Комплекс за малоценност? Не и ако обичате себе си!!!
- On 27/10/2021
Любовта към себе си е трудна за много хора. Те виждат и са фокусирани предимно върху своите недостатъци, грешки и липси. Постоянните сравнения с другите допълнително усложняват тази задача. Как тогава човек може да се научи да развива положителна представа за себе си, да се приема и да се обича? Обичта към себе си е обаче много съществена предпоставка за щастие, удовлетворение и успех в живота.
Добрата новина: любовта към себе си може да се научи! Не е толкова лесно, разбира се, защото негативната представа, която имаме за себе си, е често дълбоко закотвена в нас и години наред тренирана.
Какво означава да обичаш себе си?
Любовта към себе си означава да обичаш себе си без ограничения и изключения. В основата си тя е за безусловна любов към себе си с всичко, което принадлежи към нея. Тук е важно е да разграничим: Обичта към себе си не е същото като влюбеността в самия себе си. Последното има общо с арогантност или нарцисизъм. Любовта към себе си също няма нищо общо с ината, егоизма или прекомерното самодоволство.
Тези, които напълно приемат себе си със собствените си странности и слабости, но и с предимствата и силните си страни, уважават и се отнасят с респект към себе си. Те се отнасят добре към себе си и обръщат внимание на собствените си потребности. Ето защо любовта към себе си е ключ към повече удовлетворение и щастие в живота. Вие също ще се превърнете в свой собствен фен, ако обичате повече себе си. Това не е стремеж да получите вниманието или признателността на другите, а увереността в това, че Вие сте достатъчно добър, такъв какъвто сте.
По този начин любовта към себе си Ви прави независими. Тези, които обичат себе си, не зависят от насърчения или признание отвън. Това гарантира психическа и емоционална свобода. Ако обаче липсва обич към себе си, ние сме зависими от любовта и одобрението на другите.
Обичта към самия себе си Ви прави по-успешни в дългосрочен план. Грешките, проблемите, неуспехите и критиката са част от живота и от професионалната кариера. Обичта към себе си ще Ви помогне да се справите с тях по адекватен начин, да учите и да израствате от тях, без да обвинявате себе си или да се предадете преждевременно.
Какви са причините?
Причините за липсата на или недостатъчна обич към себе си често се крият в детството. Всеки човек заслужава безусловна любов – но точно там не успяват много семейства.
Твърде малкото признание и внимание, но вместо това много упреци, критика и пренебрежение водят до комплекси за малоценност. Вместо да научите, че сте обичани и стойностни такива, каквито сте, у Вас нараства нуждата от любов, уважение и признание отвън, от външни стимули и от обкръжението.
Или казано по друг начин: ако не научите рано, че заслужавате любов, няма да сте в състояние да обичате себе си и да си давате сами вниманието, подкрепата и признанието, от които имате нужда. Ако не обичате себе си, най-вероятно Вие сте прекалено фокусирани върху собствените си грешки и върху това, което не правите добре.
Никой не познава грешките по-добре от Вас самите, така че всички тези странности и недостатъци Ви затрудняват да създадете един положителен образ за самия себе си. Това често е съпровождано със силни съмнения в себе си и непрекъснати сравнения с другите хора, с какво те са по-добри от Вас и какво те могат или имат повече от Вас. Това може да доведе до в краен случай до отхвърляне на самия себе си.
Обичате ли себе си?
Това бихте могли да разпознаете сравнително бързо със следващите тези три малки теста:
1. Погледнете се в огледалото
Погледнете се в очите, погледнете лицето и тялото си. Кажете на себе си, честно и искрено: „Обичам се и приемам себе си такъв, какъвто съм“.
Поколебахте ли се? Много хора намират това за изключително трудно, защото не се чувстват добре в тялото си, виждат само грешките и слабости си или просто никога не са се научили да се отнасят приятелски и любящо към себе си. Ако мисълта да гледате тялото си в огледалото за по-дълъг период от време Ви кара да се чувствате неудобно, най-вероятно не обичате себе си.
2. Наблюдавайте се за 24 часа
Проверете как се се отнасяте към себе си 24 часа. Представете си една въображаема аларма, който се включва всеки път, когато кажете или мислите нещо негативно за себе си. За много хора самокритиката се е превърнала в ежедневие, затова се опитайте да обърнете внимание на мисли като тези:
„Боже мой, как може да съм толкова глупав/тъп/тъпанар/никаквец!“, Как изглеждам отново – твърде стар/дебел/грозен/”, „С нищо не мога да се справя както трябва.“, „Разбира се,че никой няма да ме харесва, защото не съм интересен и няма какво да предложа на другите.“, „Колегата (Колежката) получава повече комплименти, в сравнение с него/нея, аз изглеждам смотано.“ …и т.н.
3. Задайте си следните въпроси и се опитайте да им отговорите честно:
- Често ли се критикувате прекалено?
- Виждате ли преди всичко собствените си грешки?
- Имате ли често чувството, че другите са по-умни/ по-красиви/ по-добри от Вас?
- Бихте ли искали да промените много неща в себе си?
- Пренебрегвате ли често собствените си постижения и успехи?
- Мислите ли, че не сте достатъчно добри?
Ако сте се открили в тези въпроси и сте отговорили с „да“ на повечето от тях, тогава е много препоръчително да започнете да изграждате обичта към себе си, защото тя най-вероятно липсва.
Препоръки за повече обич към самия себе си
Най-важният съвет изобщо: позволете си да се обичате! Не е лошо, егоистично или арогантно да се чувстваш добре и щастлив със самия себе си и да си кажеш: „Аз съм добър такъв, какъвто съм!“ Обичта към себе си може да бъде научена.
Това, че досега не сте я изпитвали, не означава, че не можете да промените бъдещето. И не забравйяте, че Вие сте най-важният човек във Вашия живот! Защото ако Вие се разболеете и не сте добре, тогава няма да може да се грижите за другите…
Затова грижата за себе си стои на първо място! Промяната не става за една нощ, а с бавни, но решителни стъпки.
Следните препоръки могат да Ви помогнат:
Поставяйте си реалистични цели
Всеки има очаквания към себе си, които би искал да изпълни, цели и мечти, които би искал да реализира. Погрешно е обаче да поставяте нереалистични стандарти за тези цели. Бъдете честни и откровени спрямо себе си и не очаквайте от себе си да бъдете перфектни. Така ще предотвратите чувства на разочарование, недоволство, вина и гняв към себе си.
Бъдете благодарни на самия себе си
Един прост, но ефективен начин да подхранвате редовно обичта към себе си е, да си казвате по-често „благодаря ти.“, напр. „Благодаря си за това, че взех добро решение.“, „Благодаря си за това, че днес свърших една много важна задача.“, „Благодаря си за това, че отделих време за спорт и медитация.“, „Благодаря си, че днес си направих комплимент…“ и т.н.
По този начин тренирате способността си да виждате успехите и хубавите моменти, които сте имали, а не се съсредоточавате изцяло върху негативните неща и недостатъците.
Давайте си осъзнато почивки
Любовта към себе си също означава да познаваш собствените си потребности и да ги респектираш. Обръщайте внимание на границите си и на сигналите на тялото си. Когато сте изтощени, направете почивка; използвайте уикендите за релаксация, не работете вечер от вкъщи след края на работния ден, изключвайте служебния телефон, когато сте във ваканция с партньора или със семейството си.
Ако се чувствате слаби или болни, не се насилвайте и дайте спокойствието на тялото си, от което то има нужда. Отнасяйте се с уважение към себе си и си давайте положителни моменти и емоции.
Научете се да приемате грешките си
Трудна, но необходима стъпка е: признавайте грешките си и се научете да ги приемате. Грешките не са лоши, те са просто човешки. Кажете си: „Аз съм ОК такъв, какъвто съм и ми е позволено да правя грешки.“ … или „Аз съм добър такъв, какъвто съм, дори и когато правя грешки.“
Не трябва да можете, да знаете или да постигате всичко, за да заслужите тази любов. Тя просто Ви се полага!
Виждайте и бъдете горди от успехите си
Всичко се обърква, нищо не работи, както трябва и Вие виждате само негативното… Лесно е да видите света с такива очи – но този свят е еднодименсионален и за съжаление не зачита успехи и постиженията Ви.
Затова се опитайте осъзнато да отбелязвате успехите си и това, какво сте постигнали и си давайте похвала на самия себе си. Това може да изглежда странно в началото, но ще Ви доближи повече до целта.
Правете си малки подаръци
За да се научите да обичате себе си, трябва да се отнасяте добре и грижовно към себе си. Покажете си, че се харесвате, като правите нещо добро и хубаво за себе си, всеки един ден или даже по няколко пъти на ден. Не е задължително да са материални неща.
Направете списък с всички Ваши малки и големи успехи досега
Напишете всеки успех, който сте постигнали досега в живота си. Много често, за съжаление, тези успехи се възприемат като саморазбираеми и не се хонорират достатъчно. Това са обаче Вашите усилия, Вашето време и Вашите постижения. Регистрирайте ги осъзнато и бъдете горди с тях.
Това могат да бъдат напр. неща като взета шофьорска книжка, голям приятелски кръг, щастлива и хармонична връзка, взети тежки изпити или сертификати, различни умения, които сте усвоили, спиране на цигарите, редовното правене на спорт, това, че сте спасили животно в беда или че сте помогнали на приятел в труден момент, сваляне на килограми и т.н. Не забравяйте да прехвърляте този списък и да го актуализирате редовно.
Направете още един списък на всичките си позитивни качества и силни страни
Седнете и помислете добре…“Какви позитивни качества притежавам? Какво ми е помагало досега да се справям с трудностите в живота?“. Напишете всичко, което Ви хрумва, а после бихте могли да попитате партньора, приятелите или семейството, какво те биха казали. Не забравяйте и тук да прехвърляте списъка отново и отново или ако самосъмнения се загнездят отново в главата Ви.
Научете се да казвате не
Да казвате понякога „не“ не Ви прави лош човек, но Ви предпазва от това, да бъдете използвани и да правите неща, които не искате да правите. Казването на „не“ е трудно за мнозина, но е много важно. „Не“-то не означава отхвърляне на личността на другия, а на конкретната молба или искане.
Простете си
Още ли мислите отново и отново за това едно нещо, което сте направили веднъж (или може би няколко пъти) и което (все още) Ви кара да чувствате вина или срам? Време е да оставите тази случка в миналото.
Не можете да промените нещата, които сте направили в миналото, но можете да контролирате бъдещето си. Гледайте на това като на важен житейски урок и вярвайте в способността си да се променяте.
Прекратете всички токсични връзки
Сериозно! Всеки, който се отнася зле с Вас, не заслужава да бъде част от живота Ви. Запомнете: Пазете и защитавайте енергията си. Не е грубо или грешно да напуснете ситуации или компанията на хора, които крадат от енергията Ви.
Започвайте всеки ден с положителни и силни мисли
…като напр. „Днес е страхотен ден.“, „Днес изглеждам прекрасно.“, „Аз контролирам начина, по който се чувствам, а не другите.“ …всичко, което ще Ви накара да се усмихнете.
Отнасяйте се добре към тялото си
Отнасяйте си към тялото си с любов и му давайте храна, която го подхранва и го прави още по-здраво и силно.
Работете постоянно върху пускането на емоционалния товар от миналото
Често ние се държим здраво за неща от миналото, които са тежък емоционален товар и който с годините става още по-голям и тежък. Това води до ниско самочувствие и комплекси а малоценност. Колкото повече изчиствате „боклуците от миналото“, толкова повече можете да изпитвате обич към самите себе си.
Дайте си време
Любовта към себе си не идва за една нощ. Тя изисква преосмисляне, което ще отнеме известно време. Важно е да си дадете този шанс и да продължите процеса с малки стъпки. Опитайте се постепенно да се сбогувате със старите убеждения за самия себе си и да ги замените с една по-добра представа за себе си. Защото го заслужавате!
0 Comments