Как да се справите със самотата?
- On 06/10/2021
12% процента от населението на Германия се чувстват самотни, необичани, изоставени, изключени от живота на другите, неразбрани, изгубени, самотни или откъснати от живота.
Каква е причината за самотата и как да може да запълните вътрешната празнота и да преодолеете самотата? За много хора страхът от самота е на трето място след страха от болести и страха от загуба на работа. Около половината от всички хора заявяват, че се страхуват от самотата в старческа възраст. За много хора животът в самота е по-болезнен от едно физическо заболяване. Самотата обикновено е придружена от физически и емоционални оплаквания.
Защо много хора се чувстват самотни във време, в което можем да комуникираме с другите много бързо чрез имейл/ SMS/ whatsapp/ Viber/ Сигнал/ ФБ месинджър и други такива, когато сме достъпни по всяко време през смартфона си и можем да осъществим лесно връзка с другите, когато можем да общуваме в социалните платформи и във форумите по всяко време на деня и нощта?
Защо хората са емоционално гладни и се страхуват от самотата? И защо изпитват един ненаситен копнеж за емоционална близост и сигурност във взаимоотношенията?
Как възникват чувствата на самота?
Много хора бъркат самотата с това да са сингъл (т.е. актуално без връзка) или да са сами. Те вярват, че ако нямат партньор, неизбежно трябва се чувстват самотни. Но това изобщо не е така. Най-вероятно повечето от Вас са се чувствали изключени и самотни в (или въпреки) присъствието на много хора. От друга страна, със сигурност сте имали моменти, в които сте копнеели да останете насаме със самия себе си и да се насладите на тишината и спокойствието. Така че дали ще се чувстваме самотни или не, не зависи толкова от това дали сме сами и без връзка, а от нашата вътрешна нагласа.
Да си сингъл не трябва да означава самотен. Няма такава директна взаимовръзка. В зависимост от Вашата вътрешна нагласа, това да сте сами, може да се възприеме като нещо хубаво, което Ви кара да се чувствате добре, или като нещо лошо и наказващо! Затова ние говорим тогава за самота, когато се чувстваме изключени и изоставени, независимо от това дали сме сами или в присъствието на други хора.
Един пациент описва самотата си по следния начин: “Седя с приятели, с хора, които ме обичат и ценят и които често ми казват това, но въпреки това се чувствам самотен в тяхната компания. Чувствам се толкова самотен и изоставен от всички и целия свят. Откъде идва тази самота? Наистина това ме съсипва, но не мога да направя нищо. Не знам какво ме прави толкова самотен.”
Чувството за самота може да възникне дори и когато:
- сте млади,
- сте в компанията на други хора,
- сте женени или в сериозна връзка,
- имате работа и не трябва да се притеснявате, че ще я загубите,
- имате деца и внуци,
- сте активни в интернет и социалните мрежи.
Трите фази на самотата
1. Временна и преходна самота
Чувството за самота трае само кратко време и е реакция на външни обстоятелства като преместване, безработица, болничен престой или раздяла. Тази фаза на самота не е вредна, но може да бъде полезна при адаптирането към новите обстоятелства. Тя е указание за промяна в живота ни.
2. Бавно отдръпване
Самотата започва да бъде постоянен спътник. Способността Ви да осъществявате контакт и да разговаряте с други хора бавно намалява…
3. Хронична самота
Самотата продължава месеци или дори години. Способностите Ви да поддържате взаимоотношения, да бъдете привлекателни и интересни за другите, са почти изчезнали. Вашите близки не знаят какво да правят, а Вие се чувствате отхвърлени, излишни и непривлекателни и все повече губите увереност в способностите си.
Оттегляте се още повече или ставате все по-„токсични“ и раздразнителни към другите. Тогава се намирате вероятно в капана на самотата и изолацията.
Какво ни прави податливи на чувството на самота?
Научните изследвания показват, че определени негативни нагласи ни правят податливи на чувствата на самота. Хората, които се чувстват самотни, мислят, че не са обичани. Те имат мисли като:
- “На никого не му пука за мен.“
- „Аз нямам никого, така че нямам какво да предложа, което да е интересно за другите.“
- „Не съм привлекателен.“
- „Никой не ме разбира.“
- „Нещо с мен не е наред.“
- „Не съм важен за другите.“
- „Не принадлежа към никого.“ и т.н.
В допълнение, те страдат от много силен страх от отхвърляне, тоест те са изключително зависими от преценката и мнението на обкръжението. Те чакат другите да поемат инициативата, защото се страхуват да рискуват. За да се предпазят от отхвърляне, те понякога се държат арогантно, за да държат другите далеч от себе си.
Хората, които могат да прекарват време със себе си и да се наслаждават на своята компания, но които същевременно поддържат контакт и отношения с другте, се отличават със следните нагласи и поведение:
– те приемат себе си и знаят, че са способни да дадат нещо на другите.
– те могат да се справят с отхвърляне и виждат собствените си слабости, но се отнасят приятелски към тях.
– те могат да приемат другите, такива каквито са, с техните силни черти и слабости.
Как да преодолеете чувството за самота?
Чувствата за самота са сигнал на психиката, че нещо се е променило в живота Ви и /или социалните и емоционалните Ви потребности са незадоволени. Затова се опитайте да видите в това чувство възможност да научите:
- как да се наслаждавате повече на времето със себе си и собствената си компания, както и
- как се сближавате и да общувате повече с другите.
14 препоръки да се справите със самотата
Препоръка 1: Отнасяйте се към себе си с любов и като с най-добрия си приятел.
Напр., ако мислите, че не си струва да сготвите нещо вкусно и здравословно само за самия себе си или да сложите и подредите хубаво масата, на която седите само Вие, или разходките сам не могат да бъдат приятни и забавни и затова трябва да си останете вкъщи, тогава се отнасяте пренебрежително към самия себе си!
Препоръка 2: Направете нещо добро за другите.
Предложете на другите нещо, което Вие имате: Вашата компания, време, знания, усмивка и т. н. Когато давате нещо на другите, Вие също правите нещо добро за себе си. Тогава имате удовлетворяващо и добро чувство. Чувствате се необходими и жизнени.
Препоръка 3: Бъдете активни и излезте от черупката си.
Влезте в контакт с другите, но без твърде големи очаквания. Ако не излезете навън и не се покажете, шансовете Ви за нови връзки и срещи са нулеви.
Ако социалната тревожност и срамежливост са причина за Вашата социална изолация, е необходимо да се изправяте пред тези ситуации отново и отново, докато страхът Ви намалее.
Препоръка 4: Не очаквайте прекалено много от другите
С един човек можете да говорите за кино и култура, с други- за бизнес и инвестиции, с трети- за животни и околна среда, а с четвърти можете да се разхождате или да правите излети заедно.
Един човек вероятно няма да задоволи всичките Ви емоционални и ментални потребности.
Препоръка 5: Показвайте интерес към другия човек, към неговата личност, семейство и хобита, но разкажете нещо и за себе си.
Така ще засилите чувството си на принадлежност и ще се почувствате по-малко социално изолирани и изключени.
Препоръка 6: Потърсете ново хоби или нови интереси
Какви са Вашите интереси и хобита? Рисуване, танци, фотографиране, правене на музика, готвене, йога, правене на картички, сапуни или свещи?
Направете списък на тези интереси и потърсете местата и групите, където можете да срещнете хора със сходни интереси.
Препоръка 7: Потърсете задачи и активности, които Ви дават усещане за смисъл, като напр. работа на доброволни начала.
Напр. бихте могли да помагате в приют за бездомни животни или да се погрижите за стари хора или за хора с увреждания. Това определено ще изпълни живота Ви със смисъл и удовлетворение и ще Ви даде перспектива.
Препоръка 8: Запитайте се: има ли някакви предимства и плюсове в това да бъдете сами?
Откриват ли Ви се по този начин нови възможности? Тук ще посоча няколко възможни плюса от това, да бъдете сами:
- не се налага да бъдете внимателни, можете да правите всичко и когато искате, без да се съобразявате с друг човек около Вас, можете да оставите разхвърляно, ако сте много уморени и да си лягате, когато Ви се прииска.
- не трябва да се съобразявате с желанията и нуждите на други хора.
- можете да разпределите времето си така, както желаете.
- няма нужда да правите компромиси относно почивка и ваканции, Вие решавате къде Ви се ходи.
- Нямате угризения на съвестта, ако прекарвате много време с Вашето хоби или приятели.
Хрумват ли Ви и други предимства? Направете списък на всички плюсове от това да сте сами и го прехвърляйте всеки път, когато се почувствате унили от това, че сте сами!
Много важно: да бъдеш сам и да си бъдеш достатъчен може да се научи.
Препоръка 9: Запомнете: нямате нужда от други хора, за да сте щастливи и да изпитвате удовлетворение.
Вие самите се карате да се чувствате зле чрез мислите си, като си казвате напр., че не сте интересен, атрактивен или важен за другите, както и като си казвате, че сте нищо или нямате стойност.
Ако мислите за себе си по този начин, ще се чувствате самотни и изключени дори и в присъствието на други хора! Когато се чувствате самотни, Вие сте едновременно затворникът и пазачът на затвора. Чрез Вашите мисли Вие държите ключа в ръката си, за да намалите самотата.
Препоръка 10: Бъдете в крак с времето.
Бъдете открити за нови преживявания и културни или спортни мероприятия. Ако се затворите за множеството предложения, напр. защото смятате, че сте твърде стари, се изолирате.
Препоръка 11: По-често си приготвяйте топла супа или топло какао.
Изследванията ясно показват, че когато хапваме нещо топло, сърцата ни се стоплят. Топлата напитка помага да не се чувствате толкова самотни.
Препоръка 12: Обзаведете апартамента си удобно и уютно.
Чувствате ли се напълно спокойни в жилището си? Харесва ли Ви обзавеждането? Имате ли снимки,които да Ви радват? Имате ли растения или цветя?
Колкото по – неуютно, по-студено или разхвърляно е Вашето жилище, толкова по -малко ще се чувствате като у дома и толкова по-болезнено и по-тежко ще изживявате времето, когато сте сами.
Така че: направете от жилището си едно красиво, топло и уютно място, така че да се чувствате комфортно в него.
Препоръка 13: Приемете това състояние на „да бъдеш сам“.
Колкото повече насочвате вниманието си към двойки, сравнявате се с тях, завиждате им и се самосъжалявате, толкова по-болезнено ще изживявате състоянието на „да бъдеш сам“. Затова, важна стъпка е да се научите да приемете, че в момента не сте обвързани.
Препоръка 14: Потърсите професионална помощ от психотерапевт, ако страданието Ви е голямо и чувствате, че не можете да се справите сами!
Можете ли да се предпазите от самотата?
Не. Всички от време на време изпитваме чувството на самота. Но Вие можете активно да направите неща, за да не изпаднете в хронична самота. Вие можете да:
- поддържате приятелствата си,
- подобрите стратегиите си за решаване на проблеми,
- научите техники за отпускане и релаксация,
- се обръщате за помощ към други хора, когато имате нужда от подкрепа,
- подобрите самооценката и самочувствието си,
- не се сравнявате с другите,
- опитвате и правите нови неща въпреки страха от тях,
- помагате на другите, като инвестирате време и усилия,
- обичате живота вместо нещата!
0 Comments