Как възникват психическите разстройства?
- On 13/01/2021
Какво е психическо разстройство?
Под психическо разстройство разбираме клинично значимо отклонение в поведението, мисленето или чувствата на човек. Това води до страдание и обикновено също до ограничения в една или повече области на живота (работа, връзка, семейство, приятелски кръг).
Психическите разстройства трябва да бъдат разграничени от реакциите спрямо тежки житейски събития като смъртта на близък човек напр. Психическите разстройства са по-дълбоки и могат да възникнат или да продължат независимо от такива причини.
Психическите разстройства възникват тогава, когато базови психически потребности биват фрустрирани, т.е. не могат да бъдат удовлетворени. Психическите разстройства тогава са „нездравословни“ опити на човек да се справи с това разочарование и произтичащото от него напрежение.
Сега, какви са тези базови потребности? Психологът Клаус Граве посочва 4 важни основни човешки потребности:
1. Потребността от обвързване и принадлежност: „Искам да бъда близо до други хора и да имам някого, на когото мога да разчитам“.
2. Потребност от автономия и контрол: „Искам да живея живота си независимо, да разбирам и контролирам ситуациите, които ми се случват, да взимам моите собствени решения.“
3. Потребност от повишаване на самочувствието: “Искам да се гордея със себе си! Искам да имам успехи и да постигам целите си.“
4. Потребност от получаване на удоволствие и избягване на дискомфорт: „Искам да търся и преживявам красиви неща, искам да избягвам болезнени и неприятни неща.“
Удовлетворените потребности Ви правят щастливи
Ако базовите ни потребности са удовлетворени, ние се чувстваме добре. Тогава изпитваме положителни чувства като радост, удовлетворение или гордост. Може би познавате чувството на щастие и закрила, когато след дълго време отново видите важен за Вас човек? Потребността Ви от привързаност тогава е удовлетворена. Може би сте започнали самостоятелен бизнес? Тогава потребността Ви от самоопределяне и автономия е удовлетворена. Но Вашите потребности не трябва и не могат да бъдат задоволявани през цялото време.
Разбира се, не винаги е възможно да задоволим оптимално базовите си потребности. В определени ситуации и фази в живота, например след преместване в нов град или след раздяла, основните потребности могат временно да бъдат фрустрирани. С течение на времето обаче обикновено успяваме да създадем необходимите обстоятелства, така че тези потребности отново да бъдат удовлетворени. Например чрез осъществяване на първи контакти с други хора в нов град. Такива фази са необходими отново и отново в живота, за да се даде възможност за личностово развитие. Освен това особено в такива фази култивираме увереността в себе си, че можем да се справяме с трудностите.
Неудовлетворените потребности могат да ви направят нещастни и болни
Ако основните потребности не са удовлетворени дългосрочно, тогава се появяват негативни чувства и напрежение, както и повишена податливост към психически разстройства. Например, ако нуждата ни от обвързване за по-дълъг период от време е фрустрирана, тъй като нямаме социални контакти, има голяма вероятност да страдаме от силно чувство на самота или дори да развием депресивно заболяване.
Подобно е, когато различни базови потребности колидират една с друга в дългосрочен план. Например една нова връзка може да удовлетвори потребността от принадлежност, но в същото време да нарани потребността от автономия и самоопределяне.
Как възниква един симптом?
Базовите потребности не са удовлетворени. И сега какво? Тогава човек изпитва едно особено състояние на вътрешно напрежение. Това не е приятно и споменатият човек ще се стреми да се отърве от него или да го избегне по някакъв начин. Един от начините за това е развитието на психични симптоми. Например, при едно тревожно разстройство като стратегия за справяне с дискомфортното напрежение, съществува един психически проблем, но болезненото напрежение, което човек е изпитвал преди това, е облекчено.
По този начин се вижда, че психическите разстройства не „падат просто от небето“, че те не произлизат от нищото, а че нашата психика е търсила начин да се справи с напрежението, възникнало, защото основните ни потребности не са били удовлетворени. В този смисъл това е просто защитен механизъм на нашата психика, който се опитва да ни спаси от страдание.
За съжаление, развитието на психическо разстройство не е оптималното решение. Затова ролята на психотерапевта тук е много важна, защото в терапията Вие учите нови, по-здравословни стратегии за справяне с проблемите.
0 Comments