Защо е важно да поставяте граници?
- On 14/04/2022
Способността да се поставят граници изисква кураж, постоянство и готовност за справяне с конфликти. Но точно тези умения са ни необходими, за да едно развием стабилно и самоопределящо се „Аз“. Едно „Аз“, което ефективно отблъсква нападки и упреци от другите. Едно „Аз“, което утвърждава себе си и въпреки това остава отворено за близост.
Нашите граници са тези, които ни позволяват да живеем нашите ценности, да отстояваме себе си и да развиваме пълноценни взаимоотношения. Пътят към вътрешния мир и следователно към нашата истинската сила е да се грижим добре за самите себе си.
Това означава, че трябва да сме наясно относно собствените си потребности, интереси и намерения, да ги дефинираме за себе си, да живеем според тях и да ги защитаваме. Необходимо е обаче и да комуникираме тези наши лични приоритети пред другите.
Tвърде често обаче очакваме другите сами да забележат, кога отиват твърде далеч. Но всеки от нас има много индивидуални граници. Така че трябва да сме наясно какво е поносимо за нас и какво не, какво можем и искаме да толерираме и какво не. Нека да направим заедно един чек на Вашиите лични граници. С тази проверка можете да изследвате собствените си граници. Това е изключително важно за Вашето психическо здраве. Ние самите носим отговорността за това, да се чувстваме добре. И това включва заемане на ясна позиция и защитаването и.
И така…опитайте се да отговорите на следните въпроси:
– Кое поведение на другите хора наранява Вашите граници?
– Какво поведение на другите не сте готови повече да толерирате?
– Кои от Вашите нужди са толкова важни за Вас, че пренебрегването им означава преминаване на личните Ви граници?
– Kога и защо за последен път се почувствахте зле в контакт с друг човек?
– И защо го позволявате?
Харвардската стратегия за самоопределен живот е: „Бъдете твърди към нещата и меки към хората.” Тази стратегия е разработена от американските учени Роджър Фишер и Уилям Л. Юри. Целта е да се постигне мирно и конструктивно споразумение в ситуация на конфликт и да се стигне до решение, което и печелившо и за двете страни. За Вас това конкретно означава: отстоявайте граници си! Кажете ясно какво искате. Формулирайте своите интереси и потребности ясно и директно. Но се дръжте учтиво, с уважение и разбиране и изслушвайте другия човек спокойно. Ако е необходимо, бъдете готови да напуснете позиции, ако осъзнаете, че можете да отстоявате интересите си по други начини, които не нарушават Вашите граници.
Сега помислете…В кои ситуации и при кои хора бихте могли да приложите този метод за себе си в бъдеще? И кои хора Ви предизвикват особено силно? И какво бихте могли конкретно да направите, за да отстоявате успешно себе си и своите потребности? И кога искате да започнете?
Основните принципи на т.нар. ненасилствена комуникация са полезни в конфликтни ситуации: винаги оставайте при себе си. Разграничавайте внимателно обективно случващото се (фактите) от собствената си емоционална реакция към тях. Осъзнавайте потребностите си и се научете да ги изисквате и защитавате, без да обвинявате другите. Ваше право е да кажете, от какво имате нужда. И ако другият реагира по обиден или агресивен начин, тогава останете възможно най-спокойни и обективни и обяснете мисълта си, докато другият разбере за какво става дума.
Ако това е невъзможно в момента, отложете дискусията за по-късен момент и обяснете, че имате нужда от време, за да обмислите.
Една простичка техника за поставяне на граници е да си представите една ограда. Оградата е по-добра от стената поради своята пропускливост, защото можете да видите какво се случва от другата страна на оградата. Въпреки това оградата сигнализира ясна граница. Тази граница обаче може да бъде лесно премествана – бихте могли да я приближите или да избутате по-далеч, в зависимост от това, от какво имате нужда в момента. Опитайте се да правите това упражнение няколко пъти на ден за период от най-малко 3 седмици.
И нека да завърша с думите на Далай Лама: Вие решавате до каква степен другите хора имат влияние върху Вашия живот, Вашите чувства и Вашите реакции/поведение. Не позволявайте на поведението на другите да нарушава вътрешния Ви мир. Всяка трудна ситуация, която овладявате сега, ще Ви бъде пощадена в бъдеще.
0 Comments