Какво е грижа за себе си и защо тя е толкова важна за Вас?
- On 26/07/2023
Изразът „грижа за себе си“ може да означава различни неща за различните хора – напр. вана с ароматни соли и чаша вино за някои, сауна за други и за трети може би – среща с приятели.
Но какво всъщност означава грижата за себе си?
Грижата за себе си, (Self care), като цяло означава запазване, съхранение и защита на собственото здраве, благополучие и щастие, особено във фази на стрес. Грижата за себе си включва практики за балансиране на физическото Ви и емоционално здраве, респектирайки при това собствените граници, без тяхното прекачване или преминаване.
Тук става дума и за практики, които Ви носят радост и Ви помагат да регенерирате и да презаредите батерията отново. Грижата за себе си включва неща като напр. здравословно хранене, спорт, медитация, достатъчно сън и отдих и време за себе си.
Съчувствие/състрадание към самия себе си
Състраданието към самия себе си означава да се отнасяте към себе си с любов, грижа, подкрепа и съпричастност по същия начин, по който бихте се отнасяли към много добър приятел, който има нужда от Вас. Така че дори и когато не се чувствате толкова добре със себе си, се опитайте да се държите приемащо, разбиращо, прощаващо и любящо към самия себе си, отколкото критично и строго.
Животът не винаги е лесен или честен, но Вие винаги може да се отнасяте с разбиране и съчувствие към себе си. Дългосрочните ефекти на това отношение върху ежедневието Ви могат да бъдат намаляване на депресивните настроения, по-силно усещане за щастие, повишено удовлетворение от живота и по-добро физическо и психическо здраве.
Любов към самия себе си
Любовта към самия себе си означава да цените себе си като човешко същество, да се приемате без условия и да се отнасяте със силно уважение към собственото си здраве, подхранвайки го физически, емоционално и спиритуално. Любовта към самия себе си не е свързана с мигновено удовлетворение на всяка потребност или нарцисизъм.
Любовта към самия себе означава да уважаваш себе си и да знаеш, че заслужаваш любов. За разлика от състраданието към себе си, което е нещо, което практикувате в даден момент, любовта към себе си е състояние на съществуване през целия живот. Това е автентична и честна обич и признание към Вас самите.
Самоосъзнаване
Според психолозите самоосъзнаването е способността да наблюдавате себе си и как Вашите действия, мисли или емоции отговарят или не отговарят на Вашите стандарти. Ако имате силно самосъзнание, Вие можете обективно да оценявате себе си, да управлявате емоциите си, да се държите в съответствие с Вашите ценности и правилно да разбирате как другите Ви възприемат.
Самосъзнанието се състои от два компонента, вътрешно самосъзнание и външно самосъзнание. Вътрешното самосъзнание е наблюдение (или мониторинг) на нашия вътрешен свят – т.е. как ние виждаме нашите емоции, силни страни, слабости и поведение. Външното самосъзнание е знанието за това, как другите хора ни виждат спрямо същите тези фактори. По същество това е мащаб (или еталон), чрез който оценяваме себе си и нашите действия. Самосъзнанието може да има много предимства, като по-добро вземане на решения, по-висок успех и повишено самочувствие.
Самосъхранение
В основата си самосъхранението е защитен инстинкт или реакция, който ни помага да действаме в нашия най-добър интерес и да гарантираме оцеляването си. Ето защо режимът „Бий се или бягай“ се активира, когато ние възприемаме нещо като заплаха от болка или страх. Но тук говоря по-скоро за самосъхранението като вид вътрешен механизъм за справяне, който Ви предпазва от неприятен емоционален стрес, който може да възникне в отношенията Ви с другите и в ежедневието Ви изобщо.
Тук става дума за това да поставяте себе си на първо място (внимание, това не е егоизъм!) и да поставяте здравословни граници, които Ви дават пространството да удовлетворите физическите, емоционални и може би спиритуални си потребности. Такова поведение съхранява здравето Ви! Когато сте здрав и се чувствате добре и витален, Вие сте в състояние да се грижите за другите, да бъдете добри майка или баща, добър партньор или колега.
Тогава и само тогава!!
Ако Вие не сте здрав и не се чувствате добре, не можете да се грижите за другите и да им дадете това, от което те се нуждаят. Затова грижата за себе си стои на първо място, а не на предпоследно или на последно (както е за съжаление при много хора!). За съжаление много хора гледат на грижата за себе си като на лукс, а не като на приоритет. В резултат на това те се чувстват претоварени, стресирани, депримирани, уморени и неподготвени да се справят с неизбежните предизвикателства в живота.
Грижата за себе си не означава само намиране на начини да се отпуснете и релаксирате.
Тя означава да се грижите за себе си… психически, физически, емоционално, социално и спиритуално, т.е да подхранвате Вашето тяло, психика, ум, дух и социални отношения!
Физическа грижа за себе си
Когато става въпрос за физическа грижа за себе си, задайте си следните въпроси, за да прецените дали може би има някои области, които трябва да подобрите:
- Спите ли достатъчно?
- Храните ли се здравословно?
- Грижите ли се за здравето си?
- Правите ли спорт/движите ли се достатъчно?
- Правите ли неща, които ежедневно рушат и руинират здравето Ви като пушене, пиене на алкохол или взимане на наркотици?
Социална грижа за себе си
Социалните контакти, и то удовлетворяващите социални контакти са много важни за запазване на здравето. Но за мнозина често е трудно да отделят време за приятелите, когато животът стане свръхнатоварен.
Задайте си следните въпроси, за да прецените дали може би има някои области, които бихте могли да подобрите:
- Изкарвате ли достатъчно време face-to-face, т.е. на живо с приятелите си?
- Какво конкретно правите, за да поддържате отношенията си с приятелите и семейството?
- Заобиколени ли сте с хора, които Ви карат да се чувствате добре или от хора, които крадат от енергията Ви?
Ментална (или мисловна) грижа за себе си
Начинът, по който мислите, и нещата, които си казвате, влияят значително на Вашето емоционално здраве. Такава грижа включва напр. позитивни разговори със самия себе си, разпознаване на негативните мисли (като напр. катастрофизиране или черно бяло мислене) и поставянето им под въпрос, прощаването на собствените грешки, разбиращото, а не строго отношение към себе си и т.н.
Ето няколко въпроса, които е добре да си зададете, когато мислите за този вид грижа:
- Отделяте ли достатъчно време за дейности, които Ви стимулират ментално?
- Правите ли проактивно неща, които да Ви помогнат да останете ментално здрави?
Спиритуална грижа за себе си
Изследванията показват, че начин на живот, опрян на религия или спиритуалност, като цяло е по-здравословен.
Спиритуална грижа за самия себе си не трябва да включва религията по дефиниция. Тя може да включва всичко, което Ви помага да развиете едно по-дълбоко чувство за смисъл, разбиране или връзка с вселената.
Независимо дали обичате да медитирате, да посещавате религиозна служба или да се молите, спиритуалната грижа за себе си е важна.
Тук можете да се запитате:
- Занимавате ли се редовно с практики, които намирате за удовлетворяващи? Напр. медитация или майндфулнес?
- Какъв е смисълът за Вас за ставате всеки ден от леглото?
Емоционална грижа за себе си
Тази грижа включва добри и гъвкави умения за справяне с негативни и неприятни емоции, като гняв, тревожност, омраза, разочарование, безпокойство, ревност или тъга. Емоционалната грижа може да означава да признавате тези чувства пред себе си и да ги регулирате по начин, здравословен за Вас и за другите.
Когато мислите за тези умения, си задайте следните въпроси:
- Разполагате ли с добри умения да управлявате негативните си емоции?
- Кои са нещата, които Ви помагат да презаредите емоционално?
0 Comments