Body shaming – какво е това и какво помага?
- On 12/10/2022
Собственото ни тяло принадлежи изцяло само на нас, но има хора, които прекрачват границите ни и на публично място или зад гърба ни говорят снизходително и присмехулно за това, как изглеждаме. Понякога това не са другите, а ние самите. Резултатът: bodyshaming (засрамване на тялото).
Какво означава body shaming (засрамване на тялото)?
Засрамването на тялото е особено актуално явление. Това е форма на мобинг или самокритика, която може да се отнася до всички части на нашето тяло.
В повечето случаи bodyshaming е свързано с телесното тегло, т.е. дали се възприемаме като твърде пълни или твърде кльощави. Други части на тялото, напр. кожата, също могат да бъдат засегнати.
Има две основни причини за body shaming: самокритика или обиди и мобинг от другите.
Самокритиката показва, как Вие възприемате и оценявате тялото си. Когато имате негативна представа за себе си, Вие сте склонни към чувство за малоценност, сравнявате себе си и страдате най-вероятно от ниско самочувствие.
Негативният образ на тялото е израз на Вашите мисли, нагласи и чувства към тялото Ви, което също се отразява на разговорите Ви със самия себе си. Тогава сте недоволни от тялото си и може би се срамувате от него, вярвайки, че и другите го възприемат по същия начин, което обаче много често не отговаря на реалността.
Ако сте критикувани от другите за някакви недостатъци, свързани с тялото Ви, най-често може би се чувствате засрамени. Body shaming е преминаването на граници, което другият може да осъзнава, но може би не.
Така напр. от обкръжението могат да дойдат „безобидни“ забележки, които се разбират от подателя като „добър съвет“, но не се възприемат от получателя като такъв. Често Вашите приятели и членове на семейството не искат да наранят чувствата Ви, но техните коментари все още могат да бъдат от критичен характер.
Такива примери могат да бъдат „Роклята ще изглежда по-добре, ако свалиш някой и друг килограм“ или „Наистина ли трябва да изядеш всичко това?“. Откритите обиди и унизителни забележки като напр.: „Не си наистина грозен, но…“ могат да се разпространяват дори в социалните мрежи, където това явление е още по-разпространено.
Body shaming е форма на вербална агресия, която негативно влияе върху чувствата на засегнатия.
Причини за body shaming
Нашата „селфи“ култура набляга на външната красота и ние постоянно сме бомбардирани с изображения на бляскави знаменитости в списания, реклами, телевизионни предавания и други видове медии. Социалните медии често наблягат на външния вид и публикуването на обидни коментари за другите там е лесно. Общото послание често е, че трябва да се стремите към перфектното тяло и да намерите начини да скриете недостатъците си.
Това, което виждате всеки ден в TikTok, Facebook и Instagram, разбираемо може да Ви накара да завиждате на другите или да фокусирате мислите си върху външния си вид и всичките възприемани недостатъци.
Ако постоянно се борите да живеете според тези стандарти, ще изпитвате много вероятно негативни чувства и ще оценявате себе си много критично. Това може да стане разрушително, защото скапва Вашето самочувствие и влияе негативно на възприемането и отношението към собственото Ви тяло.
Фиксацията за това, как трябва да изглеждате, може да създаде нереалистични очаквания, които е невъзможно да се постигнат. Дори когато знаете, че тези идеализирани изображения са дигитално променени или подобрени, е въпреки това лесно да попаднете в капана да сравнявате себе си с другите.
И ако се срамувате от тялото си и приемате негативните коментари на другите присърце, най-вероятно това ще доведе до нездравословно поведение и проблеми с психичното здраве, като напр. хранителни разстройства, дисморфофобия, свръх-упражняване на спорт, тревожни разстройства и депресия.
Какво помага? Позитивна или неутрална нагласа към тялото
Позитивната нагласа, Body Positivity, означава приемане на тялото и любов към самия себе си. В същото време това също означава да покажете и към другите същото положително отношение. Следите или отпечатъците на времето като бръчки, белези от инциденти, неравности, бенки, петна или други особености по собственото тяло трябва да бъдат приети и да се създаде една позитивна нагласа към тях.
Все повече хора и инфлуенсъри се показват в социалните мрежи с техните „физически недостатъци“ и посланието им е: Всяко тяло е различно и хубаво по свой начин – независимо дали е по-слабо или по-дебело. А “нормално” не съществува. Нашите белези, вдлъбнатини или бенки също ни принадлежат. Това не трябва да кара никого да се чувства неудобно.
При неутралната нагласа, Body Neutrality, от друга страна, фокусът се измества от значението на тялото към личността в нейната цялост. Тук целта не е да обичате всяка пъпка или белег по тялото си, а да не им обръщате внимание.
По този начин много по-малко се идентифицирате с тялото и определяте стойността си чрез него. Това означава, че приемате и уважавате тялото си, без да се налага да го обичате или мразите. Когато практикувате този вид нагласа, Вие наблягате на това, което тялото Ви може да направи, а не на това, как то изглежда. Например, можете да си кажете: „Моите крака ми позволяват да ходя и да посещавам местата, които искам.“
Какво можете да направите конкретно срещу Bodyshaming ? Решението може да се крие както в Body Positivity , така и в Body Neutrality. Въпреки че не можете да контролирате какво казват другите за Вас, Вие имате винаги способността да се съсредоточавате върху положителните аспекти вместо на възприеманите недостатъци.
Това конкретно означава да:…
- се научите да приемате и обичате себе си.
- слушате себе си и създавате собствените си идеали.
- изпитвате благодарност към тялото си.
- култивирате начин на живот, който е добър за Вас.
- разпознавате неоснователната и деструктивна критика като такава и да я оставяте да рекошира от Вас като бумеранг.
- се научите да поставяте ясни граници, когато е необходимо.
- намерите Вашите собствени модели за подражание.
- сте избирателни в това в какви платформи изкарвате времето си и каква информация консумирате.
- обърнете внимание на собствените си мисли, думи и действия и да се отнасяте приятелски и с любов към себе си.
- се гордеете със своята индивидуалност
И още…
- Замяната на негативните разговори със самия себе си с по-положителни и утвърждаващи мисли може да бъде полезна, за да се почувствате по-добре със себе си и тялото си.
- Преместете фокуса си върху нещата, които харесвате в себе си, напр., красива коса, очи, ръце или усмивка…
- Следващия път, когато се погледнете в огледалото, назовете активно тези неща и изпитвайте благодарност.
- Вместо да повтаряте негативните разговори със себе си отново и отново, приемете себе си без критика. Можете да си кажете: „Приемам тялото си такова, каквото е“ или „Тялото ми е силно и здраво“.
Ако страдате от body shaming и не успявате да си помогнете сами, Ви съветвам да потърсите професионална помощ от психотерапевт.
0 Comments