Какво помага при чувство на несигурност?
- On 26/10/2022
Никой не познава и не може да каже, какво ще се случи в бъдеще. То е просто несигурно. Едно правилно решение днес може да се окаже погрешно утре и обратното. Избраната професия може да Ви направи щастливи и удовлетворени, а една връзка може да продължи години и десетилетия. Но може да бъде и различно.
Никой не може да Ви даде гаранция за нищо. Това не е като стока, която можете да замените в магазина, защото е още в гаранционен срок.
Навиците, рутината и познатите неща ни дават нещо, за което да се хванем. Те действат като насоки, които могат да ни покажат пътя. Тогава имаме усещането, че контролираме собствения си живот и ситуациите в него.
Несигурността обаче пречи на това желание, когато нещо се случва в живота ни, което не сме предвидили, нещо неочаквано и може би не толкова приятно.
Тогава изведнъж става ясно, че нямаме контрол върху всичко и трябва да се откажем от нуждата да контролираме. Това за мнозина е много трудно, особено при хора с изразена нужда от контрол и силен страх от провал.
Несигурността намалява способността ни да планираме бъдещето.Обикновено мозъкът ни взема решения за бъдещето въз основа на миналия ни опит. Страхът от неизвестното може да предизвика физиологично състояние на стрес. Стресът, който често активира реакцията „бий се или бягай“, води до физически промени като хормонални промени и сърцебиене.
С течение на времето хроничният стрес най-вероятно ще окаже отрицателно въздействие върху Вашето здраве, увеличавайки риска от сърдечно-съдови заболявания и проблеми с паметта. Ако постоянно се опитвате да се подготвите за всички потенциални лоши събития, тогава се намирате в постоянен режим на „бий се или бягай“ . Тогава сте в състояние на хроничен стрес и ставате по-податливи на страх и безпокойство.
Ниската толерантност към несигурността се свързва с психични състояния като депресия, генерализирана тревожност и обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР).
По-високата толерантност към несигурността, от друга страна, може да намали нивата на стрес, тъй като хората не се фиксират върху несигурността, която е извън техния контрол.
Препоръки
1.Напуснете зоната си на комфорт и опитайте нови неща
Понякога несигурността е напълно неоснователна. Но тъй като обикновено не осъзнаваме това, се самоблокираме с притеснения и самосъмнения. Когато опитваме нови неща, които на пръв поглед не отговарят на рутината и навиците ни, ние ставаме по-открити към други възможности, за които преди това въобще не сме си помисляли!
Бъдете любопитни и напускайте зоната си на комфорт отново и отново! Започнете ново хоби, спорт или чужд език или съзнателно раздвижете ежедневието си така, че в него да има място за нови места и преживявания.
2.Направете грешките си свои учители
Несигурността често се дължи и на факта, че се страхувате да не направите грешки. Това е мислене, което покачва нивата на стрес.
Ние всички правим грешки! Правенето на грешки е нормална част от личностното ни развитие. Кажете си, че не трябва и не можете да правите всичко винаги перфектно и безгрешно и не се осъждайте за това. Вместо това сменете перспективата и си кажете: „Моите грешки са моите учители. Мога да уча от тях и следващия път ще се справя по-добре.“
С течение на времето ще успявате да гледате на грешките си като на възможности!
3.Намалете съмненията, като осъзнаете силните си страни
Несигурността е храна за Вашия вътрешен критик. Колкото повече се съмнявате в себе си и се критикувате, толкова повече ще чувствате несигурност.
Вместо това съзнателно се съсредоточете върху силните си страни и успехи. Колкото повече приемате самия себе си и изграждате самочувствието си, толкова повече сигурност ще печелите в справянето с кризи.
4. Пускайте чувства и ситуации да си тръгват и се съсредоточете върху нещата, които можете да контролирате
Нежеланието да изпитвате несигурност често може да доведе до допълнително страдание. Намалете търсенията в Google на всевъзможни катастрофални сценарии, както и консумацията си на новини, защото това води до още страх.
Вместо това се дистанцирайте, и превключете от режим „несигурност и катастрофи в бъдеще“ в режим „тук и сега“ и се съсредоточете върху нещата, които са важни сега и върху които имате повече влияение и контрол – като връзка, семейно време, приятелства, спорт, работа, хобита, ежедневие.
5.Практикувайте mindfulness
Това е целенасочено фокусиране на вниманието върху настоящия момент, независимо какъв е той – и приемането му без осъждане. Mindfulness е ключов елемент за намаляване на стреса и изпитване на щастие и удовлетворение.
6.Приемете ситуацията такава, каквато е
Приемането може да се разглежда като противоположност на отричането. Ние не искаме несигурност, но въпреки това тя е част от живота ни.
Приемането означава да кажеш „Аз съм готов да изпитвам несигурност и да я приема като част от живота си“, което обаче не означава че тя ми харесва! Приемането не означава да се откажеш и да капитулираш — и дори може да Ви помогне да продължите напред във времена на несигурност като това, в което живеем сега например.
Приемането е активно състояние, при което се намирате в настоящето. Тогава Вие не отричате ситуацията и не сте в плен на нейните емоции.
Ако несигурността причинява високи нива на тревожност или депресия у Вас, когнитивно-поведенческата терапия (КПТ) също може да Ви помогне да научите и прилагате добри стратегии за намаляване на стреса, напрежението и безпокойството.
0 Comments