Фобия!? Защо страхът е излишен?!
- On 22/11/2020
Какво е фобия? Как възникват фобиите? Как се проявява една фобия? Как мога да преодолея фобията?
Ние говорим за фобия, когато е налице прекомерен страх от обективно безобидни неща или ситуации, напр. като паяци, открити пространства, хранене или говорене пред други хора и т.н.
Какво представляват фобиите?
Много хора страдат от фобии. Съществуват около 600 различни видове фобии. Ние можем да имаме една или повече.
Например терминът фобия включва страхове от:
- тесни помещения (клаустрофобия),
- открити пространства и тълпи (агорафобия),
- височини,
- болести (хипохондрия),
- тунели, мостове,
- животни (паяци, мишки, змии),
- кръв,
- лекари или зъболекари,
- транспортни средства като самолети или кораби,
- страх да говорите или да се храните пред другите,
- страх от негативната оценка от другите (социална фобия),
- бактерии и вируси (мизофобия) и т.н.
Почти няма обект или ситуация, от които човек да не може да развие страх.
Отличителни белези на фобиите
Отличителният белег на фобиите е, че човек не се страхува от дадения обект или ситуация, а от последиците, свързани с контакта с тях. Например, човек се страхува да не падне асансьорът, да не бъде ухапан от куче, да не заекне или изчерви по време на изпит или доклад или да не падне от мост или висока кула.
През повечето време ние знаем, че страхът ни е неоснователен и въпреки това не успяваме да го преодолеем и да се изправим срещу въпросната страшна ситуация. Ако сме далеч от опасната ситуация, тогава се чувстваме в безопасност и не изпитваме страх. Хората, имащи фобия, прекарват голяма част от времето си в избягване на ситуациите, предизвикващи страх. По този начин обаче те не могат да открият, че те могат да издържат страха и че нищо лошо не се случва.
Нелекувана, фобията се задълбочава с времето и влияе негативно на цялото ежедневие, както и на качеството на живот.
Причини за фобиите
Различни причини могат да доведат до възникването на фобия от определена ситуация, напр.:
- травматичен опит в определена ситуация
- ние сме затрупани или имаме неразрешени конфликти, които ни правят по-податливи на стрес и на реакции на страх и тревожност
- чуваме за нещо лошо в една по себе си безобидна ситуация и след това избягваме тази ситуация, защото ни напомня за лошата новина
- генетични и невробиологични фактори
- копираме фобията от нашите родители (т.нар. учене по модел)
При фобията винаги е така, че ние преценяваме ситуацията като опасна за нас и си представяме, колко зле ще се чувстваме в нея и какво най-лошо би могло да ни се случи. Проблемът обаче НЕ е ситуацията сама по себе си, а нашата оценка за нея!
Симптоми на фобиите
мисли:
Вашите мисли се въртят около евентуалната опасност. Вие постоянно си представяте всякакви лоши варианти и картини за това, какво Ви очаква в тази ситуация…
При това Вие често надценявате опасността и подценявате собствените си способности за справяне със ситуацията. Вие не можете да се концентрирате върху нищо друго и не можете да мислите ясно.
чувства:
Вие чувствате страх, несигурност, раздразнителност, безпомощност и т.н.
физически симптоми:
Чувствате напрегнатост, вътрешно неспокойствие, сърцебиене, кръвното се повишава, дишането се ускорява, изпотявате се или треперите, устата Ви пресъхва, гади Ви се и т.н.
поведение:
Избягвате УЖ опасната ситуация. Изпадате в паника и бягате от ситуацията. Може би развивате и пристрастяващо поведение, за да потиснете и да не чувствате страха си (като алкохол и успокоителни). Заплашителните ситуации са възможни за Вас само с придружител.
Как да преодолеете фобията?
Всички ние имаме способността да преодолеем страха.
Ние вярваме, че когато изпитваме страх, дадената ситуация е опасна за нас. Страхът обаче е лош съветник.
Той е неадекватен и излишен, тъй като ситуацията като такава в повечето случаи не е опасна.
Страхът в повечето случаи няма нищо общо със ситуацията сама по себе си, а само с Вашите мисли на страх, с Вашата оценка и интерпретация на ситуацията!!!
Тъй като избягвате ситуацията с убеждението, че страхът Ви наистина е указание за опасност, Вие не можете да проверите и поправите негативната си оценка за ситуацията.
Затова трябва да…
промените нагативните мисли:
- Проверявате дали ситуацията е наистина опасна
- Проверявате колко е вероятно да се случи нещо лошо
- Задавате си въпроса, какво бихте могли да направите, ако наистина се случи нещо лошо
- Подготвяте се мислено за ситуацията и си представяте, как ще се справите с нея
и да промените поведението си:
Съзнателно се изправяте пред ситуацията, която преди това сте избягвали от страх. Това е много важно, защото само така може да разберете, че тя не е заплашителна. Това трябва, разбира се, да правите отново и отново, докато мозъкът Ви започне да свързва ситуацията с неутрални чувства вместо с опасност и страх. Този процес се нарича привикване към страха.
Докато сте в ситуацията, е съществено важно да останете в нея, докато страхът отшуми. Това се случва автоматично, ако останете в ситуацията достатъчно дълго време.
В психотерапията конфронтацията със страха е най-важният елемент. Сблъсквайки се отново и отново с уж опасната ситуация, мозъкът и тялото Ви разбират, че тя е безвредна.
Запомнете: можете да преодолеете страха или фобията само ако се изправите срещу тях!!!
Можете ли да преодолеете фобията без психотерапия?
Този въпрос не може да се отговори еднозначно и общо, а зависи от това колко дълго страдате от съответната фобия, доколко тя Ви ограничава в ежедневието, има ли други паралелни психически разстройства като депресия напр., какви са вътрешните и външни ресурси, с които разполагате, каква е мотивацията Ви за промяна и как работите върху себе си.
Кои терапии са доказали своята ефективност при лечение на фобии и тревожни разстройства?
Когнитивно-поведенческата терапия е най-ефективна при лечението на фобии и тревожни разстройства в дългосрочен план, което показват много научни изследвания.
Лекарствата не лекуват, а само могат да облекчат някои симптоми. Със спирането им, нормално се връщат и симптомите на страх.
0 Comments