“Не мога да реша!”…Как да взимате решения?
- On 31/01/2021
Защо понякога ни е трудно да взимаме решения? Какво можем да направим, за да улесним взимането на решения? Какво да правим, когато се страхуваме да взимаме решения? Какво да направим, ако не можем да решим?
Нашият житейски път се състои от избори, и то всекидневно. Има големи и малки, лесни и трудни избори, които трябва да правим. Трябва да решим дали да искаме да живеем във връзка, да се оженим или да живеем сами, да имаме деца или не, да се преместим в друга страна, друг град или да се преместим в провинцията, където е по-спокойно, да купим апартамент, да построим къща или да живеем под наем и т.н.
Постоянно променящите се обстоятелства като раздяла, пенсиониране, смърт на партньора или здравословни проблеми означават, че трябва да се напасваме и адаптираме непрекъснато и да взимаме решения отново и отново.
Ние не можем да избегнем взимането на решения!
Решение, което отлагаме или не, също е решение – а именно решението да оставим всичко, както е. Някои хора смятат, че е лесно да вземат решение, докато на други им трябват дни, месеци или дори години, преди да вземат решение. Разбира се, значението, което съответното решение има за живота ни, също играе голяма роля. Едно е да вземем решение, кое сирене или кой сапун да купим, друго е, ако трябва да решаваме, дали искаме да се разделим с партньора или да се преместим в друга държава или континент.
Сега нека разгледаме защо понякога сме неспособни да взимаме решения.
Защо решенията могат да бъдат трудни?
Решенията са лесни, когато една алтернатива очевидно има повече предимства пред другата. Трудно е да се вземе решение, когато всяка алтернатива има определени предимства, но нито едно от тези предимства не е еднозначно по-добро. Тогава не съществува най-добрият избор. Когато такъв не съществува, възникват често страхове, свързани с това, че можем да вземем погрешно решение, което да има негативни последици за нас.
Страхове при вземането на решения
– Страхуваме се от последствията и отговорността. Ние мислим, че няма да можем да живеем с погрешното решение.
– Имаме негативни фантазии за това, какво може да се обърка. Вследствие на решението ние можем да бъдем изключително ядосани на себе си, да съжаляваме за решението, други хора да ни отхвърлят или да ни се надсмеят. Взимането на решение между положителна и негативна алтернатива е лесно. Но какво се случва, ако можем да избираме само между две неудобни алтернативи, като например да дискутираме с партньора си или да продължим да бъдем експлоатирани и използвани от него?
Две алтернативи, и двете свързани с евентуални негативни последици, могат да предизвикат безкрайни дискусии в главата ни. Когато сме готови да вземем решение за едната алтернатива, другата се връща в съзнанието ни: „Да, обаче …“ И така решението се отлага и не се стига до действие.
– Повечето хора искат стопроцентова сигурност, че избират правилната алтернатива. Никой не иска да се упреква в бъдеще, че е взел погрешното решение. Зад това стои нагласата, че има само правилни или грешни решения. Ние изискваме от себе си да виждаме в бъдещето и да знаем какво ще ни донесе то. Ако сме взели решение, което се оказва неудачно и недобро за нас, ние се укоряваме и мислим, че сме се провалили.
– Често хората преувеличават последиците от едно решение…като че ли от него зависи цялото им оцеляване…
“Не мога да реша!”
Съвети за взимане на решения
Препоръка 1: Запитайте се дали става наистина въпрос за живот и смърт. Наистина ли би било тотална катастрофа, ако решението Ви се окаже погрешно? Как би могъл да продължи животът Ви, ако наистина е така?
Препоръка 2: Говорете с приятели – за предпочитане с тези, които умеят да взимат решения. По този начин можете да съберете повече аргументи „за“ и „против“ съответното решение.
Препоръка 3: Също така е много полезно да запишете аргументите „за“ и „против“ решението в две колони една до друга, да ги оцените по важност (напр. от 0-2) и след това да съберете сумите от двете колони и да ги сравните. Кои аргументи натежават повече?
Препоръка 4: Не очаквайте от себе си абсолютно правилните решения. Вие не сте ясновидец и не можете да погледнете в бъдещето. Грешните решения са неизбежни, защото никога не разполагаме с цялата информация, за да вземем правилното решение. Има много неща, които първо трябва да изпробвате, за да разберете, кое е добре за Вас и кое не. И всяко решение (независимо, колко правилно) има както положителните си, така и негативни последици за Вас и Вашето бъдеще.
Препоръка 5: След като вземете решение, не продължавайте да го поставяте под въпрос. Кажете си вътрешно: “Спри. Обмислих всички аргументи и сега ще действам!”.
Препоръка 6: Простете си, ако даденото решение се окаже неблагоприятно или погрешно за Вас. Кажете си: “Не беше лесно да взема това решение за мен. Обмислих тогава всичко, с което разполагах. Аз мога да взема дадено решение само на базата на това, което знам. Дадох всичко от себе си, за да взема правилното решение. Не мога да виждам в бъдещето и да оценя всички възможни последствия. Сега ще помисля пак, как да се справя най-добре със ситуацията.”
Пожелавам Ви силата да взимате правилните решения за Вас и куража да приемате тези, които в ретроспекция са се оказали неблагоприятни за Вас.
0 Comments