Кога връзката Ви е вероятно в криза?
- On 21/02/2021
Съществуват по-малки, но и много сериозни признаци за криза в една връзка. Така или иначе: Всеки, който открие първи признаци на криза във връзката, трябва да действа възможно най-бързо, ако иска да я спаси. Колкото по-бързо действате, толкова по-добре.
Много важно: двамата партьори да разпознаят проблемите, довели до кризата… и взаимното желание да работят върху връзката и върху самите себе си.
Какви са сигналите на токсичната връзка?
Липсваща комуникация
Кризите в отношенията често възникват, защото двойките вече не говорят правилно един с друг. Те нямат общи теми за разговор, често се упрекват и не говорят за проблемите и техните решения. Липсващи теми на разговор Прясно влюбените двойки говорят постоянно и има какво да си разкажат, те са във фазата на опознаване и говорят напр. за хобита и предпочитания, за приятели и семейство, за желания и цели. Тези, които се познават много добре и са заедно от дълго време, вече не трябва да говорят за тези неща, защото вече са преминали през фазата на опознаване.
Но разговорите въпреки това са са важни. И обикновено винаги има достатъчно теми, които една двойка може да обсъди по време на вечеря или по време на пътуване с кола: „Как мина работният ден?“, „Как си?“, „Какво хубаво ти се случи днес?“, „Къде искаме да изкараме следващия уикенд/ следващата ваканция?”. Децата винаги може да са тема на разговор, както и членовете на семейството, приятелите, работата, спортът, околната среда, здравословните навици, финансовите новини, възможни инвестиции и т.н. Не забравяйте комплиментите, малките мили жестове и изразяването на благодарност към партньора.
Този, който се отдръпва от комуникацията и говори малко или почти никак, трябва да разгледа това поведение като знак за криза във връзката. В една връзка е изключително важно да проявявате интерес към партньора си. Дори простички въпроси за деня, за работата и за състоянието му в момента могат да изразят този интерес. Дори и да се познавате отдавна, задавайте редовно такива въпроси. Това показва внимание и интерес и партньорът Ви усеща, че Ви е грижа за него.
Липсва физическата близост
Тук не е задължително да става въпрос за секс. Всеки, който избягва контакт с партньора си в ежедневието, трябва да помисли къде е отишло желанието му за близост. Защо вече не се държите за ръце? Защо не се прегръщате или докосвате? Избягвате ли целувки, прегръдки и случайни докосвания? Това е знак за криза във връзката, защото може да означава, че вече нямате чувства към партньора си. Взаимоотношенията обаче трудно могат да функционират без такава близост (разбира се с изключение на случаите, когато сте взели решението да живеете в прагматична връзка, която функционира на едно практично ниво без чувства, емоционалност и физическа близост).
При липсата на физическата близост трябва да се включат всички алармени системи. Помислите защо е така…наистина ли нямате вече потребността от физическа близост…или сте много уморени…или са лоши хигиенни навици…или може би това е начин да накажете партньора си, отдръпвайки му физическия контакт и ласки. Анализирайте собственото си поведение и ако все още имате чувства към партньора си, се опитайте да промените това поведение. Говорете открито един с друг и намерете начин да възстановите физическата близост.
Всеки ден едно и също: достатъчна е една грешна дума и разговорът с партньора завършва в поредния скандал, независимо колко всъщност е бил безобиден разговорът. Вие реагирате раздразнително, чувствате се постоянно атакувани и критикувани и избухвате при най-малкото нещо. Неизхвърленият боклук, чорапите по пода или неизпразнената миялна машина предизвикват големи караници. Раздразнението от партньора е знак за криза във връзката. В крайна сметка, кой се чувства комфортно с ежедневните скандали, упреци и обидни думи?
Спорове има, разбира се, и в най-добрите семейства. Дискусиите са добри, ако се спори в конструктивен и уважителен тон и се показва респект към гледната точка и мнението на другия.
Обаче когато кавгите за малките неща излязат извън контрол и не се стига до помирение, и двамата се чувстват наранени, ядосани и недоволни във връзката си. Ако тази спирала надолу не бъде навреме прекъсната, тогава рискувате както връзката си, така и емоционалното и физическото си здраве, тъй като негативните чувства се натрупват и чувствата на безпомощност и гняв растат постоянно. Караниците и скандалите са често симптом за по-дълбоки проблеми в отношенията, напр. разочаровани потребности и желания, чувството, че сте използван от другия, чувството, че другият не Ви вижда и Ви приема за даденост може би.
Така или иначе и тук е важно да направите равносметка и да си отделите необходимото време да анализирате и рефлектирате поведението си. Вие не можете да промените другия, а само себе си. Трябва да започнете със себе си, вместо да чакате партньора да направи първата крачка. Направете я Вие! Откритата и показваща уважение комуникация е много важна. Ако не можете да се справите сами, потърсите помощ отвън, започнете семейна психотерапия.
Работа вместо вечеря заедно
Ако вече не бързате да се приберете вкъщи, за да прекарате остатъка от деня с партньора си, трябва също да помислите добре, какво се случва с връзката Ви. Тези, които вече не искат да изкарват време заедно, вероятно също се намират в криза на отношенията. Естествено, че понякога трябва да се работи до по-късно. Нормално е да се виждате и с приятели, роднини и т.н. в свободното си време, поддържането на приятелства е много важно. Не е и здравословно да изкарвате цялото си свободно време само с партньора, защото Вие сте личност, индивидуалност и Ви е нужно време само за самия Вас.
Но ако забележите, че все по-често търсите оправдания да не се налага да се прибирате навреме вкъщи или да можете да прекарвате възможно най-малко време с партньора си, вероятно тогава вече не сте доволни от врзъката си. Връзката е екипна работа. Това означава, че взимането на решения в повечето случаи е взаимно, защото мнението на партньора е важно. Този, който вече не иска мнението на партньора си и взима важни решения сам или с помощта на приятели или други членове на семейството, вероятно също изпитва криза във връзката.
Защото всеки, който има здравословна и щастлива връзка, се допитва до партньора си преди да смени работата си или да вземе финансови решения, като закупуване на нова кола или недвижимо имущество напр. Такова поведение много често означава, че човек вече не се интересува от чувствата и желанията на партньора си и му е все едно той какво мисли. Този, който решава самостоятелно, най-вероятно планира несъзнателно или понякога много съзнателно своето собствено бъдеще, без партньора.
Вие сте заедно само заради децата
Всъщност тогава Вие сте в тази връзка само заради децата. Вие се страхувате от раздяла, но се чувствате нещастни, разочаровани и недоволни във връзката си. Вие само функционирате и вършите нещата, които трябва да бъдат свършени, на едно прагматично ниво. Вие сте само родители, а не партньори. Това също е знак за криза във връзката.
Щастливата връзка не пада от небето, а трябва да се работи върху нея. Ако искате пак да живеете в една хубава и здравословна връзка, трябва да инвестирате време и усилия в нея, а не да чакате. Само чакайки и надявайки се, нещата няма да се променят. Времето един за друг и за общи хобита без децата, е важно! Времето за интимност и ласки е важно.
Ако нямате вече чувства един към друг и ако смятате, че връзката Ви не може да бъде спасена, може би е по-добре да се разделите. Раздялата понякога е по-доброто решение, както за Вас двамата, така и за децата. Защо? Защото децата иначе ще израстнат в студена среда без любов, което има разбира се последствия за тяхното бъдеще.
Дълга афера
Този, който започва афера, ще нарани най-вероятно партньора си. Аферата може да бъде и еднократно приплъзване. Но дори и това може за е знак за криза във връзката. Всеки, който има дълга афера, със сигурност търси нещо извън връзката, нещо, което не получава в нея. Така че този, който изневерява, трябва да се запита, защо всъщност има тази афера и какво му липсва.
Има ли връзката тогава изобщо смисъл, ако нещо основно толкова Ви липсва, за да изневерявате дълго време на партньора си?? Тези, които започват афера, често подсъзнателно признават, че връзката им е в криза. Аферата е бягство и може да бъде много нараняваща. Или трябва тогава да дръпнете аварийната спирачка и да работите върху проблемите във връзката си или да я прекратите.
Обичам ли партньора си?
Всеки, който не може да отговори на този въпрос с простичко „да“, най-вероятно има криза във връзката.Този въпрос е решаващият въпрос. Ако отговорите с „не“, може би е по-добре и здравословно да се разделите. Ако няма любов във връзката, тогава имате по-скоро „бизнес отношения“: финансирате домакинството заедно, гледате децата, но не споделяте физическа и емоционална близост.
Тези, които могат да отговорят на въпроса с категорично „да“, имат късмет. Ако и двамата партньори имат чувства един към друг и са готови да променят определени проблематични поведения в себе си, тогава връзката има шанс и може да бъде спасена – но само с правилната комуникация и взаимни усилия!
0 Comments