Завист!?…Как да останете щастливи, когато животът на другите изглежда перфектен?
- On 12/02/2022
Завистта е резултат от сравнения и, за съжаление, ние правим сравнения сто хиляди пъти на ден. Така сме възпитавани. Тогава сме чували от родителите или бабите и дядовците си, че съседското момче свири по-добре на пиано или езиците повече му се отдават или че дъщерята на едно приятелско семейство вече може да плува или да кара ски. Нашето собствено представяне по правило винаги се е оценявало в контекста на това, какво могат и правят другите.
Ако самите Вие завиждате обаче, превръщате щастието и успеха на другите в свое лично нещастие. За щастие това може да се промени, ако се преборите със завистта и използвате емоциите като мотивация да се развивате напред…
Завистта произтича от сравненията с другите. Този, който вижда, че другият има или притежава нещо, което той самият би искал да има, разпознава дефицит и реагира на тази възприета липса с чувство на завист. Завистта може да бъде и резултат на чувството, че бивате пренебрегнати.
За какво завиждаме? За…
- външния вид
- професионалните успехи
- финансовото състояние или благополучие
- социалия статус
- самоувереното поведение
- спортните постижения
- музикалния талант
- стабилното здраве
- приятелствата
- сексуалната потентност
Твърде често завистта води до ирационални действия. Може би познавате легендарния експеримент в Харвардския университет. Тогава завършващите са били попитани дали биха предпочели (а) да имат годишен доход от 100 000 долара, докато всички останали печелят 200 000 долара, или (б) биха искали да получават 50 000 долара, когато всички останали получават само 25 000 долара. Мнозинството избира вариант (б).
Вместо да изберат собствените предимства, конкуренцията в доходите и завистта са били достатъчни, за да се вземат ирационални решения. Разбира се, никой не обича да признае, че ревнува или завижда. Повечето дори се срамуват от това. Защото да ревнуваш винаги те прави малък и не хвърля добра светлина върху теб. Вероятно и защото завистта е и един от седемте смъртни гряха в християнската вяра и в Библията.
Психолозите разграничават 3 вида чувства на завист
- Разрушителна завист
Това е агресивно чувство и се характеризира главно с негодувание. Според мотото: „Искам това, което има другият и ако не мога да го имам, ще го счупя или унищожа.“ В професионалния живот например това чувство на завист се изразява в това, че не само напр. се дразните от повишението на Вашия колега, но въртите зад гърба му интриги и затруднявате живота му ненужно.
- Депресивна завист
Тази форма на завист е осакатяваща и особено вредна за самочувствието. Обсебени от мисълта, че не могат да постигнат това, което другият има, тези хора са нещастни почти през целия си живот.
Те са загубили своята обективност, самочувствие и самоуважение. Успехите на другите се гледат през лупа. Патологичното сравнение с другите хора определя и диктува собствения им живот.
- Позитивна завист
Това е “възхитителната форма” на завистта. Тогава фокусът е върху една неудовлетворена потребност, напр., бихте искали да изглеждате уверени и харизматични като Вашия колега. Тази форма на завист обаче не е задължително токсична, тя може да събуди амбицията Ви и да послужи като стимул да се усъвършенствате.
Но не разбирайте последното погрешно: завистта е всичко друго, но не и добродетел. Другата страна на монетата е, че завистта поражда страдание. Завистта прави подъл, коварен, отровен и разрушителен. Тя често вкарва хората в клевети, интриги или саботажи, грабеж или дори убийство.
Какво прави завистта с хората?
„Защо той – а не аз???“
Завистливите хора идеализират живота на другите и в същото време пренебрегват своя собствен. В краен случай, завистта води до комплекси и чувство за малоценност, тъга и срам, подигравки и злорадство, враждебност или дори омраза. Хроничната завист пречи на удовлетворението от живота и вътрешния мир и спокойствие.
Но защо хората ревнуват? Защо има ирационално съперничество в работата? Защо щастието на другите има толкова горчив вкус?
Ако се вгледате внимателно, едва ли някой завижда на милиардери като Бил Гейтс, Джеф Безос или Ричард Брансън за тяхното богатство и просперитет. Нито завиждаме на някой актьор за аплодисментите му; или за короната на английската кралица; или на шейха за нефтените му залежи. Но ние сме много по-чувствителни за други неща: напр.
- Завиждаме на колегата за повишението, което самите ние чакаме от години.
- Завиждаме на съседа за новата му (по-голяма и скъпа) кола.
- Завиждаме на блогъра или инфлуенсъра за по-големия брой кликвания и последователи.
- Гледаме със завист привлекателната половинка или по-интелигентните деца на приятелите си.
Има две причини за това: Тези хора са по-близо до нас. И техните успехи – теоретично – също са постижими за нас. Следователно тези други хора са така да се каже едно латентно обвинение срещу нашето его, гордост и гузна съвест. Не защото съдбата ги е ощастливила, а защото те най-вероятно са се възползвали от възможности, които ние сме пропуснали.
Социалните медии засилват чувството на завист
Според проучвания на университета Хумболт в Германия, увеличеното потребление на Facebook и Instagram е достатъчно, за да предизвика спирала на завист. Особено тези, които консумират пасивно и гледат снимки в социалните мрежи, са засегнати от това.
Изследователите посочват уж перфектния живот на Facebook-приятелите като основна причина за разочарованието и завистта. Виртуалният гримиран свят на другите винаги изглежда по-добре от собствения по-скоро обикновен живот. Офлайн, тези социални сравнения са по-трудни или по-лесни за проверка.
Как да преодолеете завистта: препоръки
За да загуби завистта си разрушителната сила, човек първо трябва да признае пред себе си, че изпитва завист. Трябва също да спрете с преувеличените и екстремни сравнения с другите.
Всяка година нов мобилен телефон или най-новият iphone, луксозни ваканции на красиви и скъпи острови, постоянното купуване на маркови дрехи и обувки…и всичко това само за да не останете по-назад в Instagram или след ФБ „приятелите“ – това Ви поставя под разрушителен натиск. Колкото по-многобройни са такива опции за сравнение, толкова по-недостъпни те стават. И толкова по-нещастен и завистлив става човек.
В същото време обаче повечето хора, които завиждат, не виждат усилията, които стоят зад повечето успехи! Може да завиждате на приятелката си, че има перфектна фигура и плосък корем напр.
В същото време обаче пренебрегвате или игнорирате факта, че тя се храни здравословно и не хапва постояннно fast food и прекарва свободните си часове в спорт и йога напр.
Ръка на сърцето: бихте ли готови да платите същата цена, за да притежавате това, което притежава Вашият колега, приятел или съсед?
Успехът зависи от Вашите цели и времето и услията, които сте готови да инвестирате – не от богатството на другите! Така че вместо да виждате врагове в хората с финасов просперитет, по-добре и разумно би било да анализирате и да приложите техните стратегии за успех и дори да ги помолите за съвет. Напълно безкористно.
Погрешната мисъл зад завистта е с фатална логика според мотото: Аз мога да се чувствам само тогава добре, когато другите са зле.
Или както е казал още философът Шопенхауер: „Ние рядко мислим за това, което имаме, а винаги само за това, което ни липсва.” Глупаво е, нали?!
Поставете под въпрос чувството на завист
Запитайте се, защо мислите, че бихте били по-щастливи при други различни обстоятелства?“ Може би за разлика от някой от приятелите си, съжалявате, че не сте направили магистратура и сега ревнувате, защото той печели добре?
Откровената конфронтация с Вашата собствена житейска ситуация често е болезнена и мъчителна, но осъзнаването, че нещо важно липсва в живота Ви, може да ви помогне да поемете по напълно нов път и да изпитате ново удовлетворение.
Избягвайте негодуванието
Нормално е понякога да си пожелаете нещо, което някой друг има. Това може да Ви мотивира да работите върху себе си. Пазете се обаче от агресивното желание да рушите щастието на друг човек. Чуждото нещастие няма да Ви направи по-щастливи.
Вгледайте се по-внимателно
При сравненията някои са склонни да виждат само успехите и постиженията на другите. Така обаче Вие пренебрегвате факта, че може би те трябва да жертват други неща.
Вашият колега разказва за вълнуващите места, които му е разрешено да посещава по време на командировки, защото ръководи важни международни проекти. Но от четирите седмици в месеца той е на път поне две. И когато е в офиса, идва първи и си отива последен. Все още ли искате да си размените местата си с него?
Фокусирайте се върху силните си страни
Тези, които познават и ценят собствените си способности и качества, са по-малко склонни да завиждат. Какво можете по-добре от колегата си? За какво сте ценен в отбора?
Ако не знаете отговора веднага, попитайте семейството и приятелите си. Това ще повиши неимоверно самочувствието Ви.
И когато сравнявате, сравнявайте само съответната способност/ поведение или качество, никога личността! Всеки е индивидуалност и затова нещо много специално.
Бъдете благодарен
Благодарността е най-добрият и в същото време най-благородният път към повече щастие и удовлетворение.
Да, дори ключ към успеха. Това дори е доказано в множество проучвания.
0 Comments