Как да спрете кръга от негативни мисли?
- On 07/07/2023
Обмислянето на минали, настоящи или бъдещи ситуации може да бъде един добър и конструктивен начин за подреждане и преодоляване на проблемите. Тук мисленето не е въртене в кръг, а е насочено към решения. Този тип мислене Ви помага да преодолявате кризите и негативните преживявания в живота си.
Когато обаче Вие мислите постоянно едни и същи мисли, повтаряйки ги отново и отново и се фокусирате само върху негативните аспекти на дадената ситуация, това най-вероятно означава, че Вие се въртите в кръг, т.е. не само че не достигате до добри решения, а разхищавате ценна ментална и емоционална енергия и се чувствате зле или малоценен.
При това негативните мисли водят до още повече негативни мисли, което води до негативни чувства, които от своя страна водят със себе си още негативни мисли. И в крайна сметка, това, което се случва, е че няма добър резултат и сте пропилели време и енергия.
Руминирането (постоянното занимаване, размишляване и предъвкване на мисли) само по себе си не е психично заболяване, но тези мисли често придружават тревожните разстройства, обсесивно-компулсивното разстройство (ОКР) или депресията.
Все пак, ако се случва често или е особено интензивно, това мислене може да разклати и навреди на психическото Ви здраве.
Много хора мислят много за минали грешки и събития или за това, какво може евентуално да се случи в бъдеще. Тогава много често те изпитват чувство за срам, вина или страх.
Ако искате обаче да намалите или спрете тези мисли, тези препоръки са за Вас.
Разпознайте причината
Може да става дума за определена ситуация или събитие, но може да става дума напр. за
- недиагностицирано тревожно разстройство
- депресия
- перфекционизъм
- екзистенциални страхове конфликти във връзката
- детство и родители
- страхове относно бъдещето
- представа за себе си и за това, как другите Ви възприемат
- самочувствие
От сутрин до вечер минаваме през неспокоен океан от емоции. Повечето чувства си отиват също толкова бързо, колкото са се появили. Но има и изключения, някои емоции остават за дълго време. Например чувството за вина има по-дълъг живот от чувството за срам. Притесненията са по-трайни от страха. Но едно чувство ни кара да размишляваме и предъвкваме мислите особено дълго: това е тъгата. Пет дни – толкова ни трябват, за да се преглътнем тъжната буца в гърлото.
След това идва омразата, която човек носи със себе си в продължение на 60 часа. Предъвкването на мислите отново и отново е основният фактор, поради който някои емоции продължават по-дълго от други. Може би е интересен факт да знаете, че средно чувството на страх продължава 42 мин., чувството на завист -15 часа, чувството на омраза 60 часа, а това на тъга- цели 120 часа!
При позитивните чувства напр. чувството на благодарност трае средно 5 часа, чувството на надежда – 24 часа, а това на радост – 35 часа.
Постоянното мрачно мислене може да бъде огромен препъни камък. Тези, които постоянно руминират, колебаят и се съмняват, не се движат напред. Вашите собствени мисли понякога могат да бъдат толкова силни и доминиращи, че да не оставят място за нищо друго. В главата Ви има тогава само място за страхове и тревоги, които засенчват всичко останало…дори простите решения. И въпреки че е трудно да се прекъсне този цикъл, това със сигурност е възможно!
Определете какво можете да контролирате
Да предположим например, че обмисляте предстоящо интервю за работа и не можете да прогоните самоунищожителните и плашещи мисли от ума си. В такъв случай помислете кои аспекти от интервюто можете да контролирате, като например подготовката преди интервюто или това да сте добре отпочинали. Определянето на това, което можете да направите, за да бъдете проактивни в дадена ситуация и да предприемете действия, може да Ви помогне да намалите руминирането.
Направете т.нар. reality check (проверка на реалността)
Понякога негативните мисли могат да „пренапишат“ случилото се и да нарисуват една друга неблагоприятна картина на събитието. Така че, ако откриете, че циклите и изпитвате съмнения или вина за минала ситуация, проверете тогава дали Вашата перспектива/възприятие съответства на реалността или е само във Вашата глава.
Върнете се в настоящия момент
Насочете вниманието си отново към настоящия момент и наблюдавайте мислите си без осъждане. Това е т.нар. майндфулнес. Осъзнайте, че това са само мисли, а не факти! „Заземяването“ може да Ви помогне да се дистанцирате от мислите си за миналото, защото Вие вече не можете да го промените.
Назовете тези мисли
Назоваването на тези мисли ще Ви помогне да постигнете контрол над тях. Вие знаете тогава, че те съществуват, но имате възможността да не им обръщате внимание и да не се идентифицирате с тях, т.е да не ги правите своя реалност! Кажете си тогава:„Виждам те [назовете тук мисълта], но няма да се занимавам с теб сега.“ или „Ти не ме караш да се чувствам добре, затова няма да ти обръщам повече внимание.“ …и се върнете към това, което правите в „тук и сега.“
Практикувайте положителни утвърждения
Когато сте хванати в капана на руминирането, вербализирането на нещо положително може да изглежда трудно или непостижимо. Все пак, практикуването на положителни утвърждения, т.нар афирмации, може да Ви помогне да противодействате на негативността и намали времето, което прекарвате в размишления.
Руминирането върху миналото или бъдещето са често срещани и се случват на всеки от нас в един или друг момент. Но когато това руминиране се практикува често, то може да навреди силно на психическото и физическото Ви здраве.
Ако обаче прилагате стратегиите, описани тук, ще успеете в бъдеще по-добре да контролирате тези мисли. Вие не можете да контролирате мислите, идващи в главата Ви, но можете да промените подхода/отношението си към тях. Ако продължавате да изпитвате трудности с преодоляването на тези мисли и нямате чувството на контрол върху тях, Ви съветвам да потърсите професионална психотерапевтична помощ.
0 Comments