Възможна ли е връзка въпреки страха от обвързване?
- On 17/07/2021
Защо една връзка е невъзможна?
Ако една връзка не „функционира“, любовта може би не е достатъчно силна. Понякога обаче един от двамата партньори просто не е в състояние да развие една трайна и дълбока връзка.
Има някои признаци, които показват това:
· Ако Вашата биография на връзките, които сте имали досега, показва само кратки връзки от една или две години, това може би е знак за неспособност да се обвържете. В партньорството обаче роля играе не само продължителността, но и качеството на връзката. Запитайте се, колко време сте били щастливи по време на тези връзки.
· Връзката има нещо общо с ангажираността. Плановете за бъдещето са част от нея. Този, който не прави планове с партньора, може би има проблем да създава и поддържа сериозни връзки.
· Страхът от обързване и връзка може също да се прояви в противоречиво поведение. Напр. единият от двамата може да говори за връзка, да запознае партньора с приятелите и семейството си… и след това отново изведнъж да се оттгели и да не се обади една седмица или повече.
· Ако Вие тогава също се отдалечите, нуждата на партньора, който има страх от обвързване, нараства и той търси контакт. Ако след това Вие отново потърсите близост с него, той от своя страна отново се отдалечава.
· Който много често подчертава, че се нуждае от свободата си и повече време за себе си, може да не е подходящ за стабилна връзка. Изречението „Всъщност не искам сериозна връзка.“ в началото на отношенията трябва да накара другия да наостри уши.
Типични признаци и поведение, които говорят за страх от обързване, независимо от пола:
1. Страхът от провал е по-голям от желанието за връзка.
2. Хората със страх от обързване имат нереалистично високи очаквания към потенциалния партньор.
3. Хората със страх от обвързване са по-скоро неблагонадеждни, отменяйки напр. романтични срещи в последния момент.
4. Ако нещата започват да стават сериозни след първите срещи, те се отдалечават и за известно време са недостъпни.
5. Такива хора често сменят партньорите си.
6. След раздяла те бързо се втурват в нова повърхностна и неангажираща връзка.
7. Често те избират за партньори хора, които са недостижими, като напр. женени или такива, които живеят в друг град или държава.
8. Такива хора реагират студено и дистанцирано или изведнъж си тръгват, ако се стигне до емоционална близост.
9. Хората със страх обвързване избягват теми като любов, бъдеще заедно, брак и семейно планиране.
10. Тези хора много често не искат да представят партньора си на семейството и приятелите си. Във връзките си те често провокират спорове, за да се дистанцират от партньора или търсят причини за раздяла.
11. За общ дом и живеене заедно не може да става и дума.
12. Нежности и интимност като целувки, прегръдки или държане за ръце на публични места са много неприятни за тях и следователно се случват рядко.
Не се крийте зад предполагаемата си неспособност от обързване и връзка
Дори да продължавам да говоря за хора, които не са способни да се обържат, трябва да сте наясно, че проблемът всъщност не съществува, тъй като потребността ни от връзка с другите е здраво закотвена в нас, хората.
Въпреки това за някои хора е трудно да установят истинска близост и да се свържат стабилно.
Причините за това могат да бъдат в допълнение към негативните детски преживявания:
· ниско самочувствие
· нарцистични наклонности
· голям страх от загуба или
· прекомерни очаквания към връзката.
5 стратегии за дългосрочно решение
• Важно е да включите партньора си
Ако Вашият партньор знае за трудностите Ви с обвързването, той би могъл да прояви повече търпение и разбиране. Затова потърсете открит и честен разговор с него и говорете за това, как заедно бихте могли да създадете една здрава и дългосрочна връзка.
• Не бягайте от самия себе си, а погледнете по-дълбоко
Да разберете собствената си психика е голямо предизвикателство, но разпознаването и познаването на собствените проблеми е единственият начин да ги разрешите. Така че се опитайте да разберете, откъде идват страховете Ви и след това потърсете работещи стратегии за конкретните проблеми.
• Осъзнайте, че Вие сте способни да се обвържете
Дори да сте имали малко късмет с връзките си досега, това не означава автоматично, че сериозна и дългосрочна връзка не е възможна. Вместо това, се запитайте, какво Ви прави добър партньор и как може връзката Ви да проработи следващия път. И след това преминете към търсенето на партньор с това положително чувство, което ще излъчвате и към външния свят.
• Работете върху самочувствието си
Укрепването на собственото самочувствие със сигурност няма да успее за една нощ, но колкото по-добре се чувствате Вие и колкото по-стабилно е самочувствието Ви, толкова по-малко страхове ще имате.
Осъзнавайте и комуникрайте собствените си потребности, разберете какво Ви кара да се чувствате добре и отделяйте осъзнато време само за Вас самите.
• Потърсете професионална помощ
(Фамилната) терапия от професионален психотерапевт може да Ви помогне много да се откриете към една нова връзка, да рефлектирате страховете и потребностите си в нея и да позволите отново емоционална близост с партньора.
0 Comments