Кога перфекционизмът разболява?
- On 28/04/2022
Перфекционизмът не трябва да е нещо лошо сам по себе си. Но в екстремни форми засегнатите наистина могат да страдат от него. Какво е перфекционизъм, какво го причинява и как да не му позволите да диктува повече живота Ви, ще научите тук.
Какво е перфекционизъм?
Има два вида перфекционизъм. От една страна има конструктивен перфекционизъм, при който хората обикновено очакват много от себе си. Те искат да извлекат най-доброто от себе си, да вършат работата си съвестно и да се гордеят с постиженията си.
Когато са неуспешни, не им е лесно, но могат да се справят. Този вид перфекционизъм не е опасен, а по-скоро ни ръчка да продължим напред и да учим постоянно.
От друга страна има деструктивен перфекционизъм. Той е патологичен и наподобява по-скоро обсесивно-компулсивното разстройство. Хората, страдащи от този вид перфекционизъм, са тогава прекалено критични, имат постоянен страх от провал и панически ужас, че може би не са достатъчни за другите.
Това се отразява негативно както на тялото (което започва да продуцира симптоми и болести), така и на самочувствието.
Кога перфекционизмът е нездравословен?
Когато перфекционизмът диктува Вашите решения и поведение, а не Вие самите, тогава е необходимо да промените нещо! Ако забележите, че страдате от постоянно вътрешно безпокойство и почти винаги сте недоволни от себе си, е препоръчително да потърсите психотерапевт.
Перфекционизмът може да доведе до сриване на самочувствието, защото Вие дефинирате стойността си като личност през очилата на перфекционизма. Мисленето тук също е изкривено и се живее на принципа „Или правя всичко перфектно, или съм едно нищо и неудачник.“
Парадоксът е, че перфекционизмът не е възможен по принцип. Засегнатите всъщност никога не са наистина доволни от себе си. Те страдат от постоянно напрежение, стрес и страх от провал. Продължителнотото изпитване на стрес може да доведе до високо кръвно налягане, стомашни язви, главоболие, проблеми с концентрацията, проблеми със съня, мускулни болки, тинитус, скърцане със зъби и други физически последствия.
Признаци на деструктивния перфекционизъм
Опасността идва тогава, когато засегнатите дори се гордеят със своя перфекционизъм и не осъзнават, че по този начин маневрират към болести.
Ако забележите, че всъщност често сте недоволни, раздразнителни и напрегнати, но все пак се гордеете със стреса, защото той Ви кара да се чувствате важни и необходими, трябва да четете внимателно по- нататък.
Има някои добре познати признаци на перфекционизъм, които винаги са много нездравословни в екстремни форми. Ако разпознаете себе си в една от тези форми, бихте могли да говорите първо за това с приятелите и семейството и след това да отидете на психотерапевт:
- Нормалните потребности биват потиснати (например приятелства, семейство, прием на храна, спорт и т.н. не са задоволени, за да може перфекционизмът да бъде задоволен)
- Физическо безпокойство, неудовлетвореност, нервност, напрежение, стрес, объркване, агресия
- Страх от провал
- Потискане на емоциите, за да изглеждате перфектно; емоционалността се разглежда като слабост
- Мнението на другите има голяма тежест за Вашето собствено възприятие и самооценка
- Самонараняващо поведение (напр. злоупотреба с вещества или алкохол, за да издържи евент. „провал“), негативни разговори със самия себе си и т.н)
Причини за перфекционизма
При перфекционизама е определяща мисълта: „Аз не съм достатъчен“. Тези хора смятат, че трябва да направят и постигат още и още, за да угодят на другите или на собствените си перфекционистични стандарти.
Те смятат, че трябва да постигнат нещо специално, за да бъдат специални. Неувереността им в себе си трябва да бъде балансирана от факта, че са по-добри от другите.
Похвалата и порицанието са част от повечето родителски стилове. В зависимост от това дали и до каква степен се наказва лошото поведение, някои деца са склонни към перфекционизъм.
Те учат, че ако са перфектни и никога не правят грешки, ще бъдат третирани добре и повече няма да бъдат наказвани или критикувани.
Този вид мислене и поведение се пренася в зряла възраст като повечето хора изобщо не осъзнават това и продължават да действат по начина, научен в детството, въпреки че могат да прилагат други по-зрели стратегии на поведение.
В нашето съвремие много хора изпитват голям натиск да правят кариера или да бъдат най-добрите в работата си. Този натиск за високи постижения може да започне още в училище и се оформя от външната среда.
Ако например в детството е било толерирано само най-доброто представяне, а всичко останало е било смятано за незадоволително, най-вероятно като възрастен, този човек ще се държи по същия начин със себе си и ще толерира само най-добрите постижения, а за грешките си ще се наказва.
7 препоръки срещу перфекционизма
Перфекционистите искат да бъдат силни и да се справят с всичко, но животът носи и отхвърляне. Ние не сме машини или роботи, а просто човеци – и всеки човек има своите потребности, желания и стремежи, своите силни и слаби черти.
Малките недостатъци, грешки и слабости правят човека осезаем и симпатичен.
Вашите малки странности Ви правят уникални
Потопете се по-дълбоко в себе си и помислете за няколко неща, които биха могли да Ви предпазят от прекален перфекционизъм. Не забравяйте, че приятелите и семейството Ви харесват и обичат заради самия Вас, а не заради перфекционизма Ви. Грешките са огромна възможност за учене и израстване. Вместо да ги осъждате и винаги да искате да правите всичко перфектно, живейте с тях.
Осъзнайте, че Вашите малки недостатъци и странности Ви правят уникални и красиви личности, не перфекционизмът! В крайна сметка ще откриете, че хората, на които се възхищавате, са хора, които вървят по своя път въпреки неуспехите и в никакъв случай не са перфектни.
Те са израснали чрез грешки в силни хора, устойчиви и резилиентни на отхвърляне от света около тях. Това означава, че и Вие можете да го направите.
Или както е казал някога Чърчил: Успехът е способността да преминавате от провал към провал, без да губите ентусиазма си.
Осъзнайте, че няма такова нещо като съвършенство
Перфекционизмът съществува само в главата Ви. Вие сами задавате стандартите, който искате да изпълните. Няма нищо лошо в това да искаш да правиш нещата добре и да даваш всичко от себе си, но дозирано и здравословно, без да жертвате собственото си щастие и удовлетворение от живота.
Тъй като перфекционизмът няма край, той може да бъде, за съжаление, безкрайно разтегаем. Вие никога няма да го задоволите, затова е добре, в един момент да кажете СТОП.
Никой не е перфектен. Съвършенството е илюзия. Това не означава, разбира се, че трябва да спрете да учите и да се развивате. Позволявайте си да правите обаче грешки! Учейки от тях, ставаме по-добри.
Ценете успехите си
Радвайте се на успехите си, дори и те да са малки и не толкова съвършени. Отделете време за това да ги отбележите и да изпитате гордост от постиженията си. Не започвайте веднага със следващата цел и задача..
Практикувайте майндфулнес
Чрез майндфулнес можете да повлияете положително на психиката и на тялото си. Тогава Вие възприемате средата и обкръжението си по-осъзнато и можете да рефлектирате по-добре поведението си. Правете медитация и йога. Това са методи, които ще Ви помогнат да бъдете повече в тук и сега.
Колкото по-осъзнато вървите през живота, толкова повече лекота и радост ще изпитвате, ще оценявате дори и малките неща в живота и ще Ви е по-лесно да бъдете щастливи и и удовлетворени.
Отговорете на вътрешния натиск със спокойствие
Ако чувствате вътрешен натиск, който Ви кара да сте стресирани и неспокойни, опитайте се да вдишвате и издишвате дълбоко, най-добре за 5-6 сек. Помислете за нещо хубаво…напр. за тихо място в гората или планината или за красив плаж, където можете да останете сами и да се отпуснете.
Това че усещате мисловен натиск, не означава, че трябва да му реагирате! Не забравяйте, че това са само Вашите мисли, а не реалността. Вие решавате, как да се отнасяте към тях.
Страхът от отхвърляне е само във Вашата глава
Сега може би си мислите: „Но ако нямам време за приятелите си, те ще ми се сърдят.” Това е напълно възможно. И тогава? Ще свърши ли светът тогава? Не, разбира се!
Можете да говорите с приятелите си и да ги помолите за разбиране. Ако те Ви разберат – страхотно. Ако не – жалко, но нищо страшно!
Хората около Вас бързо и с удоволствие свикват с факта, че Вие винаги функционирате на 100%.
Но стресът, че ВСИЧКО ВИНАГИ ТРЯБВА да е перфектно… е често само в ГЛАВАТА ВИ. Защото може би Вие…
- искате да направите всичко възможно, за да предотвратите разочарование от другите и
- се страхувате да не бъдете критикувани.
За всички останали обаче това обикновено не е толкова важно, колкото си мислите! Така че се отпуснете!
Този огромен страх „да-избягвате-критиката-на-всяка цена“…е напълно излишен и Ви коства много енергия. Енергия, която бихте могли да използвате за много по-важни неща.
Запомнете следното: Критиката е част от живота и не можете да я предотвратите.
Колкото и да се стараете, все някой винаги ще е недоволен от Вас.
Критиката понякога може да е неприятна, но със сигурност не е опасна и смъртоносна. Така че: критиката е неизбежна и е ок. Критиката със сигурност не Ви прави по-малко стойностни. Вашата стойност като личност не зависи изобщо от нея.
Осъзнайте, че няма такова нещо като перфектна стратегия, която да Ви отведе там, където искате
Няма такова нещо като идеалната стратегия относно инвестиции или перфектния план за живот или перфектното образование или перфектната работа или перфектния партньор.
Защо? Защото всичко винаги се променя. Ето защо е най-добре да бъдем гъвкави и да сме в състояние да променяме и адаптираме стратегите си.
0 Comments