Защо отслабва любовта и какво да направите тогава?
- On 04/11/2020
Защо отслабва любовта към партньора?
Ако сме лудо влюбени в началото на една връзка, ние най-вероятно не можем да си представим, че любовта ни някога ще отслабне. Ние сме сто хиляда процента сигурни в любовта на партньора си. Въпреки това около половината от двойките се разделят.
ЗАЩО?? Какво кара любовта да изстине или дори да изчезне?
Любовта се нуждае от внимание и грижи, за да остане. В началото като че ли нищо не трябва да правим, за да я имаме.
Как става така, че в един момент вече не изпитваме любов към партньора си? Особено ако човек е изоставен от партньора си, той постоянно се пита: „Защо партньорът ми вече не ме обича?“
Избледняването на любовта е процес, който отнема седмици, месеци или години. Много различни причини могат да са причина любовта Ви да намалее или да изчезне напълно.
Причини, които карат чувствата ни на любов да намаляват…
Грешен избор на партньор: партньорите не си пасват взаимно
Човек, който е напълно различен от самите нас, може да изглежда много привлекателен в началото на връзката. Възхищаваме му се напр. за това, че винаги уверено изразява мнението си или че е сдържан, спокоен и че нищо не може да го изкара от равновесие. Изведнъж неговото поведение започва да ни дразни, сега го виждаме като неразумен и приказлив, като човек, който винаги трябва да каже мнението си по всички въпроси… или като скучен и неемоционален – въпреки че той не се е променил!
Освен това в началото на връзката ние обикновено се опитваме да се представим в най-добрата си светлина пред партньора. Правим всичко, за да му угодим и да го накараме да ни харесва. Правим неща само за да бъдем с него, дори и да не им се наслаждаваме. С течение на времето обаче откриваме, че нашият партньор е много различен от нас в много отношения, отколкото сме мислили в началото на връзката.
Нереалистични представи за любовта и връзката
Започваме една връзка с идеята, че нашата влюбеност и сексуално привличане ще останат завинаги. Ако те намалеят, тогава може би ние мислим, че не сме избрали правилния партньор. Влюбеността и любовта обаче са съвсем различни чувства! Влюбването е временно вълнение, което възниква, защото ние идеализираме партньора, виждаме само положителните му страни и се чувстваме сексуално привлечени от него. Любовта, от друга страна, е спокойно чувство, което означава, че ние приемаме партньора си с неговите силни и слаби страни и го подкрепяме в трудностите и решенията му.
Единият или и двамата партньори се променят
В една връзка непрекъснато се сблъскваме с промени. Тялото се променя, започвате да работите, имате стрес в работата, сменяте работата, оставате без работа, взимате кредити, сключвате брак, построявате къща, пътувате, ражда се дете, оставате вкъщи, защото трябва да се грижите за децата, децата напускат родната къща, пенсионирате се, член на семейството се разболява или умира и т.н.
Това означава, че Вие и Вашият партньор непрекъснато трябва да се адаптирате към променящите се обстоятелства и да взимате много сериозни решения. Кризите винаги оказват влияние върху чувствата и поведението ни. Вие сте раздразнителни и неуравновесени, отнасяте се може би несправедливо към партньора си, заяждате се с него или се отнасяте неуважително. Много хора може би посягат към успокоителните или акохола или преяждат, защото мислят, че така ще издържат по-добре кризата. Това, разбира се, може да доведе до сериозни конфликти с партньора.
Връзката се пренебрегва
След фазата на влюбване други области в живота ни стават по-важни от партньора. Ние се грижим за кариерата си, строим къща, ражда се дете, инвестираме време в хобита и т.н. Много хора пренебрегват за съжаление факта, че връзката също се нуждае от грижи и внимание. Трябва да отделяме време за партньора си, да го оставим да участва в това, което ни занимава в момента, да говорим за разочарованията и да се интересуваме от неговите. Хубаво е да развиете общи ритуали, в които правите и преживявате хубави неща заедно с партньора си, неща, на които се наслаждавате.
Липсват общи цели
Добрата връзка е като екипна работа с общи цели. Колкото повече двамата партньори се стремят към едни и същи цели, толкова по-стабилна и здрава е връзката. Като партньори Вие можете да се мотивирате и подкрепяте взаимно и да празнувате успехите си заедно. Непредвидените пречки тук обаче също могат да доведат до конфликти. Ако единият партньор промени напр. своите ценности, потребности и цели, свързващата нишка се къса.
Нереалистични очаквания към партньора
Някои хора започват една връзка с надеждата, че партньорът им ще се промени по един или друг начин или че те ще могат да го променят. Естествено, че промени са възможни по всяко време, но една връзка не трябва да се гради на такава основа. По-добър фундамент е, да приемете принципно партньора си такъв, какъвто е – въпреки че може би бихте желали някои неща при него да са по-различни.
Ако започнете да го натискате и да искате от него промяна, той най-вероятно ще се почувства недостатъчно обичан, малоценен или притиснат в ъгъла. В такива ситуации често се стига до караници, затваряне в себе си или отхвърляне на партньора.
Партньорът не е в състояние да обича
Някои от особеностите и поведенческите модели на партньора, които пречат на любовта, стават ясни едва с течение на времето. Възможно е напр. в началото на връзката Вие да се радвате на вниманието и комплиментите, с които бивате обсипвани от партньора. Но с течение на времето се оказва, че зад това поведение се крият съвсем други мотиви: напр. партньорът Ви има ниско самочувствие и не Ви оставя да правите нищо сами. Той ограничава живота Ви и Ви контролира. Ако не изпълните исканията му, той вероятно става агресивен.
Любовта е дует. Ако изчезне при единия, песента утихва.
Може би с течение на времето ще откриете, че партньорът Ви е само с Вас, защото се страхува от самотата. Или се страхува от близост…поради което той не говори за чувствата си и избягва конфликти…или има негативна представа за живота, презира другите хора и ги тиранизира…
Какво да правите, когато любовта отслабне?
Когато почувствате, че любовта Ви отслабва, си задайте първо тези няколко въпроса:
Какво се промени в нашата връзка?
Как аз се промених през последните години, как той се промени?
Къде загубих любовта си?
Какво ми липсва? Какво ми трябва, за да почувствам отново повече любов?
Концентрирайте се също върху нещата, които все още работят за Вас двамата:
Кои мои потребности биват все още се задоволени във връзката?
Какви са силните и положителните страни на моя партньор?
Къде все още има прилики между него и мен?
Имаме ли все още общи цели?
Къде се виждам в моя живот след 2, 5, 10 год.? Най-добре си задайте този въпрос със затворени очи и оставете картините да възникват в главата Ви. Виждате ли партньора си до Вас или не?
Потърсете разговор с половинката си. Направете заедно с него равносметка на връзката си. Потърсете заедно начини да почувствате повече удовлетворение заедно.
0 Comments