Пасивна агресия?! Как да я разпознавате и да се справяте с нея
- On 17/07/2022
9 поведения, за които трябва да внимавате:
1.Косвен отказ
Косвеният отказ да задоволиш нечии нужди е форма на пасивно-агресивно поведение. Например, ако сте помолили партньора или съквартиранта си да се погрижи за чиниите или да изхвърли боклука няколко пъти, той не казва директно „не“, но не възнамерява да ги измие или да изхвърли боклука.
Разбира се, той може би е просто мързелив. Но също така е много вероятно това да е пасивно-агресивно поведение.
2. Ghosting
Вместо да избере директната и открита комуникация, пасивно-агресивният човек оставя всичко неизказано и изчезва завинаги от живота Ви.
3. Закъснения
Честите закъснения също могат да бъдат знак за пасивно-агресивно поведение.
4. Мълчание
Мълчанието може да бъде пасивно-агресивно в определени ситуации. Това може да изглежда като изграждане на стена в средата на спор, игнориране на въпроси или нежелание за изясняване на дадената ситуация.
Мълчанието в ситуации, в които се изисква или е оправдан отговор, може да се счита за пасивна агресия.
5. Извинения
Понякога хората измислят извинения за това, че правят или не правят нещо, вместо директно да заявят разочарованието си.
Отлагането на обещания, честото разболяване, колидиращо с професионални отговорности, или „забравянето“ на важни срещи или дати, може да бъде пасивно-агресивно поведение.
6. Снизходителни коментари
Понякога пасивната агресия се проявява в снизходителни коментари, подкопаващи интлигентността Ви или с неуважителни към Вас имена като „хлапе“ или „скъпа моя“.
Всичко, което кара другия да изглежда по-добре, а Вие по-зле и по-ниско от него, може да бъде пасивно-агресивно поведение. (Това също е типично нарцистично поведение.)
7. Сарказъм
Сарказмът също е пасивно-агресивно поведение в определени контексти. Например, ако поканите партньора си на семейно събиране и той каже: „Да, знаеш колко много обичам семейството ти“ със саркастичен тон…
Вместо да говори директно за проблемите си със семейството Ви, той изразява негативните си чувства завоалирано, под формата на шега.
8. Непоискани мнения или съвети
Нежеланите мнения по лични теми могат да бъдат пасивно-агресивно поведение. Подобно на снизходителните коментари, може би такива хора казват нещо от рода на:
„Бих се съсредоточил върху загубата на няколко килограма, ако бях на твое място…“ или „Напоследък изглеждаш наистина уморен – трябва да спиш повече“.
9. Отрицателен език на тялото
Не на последно място, езикът на тялото също може да бъде пасивно-агресивен, като напр. недружелюбен или хладен тон на гласа, изкривени черти на лицето, избягване на контакт с очите. Може би другият се цупи, кръстосва ръце или върти очи, вместо да каже направо какво го притеснява.
Пасивно-агресивното поведение обикновено се предшества от конкретно събитие или от общо недоволство от конкретен човек или ситуация.
Липсата на здраво самочувствие се разглежда като основна причина за пасивно-агресивното поведение. Хората, които се държат пасивно-агресивно, обикновено се чувстват неспособни да разрешат конфликтите по друг начин.
Те не са в състояние да комуникират директно и не са ориентирани особено към решения, защото имат недостатъчен контрол над емоциите си и се чувстват недостатъчно компетентни в пряка конфронтация. Те се чувстват често неспособни да спечелят конфликт или се страхуват от реакцията на другите.
Общуването с хора, практикуващи такъв вид поведение, не е лесен, не само в личния живот, но и в професионалната сфера.
Обкръжението често не може да разпознае веднага недоволството им. Често отнема известно време на приятел или колега, за да осъзнае, че някой е разстроен от събитие или цялостната ситуация.
В крайна сметка сигнали като пренебрегващо поведение и кратки отговори могат да имат много причини. Когато някой Ви отговори рязко, не винаги веднага си мислите, че Ви е ядосан, нали? Тогава може просто да се окаже, че човекът няма време в момента…или е стресиран или мислите му са актуално някъде другаде. Поради това често отнема известно време на човек да възприеме пасивно-агресивното поведение като такова.
Изясняващ разговор често се търси напразно. Дори когато бъдат попитани, тези хора реагират пренебрежително, отрицателно или уклончиво. Приятелствата и семейните отношения могат да пострадат много от този тип комуникация. Колегиалните отношения също се влошават.
Стратегии срещу пасивно-агресивното поведение
Как можете да противодействате на това поведение? Какъв е най-добрият начин за справяне с пасивно-агресивните реакции?
Тези въпроси са трудни за отговор. Но има няколко прости поведенчески стратегии, които могат да улеснят общуването с хората, практикуващи този тип поведение.
1.Пасивно-агресивното поведение няма нищо общо с Вас
Осъзнайте, че пасивно-агресивното поведение към Вас няма нищо общо с Вас
Тези хора най-вероятно не са научили други начини за справяне с разочарование, гняв или други негативни чувства.
Те не са в състояние да изразят недоволството си по адекватен начин и обикновено се страхуват от директната комуникация. Не приемайте това поведение твърде лично.
2. Не позволявайте да бъдете манипулирани
Ако видите, че поведението и манипулацията стават все по-чести, не реагирайте. Не се оставяйте да бъдете притискани – ако някой има проблем с Вас или поведението Ви, трябва да ги обсъди директно с Вас.
Разбира се, бихте могли да попитате дали сте направили нещо нередно или сте обидили някого, без да искате или дали другият би искал да говори с Вас – ако другият реагира уклончиво или пренебрежително, не правете повече опити. Не се оставяйте да бъдете притискани, ако другият се опитва да Ви накара да се чувствате виновни.
И не се съгласявайте да вършите работата вместо него (в професионален контекст), ако това ще Ви накара да работите извънредно, само и само за да не чувате манипулативното му пъшкане или хленчене в офиса.
3. Контрирайте
Научете се да се противопоставяте на пасивно-агресивните хора по един силен и самоуверен начин. Те са склонни да отклоняват директната конфронтация или изясняване на конфликти, но Вие бихте могли да сигнализирате, че с Вас може да се говори открито.
Спокойно им кажете: „Ако имаш проблем или притеснения, моля, кажи ми директно. Отворен съм за критика и разговор по всяко време. Просто не ми харесва, когато хората ми се ядосват, без да говорят.”, или „Объркващо е, когато ми казваш, че си добре и всичко е наред, но лицето ти изглежда ядосано. Тогава наистина незнам, как се се чувстваш или от какво имаш нужда.”
Ако имате приятели, които се държат по този начин през цялото време, кажете им и Вие какво мислите. Например, имате ли приятел, който все забравя уговорките с Вас? Когато това се повтори отново, му кажете директно: „Бих искал да се срещнем, но само вкъщи. Ако ти отново не дойдеш, това няма да ме притесни толкова, отколкото навън или в заведение.”
Дайте им силното послание, че поведението им не е ОК, но останете приятелски настроени.
Често засегнатите хора дори не забелязват колко вредно е тяхното поведение за социалните им отношения. Едва когато това им се покаже директно, те могат да осъзнаят какво се случва и до какво може да доведе поведението им.
0 Comments