Защо Ви липсва мотивация и как да си я върнете отново?
- On 26/08/2023
Всеки изпитва липса на мотивация в даден момент от живота си. Независимо дали става дума за ежедневни задачи като пране или чистене с прахосмукачка или за някакъв бизнес проект, всеки от нас понякога изпитва липса на мотивация.
Но ние можем да се научим да идентифицираме какво причинява липсата на мотивация в ежедневието и как да се мотивираме отново. Да бъдеш възрастен означава също и да се научиш да мотивираш сам себе си.
Вашите родители или учители най-вероятно са Ви ръчкали да си свършите задачите, когато сте бил дете и тийнейджър.
Това, което са правили родителите или учителите в миналото, не работи вече в зряла възраст. Това е външна мотивация.
Като възрастен Вие трябва да поемете тази задача.
Защо Ви липсва мотивация?
Опитвате ли се да угодите на всички??
Такова поведение може да доведе до проблеми с мотивацията! Дори и да не сте се замисляли върху това, но тези неща са свързани.
Ако енергията Ви отива само за другите, няма да остане, за съжаление, много за Вас самите.
Защото така Вие поставяте другите пред Вашето собствено здраве и благополучие.
Социалните медии поглъщат Вашата мотивация
Превъртането и скролването през всички публикации, постове и снимки може да отключи усещането при Вас, че не сте достатъчно добър или че животът Ви е скучен и че трябва да приличате повече на хората, които виждате онлайн.
Показваните снимки и стилове на живот са често обаче нереалистични и не отразяват истината сама по себе си. Така, социалните медии могат да бъдат демотивиращи за Вас.
Бърнаут
Бърнаут е реален. Когато имате твърде много неща в списъка си със задачи, това не Ви насърчава особено да ги свършите, защото виждате тогава само огромната планина от задачи. Тогава усещането Ви е, че Вие сте тук долу, а върхът е много далеч от Вас и е недостижим. Отлагането и влаченето на задачи (т.нар прокрастиниране) може да произтича от чувството, че сте претоварени с ежедневните си задачи.
Няма значение дали работите от вкъщи или от офиса… Вашата енергия и степен на мотивация могат да бъдат изтощени от дивана вкъщи, точно толкова колкото и от работния стол в офиса.
Съмнявате се в себе си
Ако се съмнявате в собствените си способности, тогава едва ли имате усещането, че изпълнените от Вас задачи ще бъдат изпълнени така, както трябва. Тогава разбира се е много трудно да се мотивирате да започнете даденото нещо. Опитайте се да си кажете тогава някои положителни утвърждения, които да Ви помогнат да стъпите обратно в играта.
Помислете за качествата, които харесвате в себе си. Помислете за това, че заслужавате да вървите напред и да постигате целите си. Помислете, какво сте постигнали досега и какво Ви е помогнало.
Проблеми с психичното здраве
Ниската мотивация може да бъде често срещан симптом при депресия, тревожни разстройства или други психични проблеми. Разбира се, можете да се опитате тогава да си помогнете сам, доколкото е възможно, но може най-вероятно да откриете, че професионална помощ като психотерапия ще е по-полезна за Вашето емоционално здраве.
Може да си мислите, че имате конкретни цели в ума, но дали тези цели засилват мотивацията Ви? Важно е да си давате ясни насоки. Без тях, неясно формулираните идеи ще избледнеят с времето. Напр. не можете просто да кажете, че искате да се храните по-здравословно.
Трябва да сте конкретни относно това, което искате да постигнете и как точно да го направите.
В работен план…
Работа в токсична среда
Такава среда може да има различни форми… като напр. нарцистични мениджъри, тормоз, манипулативни тактики или ненадеждно ръководство. Работата в такава среда може да Ви се стори като навигиране в минно поле всеки ден, което възпрепятства мотивацията и увеличава стреса, безпокойството, отсъствията от работа и друго непродуктивно работно поведение.
Липса на автономия
Трудно е да останете мотивирани, когато нямате усещането за контрол над това, което правите. Повечето служители, които страдат от демотивация, са неангажирани и им липсва автономия. Такива служители правят това, което трябва, защото трябва, а не защото чувстват някаква свързаност с ценностите или целите на фирмата или с резултата от това, което вършат.
Вярно е, че някои длъжности имат ограничена гъвкавост, но една добра фирмена култура може да даде пространство на служителите си да вземат самостоятелни решения на своите позиции, за да избегнат чувството на несвързаност и демотивация.
Лични проблеми
Предизвикателство, и почти невъзможно е, да разделите напълно личния си живот от работата. Проблеми със семейство, партньор, приятели или лични отговорности и задължения могат лесно да се прокраднат в работния Ви ден и да доведат до разсейване, което разбира се, затруднява мотивацията. Когато животът извън работата изисква много от Вас, поддържането на фокус и мотивация в работата може да бъде голямо предизвикателство.
Негативна нагласа
Нещата не винаги вървят така, както се надяваме, но това не означава, че ще останете хванати в този коловоз завинаги. Фокусирането върху нещата, които не вървят, също намалява мотивацията Ви. Разбира се, това не означава, че не можете за момента да бъдете разстроени или разочаровани от нещото, което не върви по план, но една негативна нагласа в дългосрочен план ще съсипе мотивацията Ви, освен ако активно не се опитате да я промените.
Чувство на претоварване
Претоварването може да бъде причинено от различни фактори, като напр. препълнен работен график, липса на подкрепа или лични проблеми. Когато хората се чувстват претоварени, те може да се чувстват неспособни да се справят с поставените им изисквания, което потенциално води до липса на мотивация и чувство за безнадеждност.
Как да разпознаете, кога изпитвате липса на мотивация?
Да разпознаете, кога изпитвате липса на мотивация може да изглежда като невъзможна задача, но съществуват няколко прости признаци, по които можете да разпознаете такова състояние. Напр.:
- Трудности при започването на задачи или проекти
- Отлагане (т.нар. прокрастиниране)
- Липса на енергия и ентусиазъм
- Липса на интерес към дейности, които преди това са Ви харесвали
- Негативни разговори със самия себе си
- Неувереност в себе си
- Повишени отсъствия или закъснения за работа
Как можете да си върнете мотивацията обратно?
Тук ще Ви предложа няколко стратегии. Не всяка може би ще работи за Вас, но се опитайте да намерите поне една или две, които да практикувате:
- Слушайте подкастове или книги (напр. в апликацията blinkist), които споделят положителни и окуражаващи истории.
- Обградете се с хора в живота си, които също имат цели, работят за постигането им и споделят напредъка и предизвикателствата.
- Давайте си стимули или награди за изпълнение на задачи.
- Използвайте т.нар техника Pomodoro, при която работите за кратък интервал от време, обикновено 25 минути, след което правите почивка
- Преоткрийте Вашето „Защо?“ Кои са нещата, които наистина Ви мотивират?
- За всяка задача, която вършите и която не Ви харесва, направете нещо, което Ви прави щастливи.
- Разбийте списъка си със задачи на по-малки реалистични под-задачи.
- Излезте навън за разходка, за да се фокусирате отново.
- Бъдете търпеливи, прощаващи и състрадателни със самите себе си.
- Аргументирайте обратното, когато имате негативни мисли.
0 Comments