12 препоръки да пуснете болката да си отиде…
- On 02/04/2021
Да пуснеш нещо да си отиде не означава да го забравиш или да се отречеш от него…означава да го оставиш да бъде. Държането здраво за болката от миналото не поправя нищо. Повтарянето на миналото в главата отново и отново не го променя, а желанието Ви нещата да са различни, не ги прави такива.
В повечето случаи, всичко, което можете да направите, е да приемете станалото, да приемете нещата, такива, каквито са се случили и след това да ги пуснете да си отидат. По този начин всичко се променя. Необходимо е, да пуснете болката, дори и това да Ви се струва почти невъзможно. Миналото само по себе си вече не съществува, то съществува само във Вашата глава. Оставайки в миналото, Вие не можете да живеете и да се насладите на настоящето, на момента в тук и сега…
Тези 12 препоръки са за Вас, ако Ви е трудно да пуснете минали връзки, взаимоотношения и ситуации да си отидат:
1. Отношенията ни с другите могат да са различни от това, което сме си представяли.
Трябва да приемем себе си в този момент, такива, каквито сме… както и другите хора, такива, каквито са. С течение на времето учим отново и отново, че не винаги нещата вървят по план или така, както сме си ги представяли. И това е ОК, защото ако рефлектираме себе си и нашето поведение в една връзка, ще успеем най-вероятно да я подобрим. Възможно е обаче да се наложи да приемете, че не може да промените определени хора в живота си.
Практикувайте благодарност и признателност и се опитайте да имате доверие в процеса на живота…каквото и да се случва в него, каквито и предизвикателства той да Ви изпраща.
2. Не се вкопчвайте в очаквания и резултати, когато общувате с други хора, защото това често води до разочарование.
Очакванията ни държат в капан, защото ни карат да се страхуваме от определени резултати. Ние нямаме никога 100%-ви гаранции в живота и невинаги можем да постигнем исканите резултати в отношенията ни с другите. Когато нашите очаквания или нужди не са изпълнени, е препоръчително да реагираме по един по-рационален и адаптивен начин. Понякога това означава ясна комуникация или поставяне на граници; понякога пускането (емоционално) на някого да си тръгне от живота ни.
3. Не живейте във вериги, когато имате ключа, за да ги свалите!
Много хора живеят със самоограничаващи ги убеждения, правейки ги своя реалност, т.е смятат, че тези убеждения са те самите! Ако си мислите: „Никога не бих могъл да направя това или онова!“ или “Никога не бих могъл да се справя с тази или с друга ситуация!” и вярвате на подобни лимитиращи мисли, никога няма да постигнете целите си.
Отворете ума си и повярвайте в себе си. Със сигурност ще има много хора, които ще Ви кажат, че не можете да направите нещо, че не сте достатъчно способни, компетентни и т.н… От Вас зависи да им докажете, че грешат. Важното е, Вие какво мислите.
4. Откажете се от идеята, че можете да контролирате действията на другите.
Ние имаме контрол само върху себе си и нашето собствено поведение! Не можете да промените друг човек, така че не губете времето и енергията си в опити. Може би най-големият фактор, който тласка хората да се придържат към безполезно и катастрофално за тях самите поведение, е потребността от харесването на всяка цена напр. Много хора си мислят, „Ако само правя всичко за всички, те ще ме харесват.“ Голяма грешка!
Така Вие потискате важни емоции и най-вероятно постоянно ще има хора, които ще разочаровате, все едно какво правите и колко усилия влагате…Така че се научете да се вслушвате в себе си, да комуникирате темите, които Ви занимават и да споделяте чувствата и мнението си по един адекватен и хуманен начин.
5. Трябва да Ви е грижа само за това, какво мислите за самия себе си!
Освободете се от натиска да бъдете контролирани от това, което мислят или не мислят другите за Вас. Основният Ви приоритет е Вашето отношение към самия себе си. Не можете да живеете според своите ценности, ако живеете за одобрението на другите!
6. Не се страхувайте да правите грешки.
Направихте ли грешка или казахте може би нещо глупаво? Това е ОК! Използвайте опита, за да се пошегувате и да учите. Това, че си направил или казал нещо глупаво или че си направил грешка, в никакъв случай не казва нищо за теб като личност. Това те прави повече човек, а може би и повечен забавен.
7. Приемете нещата, които не можете да промените.
Спрете да си пожелавате нещата да бъдат такива, каквито са били някога. Върнете се в настоящия момент. Тук се случва животът. Не можете да промените миналото. Можете да вземете обаче решения днес, които ще Ви помогнат да имате по-добро бъдеще.
8. Не приемайте себе си твърде насериозно.
Това ще ви позволи да се отпуснете и да се насладите на приключението, наречено живот. Научете се да се смеете със самия себе си на нещата, които Ви се случват.
9. Правете това, от което се страхувате.
Страхът ни възпира да правим много неща, защото затваря ума ни за нови възможности и ни заключва в зоната ни на комфорт. Повечето страхове ни изпълват със съмнения и въпроси като „Какво, ако…“ още повече засилват страха и пасивността. Колкото повече правите и експериментирате, за да излезете от зоната си на комфорт, толкова повече страховете намаляват и толкова по-добре Вие се чувствате. Както казва една мъдрост „Животът се случва извън зоната ни на комфорт.“ Така че правете нещата, които Ви плашат, за да израствате и да се развивате нататък.
10. Изразявайте себе си.
Изразяването на себе си по един автентичен и не нараняващ другите начин е важно, за да дадете на другия възможността да Ви разбере по-добре. Така не трябва да потискате чувства и потребности, важни за Вас. От една страна така сте по-четим за събеседника си, той разбира по-добре темите, които Ви вълнуват, занимават или безпокоят. От друга страна Вие самите се чувствате добре, защото сте комуникирали навън емоции и потребности, които са били значими за Вас.
11. Позволете си да изпитвате негативни емоции.
Независимо дали сте загубили любим човек чрез смърт или раздяла, дайде израз на загубата си. Опитът да игнорирате или потискате негативните и тежки емоции само ще удължи страданието Ви. Загубата е трудна за преживяване и е добре да си позволите да изпитате болката, тъгата и скръбта след нея. Дайте пространство на чувствата си и преминете през процеса на скърбене, за да можете да продължите напред.
12. Научете се да прощавате.
Гневът и нежеланието да прощавате ще Ви затворят в миналото и ще Ви попречат да продължите напред с живота си. Запомнете: Когато прощавате, не го правите за другия, а за себе си! Простете и пуснете миналата ситуация да си отиде. Опитайте се да се освободите от всичко, което Ви пречи да бъдете себе си.
Вероятно ще разберете, че не сте това, което другите хора казват, че сте. Вие не сте Вашата болка, Вашето минало, Вашите емоции или Вашите негативни представи за Вас самите.
0 Comments