Как емоционалните ни потребности определят щастието или водят до депресия и психически разстройства?
- On 07/08/2024
Глад, жажда, липса на сън – сигурно знаете от собствен опит колко е неприятно, когато базовите потребности на тялото не са задоволени. В дългосрочен план това може да доведе дори и до физически заболявания.
Какво е положението обаче с емоционални потребности?
Ние усещаме потребностите на тялото всеки ден. Неприятни усещания като умора или къркорене в стомаха ни предупреждават за тях и ни карат да действаме. При емоционалните потребности е същото. Ако те не бъдат удовлетворени, възникват неприятни чувства.
В психологията има различни теории за броя и вида на основните психологически потребности, които се различават леко. Подходът на психолога Клаус Граве е признат и емпирично добре доказан. Според него съществуват 4 основни потребности:
1. Потребност от свързаност с другите
Тази потребност има много централна роля, особено в първите години от живота, когато сме зависими изцяло от помощта и грижата на други хора. Ако важните за едно дете хора (майка, баща или някой друг) са надеждни и последователни в грижата си, детето тогава развива доверие в другите и взаимоотношенията си с тях.
Ако липсва обаче такава последователна грижа, то тогава е налице повишена вероятност по-късно човек да развие проблеми с обвързването и взаимоотношенията си с другите или психични заболявания като цяло. Нашите първи преживявания с грижещите се за нас хора остават отпечатък за целия ни живот.
Сигурната привързаност в детството значително допринася за развитието на едно здраво и стабилно самочувствие. Без нея е възможно хората да развият ниско самочувствие и често да се чувстват безполезни или необичани. Но дори и по-късно, в зряла възраст, потребността от социални отношения оказва значително влияние върху нашето щастие.
Може би познавате ситуации, в които сте нещастни, защото се чувствате сами или Ви липсва определен човек? В тези моменти Вашата потребност от свързаност Ви сигнализира, че нещо липсва.
Последици, ако тази потребност не бъде задоволена
Такива хора често имат трудности да поддържат стабилни и здравословни отношения. Те може да бъдат прекалено зависими и вкопчващи се, или обратното – да се дистанцират емоционално и да избягват социални контакти.
При първия тип човек избягва конфликти, напасва се към околните, подчинява се и поставя своите желания след тези на другите. Тук не е налице здравословно поставяне на граници към прекомерните изисквания на другите.
Хората със свръх-силна нужда от свързване често остават в нездравословни или токсични връзки. Те предпочитат да получават негативното внимание (като агресия напр.), отколкото никакво внимание.
При втория тип човек се отдръпва от социални контакти и активности. Тази изолация може да засили още повече чувството на самота и да доведе до депресия.
2. Потребност от автономия и контрол
Ако се чувстваме сигурни във връзката си с друг човек, започваме да развиваме и други потребности: например да действаме самостоятелно, да разбираме и контролираме по-добре случващите ни се ситуации и да взимаме собствени решения.
Тази потребност обаче остава неудовлетворена, когато често преживяваме ситуациите около като непредсказуеми или когато започнем да вярваме, че не можем да променим или повлияем на нещата, които ни се случват. Липсата на правила в детството, (които като деца ни дават насока и ориентация) може да доведе до усещането за непредсказуемост и липса на контрол.
Последици, ако тази потребност не бъде задоволена
Събития като смъртта на любим човек или многократна загуба на работа водят до неадекватно задоволяване на потребността от ориентация и автономност и до убеждението, че нямаме контрол над собствения си живот. Тогава възникват чувства на страх, безпомощност или несигурност.
Без ориентация и контрол хората често се чувстват несигурни и тревожни. Чувството, че не разбират или не могат да пoвлияят на околната среда, може да доведе до тревожни разстройства като генерализирано тревожно разстройство напр., когато засегнатите страдат от постоянни притеснения и страхове за бъдещи събития или неочаквани промени.
Чувството на липса на контрол може да доведе до хроничен стрес. Хората тогава често се чувстват претоварени и безпомощни, което в дългосрочен план води до състояния на постоянна напрегнатост и изтощение.
Това може да увеличи риска от заболявания, свързани със стреса, като бърнаут или разстройства на адаптацията.
3. Потребност от самочувствие
Със сигурност знаете, колко е хубаво да получаваш похвала, да постигаш успех и да постигаш целите, които си си поставил? Тогава Вашата потребност от добри самочувствие и самооценка е била удовлетворена.
Това е нашата страст, която съществува от детството…да се чувстваме добре, компетентни и ценени и признати от другите. Ако растем в среда, която ни вярва, признава нашите постижения и в същото време ни учи, че „лошото или неперфектно представяне“ е част от процеса на учене и не променя нашата стойност, тази нужда ще бъде удовлетворена.
Самооценката на детето се засилва, когато родителите го хвалят и утвърждават. Това кара детето да се чувства добре. Ако едно дете не бъде хвалено и ценено достатъчно, то няма да развие здравословно самочувствие и вместо това ще се бори със съмнението в себе си и чувството за малоценност.
Последици, ако тази потребност не бъде задоволена
Когато тази потребност остане неудовлетворена, възникват чувства на малоценност и срам. Такива хора са склонни да развият ниско самочувствие. Те често се чувстват недостатъчни и се съмняват в своите способности и стойност.
Хронично ниското самочувствие е значителен рисков фактор за развиването на депресия. Хората, които се чувстват безстойностни или недостатъчни, могат да попаднат в спирала от негативни мисли и чувства, които да доведат до продължителни депресивни състояния.
Страхът от негативна оценка от страна на другите и от неуспехи могат да доведат до социална тревожност или други тревожни разстройства. При социалната фобия човек изпитва силен страх от това, какво другите мислят за него и от негативната оценка на обкръжението.
Други хора могат да опитат да компенсират ниското си самочувствие, като поставят изключително високи стандарти към себе си или се опитват на всяка цена да изпълнят очакванията на другите.
Този нездравословен перфекционизъм увеличава стреса и тревожността.
4. Потребност от получаване на удоволствие и избягване на дискомфорт
Потребността да се получава удоволствие и да се избягва болката се отразява в желанието да се повтарят приятните неща и да се избягват неприятните. T.e. тя се отнася до стремежа към позитивни преживявания и избягването на негативни или неприятни преживявания.
Това, което хората смятат за приятно или неприятно, варира значително от човек на човек и има много общо с личния опит, възприятия и мислене.
Последици, ако тази потребност не бъде задоволена
Когато тази потребност не е удовлетворена, възникват чувства на скука, умора, изтощение и чувство за безсмислие. Хората тогава могат да избягват дейности или ситуации, които потенциално биха могли да бъдат неприятни или стресиращи.
Това може да доведе до социална изолация и оттегляне от обществения живот, което допълнително намалява шансовете за позитивни социални взаимодействия и преживявания.
За да задоволят нуждата си от удоволствие, някои хора прибягват до вредни навици като употреба на наркотици, алкохол или прекомерно ядене. Тези краткосрочни решения предлагат бързо, но преходно удоволствие и могат дългосрочно да доведат до зависимости и други здравословни проблеми.
Постоянният стремеж към незабавна награда и избягване на неприятности може да доведе и до импулсивно поведение. Това може да се прояви в необмислени решения, рисково поведение и затруднения при дългосрочно планиране и поставянето на цели.
Задоволените потребности Ви правят щастливи
Ако основните ни потребности са задоволени, ние сме добре. Тогава изпитваме положителни чувства като радост, удовлетворение или гордост. Може би познавате чувството на щастие, уют и сигурност, когато след дълго време отново видите любим човек? Вашата потребност от свързване тогава вероятно е удовлетворена.
Или пък познавате красивото и вълнуващо усещане за дългоочаквано пътуване? Тогава потребността Ви от самоопределение и автономия е удовлетворена.
Но Вашите потребности не трябва да бъдат посрещани 24/7
Разбира се, не е възможно тези потребности винаги да бъдат перфектно задоволени. В определени ситуации и фази от живота, например след преместване в нов град или след раздяла, тези потребности могат да бъдат временно фрустрирани и незадоволени, но това е нормално…
Упорито и дълго време пренебрегвани? Незадоволените потребности могат да Ви направят нещастни и болни
Ако базовите потребности не бъдат задоволени в дългосрочен план, възникват не само силни негативни чувства и напрежение, но и повишена уязвимост към психически разстройства. Например, ако нуждата ни от свързване остане дълго неудовлетворена (защото напр. нямаме социални контакти), вероятността да почувстваме силна самота или дори да развием депресивно заболяване е голяма.
Подобно е, когато различни базови потребности колидират (или са в противоречие една с друга) в дългосрочен план. Напр., започването на нова връзка може да задоволи потребността от обвързаност, но да фрустрира потребността от автономия. В такива случаи е важно да осъзнаем това противоречие си и да помислим как можем по-добре да отговорим на важните за нас потребности или как да ги хармонизираме.
Защо задоволяването на тези потребности е толкова важно в детството?
Съществува или възниква проблем, когато базовите ни потребности многократно и редовно биват пренебрегвани в детска възраст, напр. защото няма на кого да разчитаме и вярваме или защото постоянно сме обезценявани и обиждани от другите. Тогава потребностите остават постоянно активирани и контролират поведението ни. Те не изчезват просто така.
Напр., ако потребността ни от самочувствие е била постоянно разочарована в детството, ние фокусираме поведението си върху нейното свръх-задоволяване, например като се стремим към изключителни успехи и постижения. Това, заедно с други фактори, може да доведе до развитието на бърнаут напр.
Дори ако миналото вече не може да бъде променено, все още можем като зрели хора да се открием към тази тема и да намерим един добър начин или решение за нас в настоящето. Това е важна тема в почти всяка психотерапия.
Един предпочита да пътува сам по света, друг търси любовта за цял живот
Всички имаме едни и същи потребности… но колко важна е една потребност за определен човек и кои стратегии му помагат да ги задоволи, е много индивидуално. В зависимост от нашия опит, определени потребности са по-важни за нас от други.
Докато за някои хора автономността е свещена и те предпочитат да пътуват сами по света седмици наред, за други – доверените и стабилни връзки са по-важни.
В допълнение, индивидуалните потребности могат да се увеличат или намалят по важност в определени фази от живота. Пример е отделянето от родителския дом, което започва по време на пубертета: Тук потребността от самоопределение и автономия е особено силна, докато потребността от привързаност към майката и бащата временно остава на заден план.
Първа стъпка към това да се чувствате по-добре: опознайте собствените си потребности!
Най-важното за Вашето здраве е да опознаете себе си и своите потребности и да откриете, какво Ви помага да ги задоволите. Вашите чувства при това Ви дават важни указания. Помислете за ситуациите, в които се чувствате особено комфортно и добре: Сред близки приятели? Или когато успявате в нещо?
След това помислете каква е потребността, която бива удовлетворена в такива ситуации.
И обратното: Ако възникнат негативни чувства, можете да се запитате какво Ви липсва?
Примери: Някой близък или важен за Вас човек внезапно прекъсва контакта с Вас. Какво Ви причинява това? Това води до тъга може би, натъжава Ви. Потребността от социални контакти и свързване с другите тогава е фрустрирана.
Чувства, които изпитвате, когато Вашите потребности са удовлетворени:
доволен, трогнат, защитен, спокоен, щастлив, мотивиран, балансиран, витален, силен,…
Чувства, които изпитвате, когато Вашите потребности не са удовлетворени:
самотен, объркан, неспокоен, раздразнителен, притеснен, тревожен, изтощен, нещастен, стресиран, ядосан или депресиран…
Вашите чувства Ви дават информация за това, от какво се нуждаете и дали всичко е наред или не.
0 Comments