Пречи ли Ви срамежливостта?
- On 19/03/2022
За някои хора партито и излизането с други хора е една страхотно изкарана вечер. За други самата идея е до такава степен заплашителна, че те искат само да избягат или да се скрият някъде. Тези препоръки са за Вас, ако…
- сте срамежлив в социални ситуации
- искате да създадете нови приятели
- искате да се чувствате по-уверени в социални ситуации.
Защо съм срамежлив?
Защо някои хора са плахи в социални ситуации, докато други ги обожават? Въпреки че не винаги е ясно защо, има няколко възможни обяснения, включително негативна представа за себе си, ниско самочувствие, мобинг или други травмиращи ситуации в миналото, личностови черти и липса на опит със социални контакти.
Повечето хора са срамежливи от време на време и в това няма нищо лошо. Но ако срамежливостта Ви е започнала да Ви пречи и чувствате, че тя Ви спира да правите нещата, които искате да правите и които са важни за Вас, тогава е наистина от голямо значение, да се конфронтирате с нея, за да я преодолеете.
Препоръки
Ето няколко надеждни препоръки, които да Ви помогнат да излезете от черупката си и да покажете на срамежливостта си кой е шефът в действителност:
- Започнете с малки бебешки стъпки и се радвайте на всеки малък успех. Дръжте очакванията реалистични и не поставяйте летвата много нависоко.
Запишете най-добре всички ситуации, в които изпитвате срам и ги оценете по степента на тревожност върху скала от 0-100%. Напр. разговор с касиера в супермаркет може да предизвика около 30% тревожност у Вас, докато рекламация в магазин или ресторант напр. 60%, или разговор с човек от другия пол на Вашата възраст, който е атрактивен за Вас- 90-100% тревожност.
След като сте направили това, е препоръчително да започнете да търсите или да се конфронтирате със ситуациите, които са с най-малък процент по тази скала и лека полека да преминавате към по-трудните за Вас ситуации.
Нормално е в началото да изпитвате съпротиви, защото тези ситуации са неудобни за Вас и Ви правят нервни и неспокойни. Но с всяка такава преодоляна ситуация, Вие ще ставате по-добри, по-подготвени и по-уверени.
- Напомняйте си редовно за страхотните неща, които сте постигнали досега и за всичките си силни страни, способности и качества. Какво правите добре? Срамежливостта не означава, че не можете или стоите по-ниско от другите или че не заслужавате добър живот.
Срамежливостта просто означва, че Вие се сравнявате с другите и тези сравнения не са във Ваша полза. Сравненията са мисли, които възникват в главата Ви и могат да бъдат променени.
- Срамежливостта често е свързана с една негативна представа за самия себе си, която често няма много общо с реалността. Тогава е много важно да работите върху самочувствието си, което може би е ниско и не е стабилно, а зависимо от мнението на другите.
- Когато изпитвате срам, бихте могли лесно да попаднете в капана на мисълта, че всички в момента Ви наблюдават и Ви съдят. Другите най-вероятно обаче изобщо не Ви гледат и не Ви сочат с пръст.
Истината е, че те вероятно изобщо не мислят за Вас. Най-вероятно те планират тогава следващата покупка или вечерята за по-късно.
- Преместете фокуса си. Ако се чувствате стресирани от това, което другите в момента биха могли да си мислят за Вас, се опитайте да пренасочите вниманието си върху външната обстановка, т.е. върху другите присъстващи и върху темата на разговора.
Това пренасочване на вниманието отвътре навън ще Ви помогне да спрете да се сканирате през цялото време и да се занимавате със собствената си срамежливост. Задавайте въпроси и се опитайте да научите повече за другите. Помислете за някои въпроси, които можете да зададете на хората и се опитайте да разберете още, когато получите отговор.
- Практикувайте позитивни разговори (т.нар. афирмации) със самия себе си. Това не е магически трик, но ако практикувате известно време, Вие ще забележите, че това действа чудесно и повишава самочувствието Ви. Какви могат да бъдат такива позитивни разговори със самия себе си? Напр. „Аз се приемам и обичам.“ или „С всеки ден аз ставам по-добър и по-смел.“ или „Другите търсят моята компания, защото съм забавен и интересен.“
Отначало тези афирмации ще Ви се струват може би странни и неотговарящи на представата Ви за себе си, но това е начинът да промените образа за себе си…давайки си позитивна мисловна храна. Мозъкът Ви трябва да бъде препрограмиран да работи за Вас, а за това му е нужна нова информация и нови данни.
- Запомнете: Избягването не е отговорът!
Избягването на социални срещи и събития често свързвате най-вероятно с безопасност и комфорт, пред идеята да трябва да водите разговори, да се сприятелявате или флиртувате и пред страха да се провалите, правейки това.
Избягването на социални ситуации може да Ви предпази краткосрочно от отхвърляне, но големият недостатъкът и риск е, че вместо това може да се сблъскате със самота, депресия и социална изолация. Ако не искате това да се случи, ще трябва в крайна сметка да намерите начин да се свържете с другите.
Ако откриете, какво Ви вълнува и какви интереси имате — напр. туризъм, бойни изкуства, йога, танци, готвене и др. — Вие бихте могли да се свържете с други хора чрез посещаване на обучения, уъркшопове, meetups и т.н. По този начин Вие можете да намерите потенциални приятели и партньори, които споделят Вашите интереси.
Преодоляването на срамежливостта е възможно, но вероятно няма да е лесно в началото. Срамежливостта може да е част от друго психическо заболяване като напр. социална фобия или личностово разстройство като трeвожно-избягващото личностово разстройство. Тогава е препоръчително да потърсите психотерапевт, където в защитено и сигурно пространство да можете да работите върху тези теми.
0 Comments