Мигрена – когато главата Ви се пръска от болка!!! Какво помага?
- On 17/01/2024
Преди ваканцията Росица приключва последните ангажименти, работни и лични, опакова куфара, става в три сутринта заради ранния полет…и сега тя стои със съпруга си на летището за чекиране и внезапно забелязва как зрителното и поле става по-тясно. Сякаш това са капаци, които продължават да се затварят. Челюстта й се свива, ръцете и пръстите и се сгърчват. Постоянно й се налага да ходи до тоалетна, повдига и се.
И тогава идва главоболието – пулсиращо от дясната страна – и става все по-силно и по-силно. Мигрената е отново тук! Росица приема болкоуспокояващо достатъчно рано, във високи дози, и лекарство против гадене. Но тя знае: първите три дни от ваканцията си в Сардиния ще ги прекара в леглото.
Последният такъв пристъп на мигрена беше преди шест месеца. В най-лошата си фаза 44-годишната жена получаваше подобни атаки два пъти седмично. „Не беше останало много качество на живот”, казва Росица, която изпълнява мениджърска позиция в голяма фирма. Тя винаги ходеше на работа и искаше да функционира, докато личният и лекар не и вдигна един ден червения картон: „Трябва да промените живота си !”
Но как? Мигрената е много повече от обикновено главоболие. Тя е сложно неврологично заболяване. Засегнатите са измъчвани от силно едностранно главоболие, гадене и повръщане, чувствителност към светлина и шум. Миризмите също често се оказват непоносими.
Някои хора изпитват т.нар. аура преди действителния пристъп на мигрена. Аурата се отнася до неврологични явления и дефицити, които се развиват бавно преди главоболието и изчезват отново след един или няколко часа. Това са напр. проблеми с говора или зрението или необичайни усещания в тялото, от изтръпване през спазми до парализа.
„Чувствам се сякаш съм погребан под камък, който тежи тонове“, казва един пациент, който не може да помръдне крайниците си по време такъв пристъп.
Пристъпите на мигрена могат да бъдат предизвикани от редица причини:
стрес, пропуснато хранене, промени във времето, липса на сън, хормонални колебания като менструация, промени във времето, алкохол, ярка светлина, преумора, емоционален стрес – или просто твърде много стимули.
Причината за мигрена е повишената чувствителност на мозъка към стимули.
Стресът, напрежението и емоционалните влияния най-често се цитират от страдащите от мигрена като отключващи или утежняващи фактори за пристъпите на мигрена. Проучванията показват, че не е толкова важно нивото на стрес, а по-скоро внезапните промени в нивото на стрес.
По света и в Германия най-малко един на всеки десет души страда от мигрена. Повишеният риск от развитие на мигрена е до голяма степен наследствен, често в семейството има и други случаи на мигрена.
Заболяването често започва в детството или юношеството. Тежестта може да бъде много различна – някои изпитват един или два пристъпа годишно, други- един или два пристъпа седмично или месечно.
Много пациенти казват, че мигрената диктува живота им.
С течение на времето, разбира се, бяха разработени лекарства, но те не помагат на всички и не винаги, а ако помагат, то само в ограничена степен.
Освен това болкоуспокояващите и специалните лекарства за мигрена не трябва да се приемат по-често от десет дни в месеца, за да не стигне до свръхупотреба и предозиране.
Едно изследване от 2017 показва, че от 328 заболявания в 195 страни мигрената е в ТОП 10 на заболяванията, що се отнася до страданието и ограниченията в качеството на живот.
Психологическите техники са ефективни
Мигрената се проявява във физическа болка, но е силно повлияна от стреса. Стресът е най-честият отключващ фактор за пристъпи на мигрена. И в този факт се крие възможността:
Управляването на стреса и практикуването на техники за релаксация/отпускане имат решаващо влияние върху тежестта и протичането на мигрената.
Засегнатите хора могат да очакват подобрение на мигрената с около 40 процента, ако използват психологически методи като методи за релаксация, майндфулнес, биофийдбек и когнитивно-поведенческа терапия. Това е добре доказано в проучвания.
При настъпваща остра атака обаче, повечето хора се нуждаят от лекарства, за да издържат пристъпа.
Значението на психологическите аспекти досега не е получило още необходимото внимание от лекари и пациенти!
Една от причините за това са традиционните предразсъдъци, които пречат на заболяването да се приема сериозно. Често пациентите чуват: „Тогава вземете нещо!” „Не се прави, не е толкова зле!“ или „Та това е само главоболие!“ и т.н.
Хората с мигрена чуват такива коментари отново и отново – особено жените, които са засегнати два пъти по-често от мъжете, вероятно също поради колебания в половите хормони.
Последиците: Засегнатите възприемат заболяването си като стигма, опитват се да го крият и не търсят професионална помощ. На много пациенти са необходими години, преди да разпознаят и приемат мигрената като заболяване.
Но това е предпоставкатата за излизане от порочния кръг, който позволява на мигрената да процъфтява: Сън, работа, болка – така изглежда ежедневието на много пациенти с мигрена!
Такъв е и случаят с Борислав. Той се описва по този начин: „Бях 120-процентовият тип, исках да правя всичко перфектно и да изпълнявам постоянно очакванията на другите“. Борислав е на 50 години и работи в сферата на финансите. „Ако пристъпът беше неизбежен, вземах таблетка против мигрена, добавях още две/три чаши еспресо и продължавах да работя. Ако това не беше достатъчно: още еспресо и още таблетки. През уикенда винаги бях напълно изтощен и просто лежах в леглото.“
Този натиск да функционираш и да пренебрегваш сигналите на тялото си, е най-важната причина, поради която мигрената се влошава.
Борислав изпада в депресия поради постоянните болки. Няколко пъти той преминава стационарно лечение в специализирани клиники. Но минават много години, преди той да си позволи/да си даде разрешението да бъде понякога болен. Най-накрая той се съгласи да не работи повече на пълен работен ден, а по-скоро на 80 процента. В психотерапията той се научи да вижда себе си като ценен човек, дори и когато не е много продуктивен.
През повечето време той сега работи в homeoffice и може да организира работния ден според потребностите си.
Ако усети, че наближава пристъп, той си позволява да се оттегли. Ляга, затваря очи и прави упражнения за релаксация.
Страхът от пристъпи може да влоши мигрената
Тогава много пациенти се опитват да избягват всички възможни тригери (отключващи ситуации) за мигрена. Засегнатите често смятат, че е по-лесно да се избегнат всички възможни тригери от самото начало. Това е разбираемо: никой не обича да търпи болка.
Но общото избягване на тригерите кара прага на мозъчния стимул да продължи да се снижава, което е причина пристъпите на мигрена да се появяват по-често.
Ярката светлина, например, е тригер за много хора, страдащи от мигрена. Но ако те излизат само със слънчеви очила, дори когато небето е облачно, или дори стоят само на закрито, мозъкът свиква с нисък праг на стимула. Тогава следващата атака може да настъпи, въпреки слънчеви очила.
Друг пример: Много хора избягват всякакъв спорт, защото физическата активност може да предизвика атака. Това също може да има обратен ефект, тъй като спортът, който тренира издръжливост, може доказано да намали пристъпите на мигрена.
Затова тук е важно с малки стъпки да се тестват ситуациите, дори и те да изискват кураж от Вас. Един гъвкав подход към тригерите може да намали в дългосрочен план пристъпите на мигрена и да повиши качеството Ви на живот.
Друг метод, който помага е т.нар ACT терапия (acceptance and commitment therapy). ACT представлява т.нар трета вълна на поведенческата психотерапия.
Целта тук е да приемем стресиращите чувства и мисли, вместо да се опитваме да ги променим.
При ACT се прави разлика между естественото страдание, причинено от болката, и допълнителното страдание, което възниква от негативните чувства към тази болка (като гняв, омраза, фрустрация) , която болка се наслагва върху вече съществуващата физическа.
А какво се случи с Росица? Дълго време тя живееше според мотото „Срокът беше вчера“, не си даваше мира и не се вслушваше в тялото си. „Главата ми беше напълно отрязана от тялото“, отбелязва тя.
В един момент тя се беше озовала в непрекъснат цикъл на мигрена: току-що се беше възстановила от един двудневен пристъп и следващият вече се появяваше на хоризонта.
Чрез методите на релаксация и пракикуването редовно на йога Росица намери лоста, с който успя да промени живота си! С течение на времето мигрените станаха по-редки и по-малко тежки, но това беше процес и не се случи от днес за утре. „Йога ме научи да се чета тялото си и да респектирам границите си“, казва тя днес.
Какво можете да направите конкретно? Тези правила помагат!
- Опитайте се да оптимизирате ежедневието си, обърнете внимание на редовността в него. Избягвайте всичко твърде бързо, твърде много, твърде внезапно и всичко прекомерно.
- Поддържайте постоянен ритъм на сън и събуждане, особено през уикендите! Затова през уикенда нагласете будилника си на обичайното време за събуждане и закусвайте по едно и също време, както обикновено. Не е много лесно, но може да Ви спаси от мигрена през уикенда. След закуска бихте могли да се върнете в леглото.
- Уверете се, че се храните редовно по едно и също време. Хапвайте високо въглехидратна диета със сложни въглехидрати.
- Правете редовно здравословни упражнения – например плуване, каране на колело, разходки в природата; това помага на Вас и мозъка Ви да се „отпуснете“.
- Използвайте приложения/апликации за мигрена, за да наблюдавате протичането и напредъка си. Това ще Ви помогне да станете свой собствен експерт по мигрена.
- Опитайте се да водите особено балансиран начин на живот. Осигурете си време за почивка и релаксация.
- Научете се да казвате „не“. Не се оставяйте да бъдете принудени да правите неща, които нарушават стабилния ритъм, който сте си определили – в края на краищата става въпрос за Вашето здраве!
- Използвайте и прилагайте техниката за релаксация „Прогресивна мускулна релаксация“ според Джейкъбсън“ (PMR). Можете също да намерите PMR в приложението за мигрена. Практикувайте редовно.
- Развийте по-голяма емоционална и ментална дистанция от привидно непроменливите неща в ежедневието и станете по-спокойни. Въпреки че можете да се ядосвате за всичко, не сте длъжни да го правите. Добре планираните редовни почивки са предпоставка за продуктивен ден.
- Спазвайте правилата за приемане на лекарства. Веднага след като разпознаете пристъп на мигрена, вземете лекарства против острия пристъп. Използвайте такива лекарства по-малко от 10 дни в месеца. Не използвайте лекарства, които не Ви помагат надеждно. Вземете предписано лекарство, което действа надеждно за Вас.
Естествено, тук трябва да се консултирате с лекар относно конкретния случай, тъй като аз съм психотерапевт и имам общи познания за лекарствата.
0 Comments