убеждения.
- Умение 4: Управление на взаимоотношенията
Общуването с други хора е процес, който започва с емоционална осъзнатост и способността Ви да разпознавате и разбирате какво преживяват другите хора.
След като емоционалната осъзнатост е в действие, можете ефективно да развивате допълнителни социални и емоционални умения, които ще направят Вашите отношения с обкръжението Ви по-ефективни, ползотворни и удовлетворяващи.
Колко е важна невербалната комуникация?
Невъзможно е да избегнете изпращането на невербални послания към другите за това какво мислите и чувствате.
Многобройните мускули на лицето, особено тези около очите, носа, устата и челото, Ви помагат без думи да предадете своите емоции, както и да разчетете емоционалното намерение на другите.
И още нещо важно:
Научете се да виждате конфликтите като възможност за сближаване с другите, не за отдалечаване.
Конфликтът и несъгласията са неизбежни в човешките взаимоотношения.
Двама души не могат да имат същите потребности, мнения и очаквания през цялото време.
Въпреки това, това не трябва да бъде нещо негативно. Решаването на конфликти по здравословен и конструктивен начин може да засили доверието Ви един към друг.
Когато конфликтът не се възприема като заплашителен или наказващ, той насърчава свободата, креативността и сигурността във взаимоотношенията.
Какво отличава емоционално интелигентния човек?
- Емоционално интелигентните хора могат много добре да опишат своето емоционално състояние и често състоянието на човека срещу тях.
- Когато попаднат в напрегнати ситуации, например когато шефът отправя неоправдана критика, това не ги разстройва особено. Те реагират спокойно и неимпулсивно.
- Когато се намират в трудна житейска ситуация, те са способни да я приемат и в допълнение да се мотивират и да извлекат най-доброто от нея.
- Повечето от тях са добри събеседници, защото умеят да изслушват и да проявяват емпатия спрямо другите.
- Когато става въпрос за собствените им силни и слаби страни, те са в състояние да ги оценят реалистично.
0 Comments