11 стратегии за справяне с грубата критика
- On 11/12/2020
“Това страшно ме засегна!”, “Почувствах се много унизен.”, “Много ме заболя от нейния коментар.”, „Това беше като плесница в лицето.“. Може би и Вие някога сте реагирали така на критика. По принцип повечето от нас не искат да чуят критика от другите. Това е свързано с факта, че обикновено ние разглеждаме критиката като опасност за нашата личност и самочувствие.
Разбира се, нашата реакция зависи и от това как е поднесена критиката. Ако тя е конструктивна, тогава ние по-лесно я приемаме. Конструктивната и добронамерена критика може да ни помогне да подобрим и поддържаме приятелствата и контактите си.
ОБАЧЕ когато, критиката:
- поставя под въпрос Вашата личност,
- е неподходяща и прекалена,
- се прави по нараняващ начин,
- е твърде обща,
- или цели да навреди на самочувствието Ви,
е важно е да знаете стратегии за неутрализиране на ефектите от нея.
11 стратегии за справяне с деструктивна и груба критика
Препоръка 1: Опитайте се да се взрете по-внимателно в личността на критикуващия
Каква личност е той, какви предпочитания/интереси и каква ценностна система има той? Критиката казва повече за критикуващия, отколкото за Вас самите. Искате ли да се идентифицирате с неговата ценностна система? Ако не, тогава не трябва да приемате критиката му.
Препоръка 2: По-добре не влизайте в дискусия.
Когато някой Ви критикува лично и не по-същество, няма много смисъл да аргументирате срещу него. Тогава критикуващият обикновено не е в състояние да приеме Вашите контрааргументи, дори и те да са добри. Ако започнете такъв спор, само ще изхабите енергия, разстройвайки се още повече, но няма вероятно да постигнете целта си. Ако обаче целта на критикуващия е била да Ви извади от рановесие и да Ви разстрои, тогава той може да се потупа по рамото и да се радва на „победата си“.
Препоръка 3: Каква е мотивацията на критикуващия?
Каква цел може да преследва критикът с грубата си критика? Какво предимство би могъл да извлече той за себе си, опитвайки се да Ви обезцени? Може би това да се почувства по-голям и по-компетентен? Страда ли той може би от ниско самочувствие, което се опитва да компенсира с обиди и омаловажаване на другите? Или може би иска да излее просто гнева си на някого? Осъзнаването на тази скрита мотивация, може да Ви помогне да се дистанцирате от критиката.
Препоръка 4: Задайте си въпроса, какво значение има критикуващият в живота Ви?
Ако мнението му не е важно за Вас, можете да си позволите да го игнорирате или просто да го разгледате като незначително.
Препоръка 5: Приемайте само конструктивна критика.
Конструктивната критика означава, че човекът, изразяващ критиката, Ви уважава и Ви дава обратна връзка по уместен и респектиращ начин. Той Ви дава своята обратна връзка, защото иска да Ви помогне, а не защото иска да Ви манипулира по някакъв начин в своя полза. Ако единствената цел на критикуващия е обаче само да Ви разстрои и да Ви обиди, тогава можете да оставите критиката да потече в празното и да не се идентифицирате с нея.
Препоръка 6: Гледайте на критикуващия като на малко, незряло дете.
Когато някой критикува грубо, лично и не по същество, тогава той се държи като малко дете, което крещи: „Ти си лоша майка“, защото не е получило любимия си шоколад. Точно както майката тогава не приема насериозно този коментар на детето си, и Вие можете да не обръщате внимание на такъв тип коментари.
Препоръка 7: Запишете мислите си.
Ако сте много ядосани на този човек, вземете един лист хартия и излейте всичките си мисли на него. При това не е нужно да си спестявате ругатните по адрес на Вашия критик. Така ще пуснете гнева и болката навън и ще се успокоите. Можете да изгорите този лист хартия или да го разкъсате на малки парченца, които да пуснете в тоалетната или ги изхвърлите в боклука.
Препоръка 8: Благодарете на човека, изказващ критиката.
Разбира се, не е нужно да благодарите за неуместна и деструктивна критика…Вие казвате просто „благодаря“, че той е изказал мнението си. Кажете на въпросния човек, че ще помислите над неговите думи. Така от една страна печелите време, а от друга сте свободни просто да се посмеете на нелепата му критика вкъщи.
Препоръка 9: Създайте нов сценарий на ситуацията.
Тази стратегия е полезна, ако имате склонността да си представяте болезнената сцена отново и отново. Следващия път обаче, когато тази ситуация се появи в главата Ви, си представете, че намалявате звука и в същото време правите картината по-малка и размазана, докато в един момент тя стане съвсем малка и изчезне. Повтаряйте тази стратегия всеки път, когато се сетите за критиката.
Препоръка 10: Използвайте хумор.
Изберете напр. комичен персонаж или някакво животно, което най-много пасва на критикуващия. Представете си съвсем подробно, как критиката с типичния глас и интонация излиза от устата на комичния герой или на животното, което сте избрали. Колкото по-ярка е представата Ви за това, толкова по-малко сериозно ще приемете критиката. Повтаряйте тази стратегия всеки път, когато се сетите за въпросната ситуация.
Препоръка 11: Напишете критиката на огледало.
Това отново е стратегия, която изисква въображението Ви. Представете си как пишете коментара на критикуващия върху голямо огледало. След това си представете как взимате един голям чук и разбивате огледалото с критиката на него на хиляди малки парченца. Повтаряйте и тази стратегия, винаги когато през ума Ви минават думите на критикуващия.
0 Comments