Раздяла? Не и ако знаете това!
- On 26/04/2020
Имат ли щастливите двойки рецепта за успех? Със сигурност. Това са тяхната нагласа и отношение към партньора.
Ако веднъж сме намерили мечтания партньор, ние може би вярваме, че тогава всичко ще тече от само себе си, без да трябва да полагаме много усилия да поддържаме връзката си. Нищо обаче не е по-далеч от истината от това вярване!
От една страна, няма само единият единствен партньор-мечта, с когото щастливо да живеем заедно до края на дните си.
От друга страна, ние допринасяме в голяма степен за успеха или неуспеха на нашата връзка – и това са нашите очаквания и нагласа към нея.
13 нагласи за връзката, които допринасят за раздяла
1. Щастливата двойка не спори и не се кара
Спорът не е знак, че една връзка не функционира. И обратното, ако изобщо не спорим, това в никакъв случай не е доказателство за щастлива връзка. Това, че партньорите не се карат и не спорят един с друг е по-скоро признак, че конфликтите се премълчават и игнорират или че единият партньор е приключил вече вътрешно с връзката. Спорът или караницата първоначално са израз на някакво смущение между двамата партньори.
Щастливите двойки не се безпокоят от факта, че от време на време имат спор или дискусия. Те проверяват, дали нещото си струва дискусията, формулират обратната си връзка по конструктивен начин, търсят компромис с партньора, могат да се извинят един на друг, да си простят и да се сдобрят отново след спор.
2. Аз искам да променя партньора си
Това отношение означава, че не сте доволни от партньора си такъв, какъвто е. Резултатът е, че постоянно мърморите и критикувате, опитвайки се да му дадете усещането, че той греши, че нещо с него не е наред и че трябва да се промени. Тъй като никой не иска да бъде превъзпитаван от партньора си, той минава в офензива и критикува и сипе упреци обратно или реагира с игнориране и се затваря в себе си.
Щастливите двойки харесват повечето неща в партньора си и се напасват към страните, които не харесват толкова много. И двамата партньори се чувстват обичани и приемани такива, каквито са. Те не искат да моделират партньора според собствените си представи.
3. Нужен ми е партньор, който да ме прави щастлив
Безброй любовни песни и любовни истории ни разказват, че само друг човек може да ни направи щастливи. Истинската любов обаче няма нищо общо с това да притежаваш друг човек и със сигурност нищо общо с това, какво другият човек може и трябва да направи за нас.
Истинската любов означава да даваш, а не да взимаш. Тя е безкористна. Ако търсим партньор, който да ни направи щастливи, защото ние самите не можем, то тогава неизбежно ще бъдем нещастни! Формулата аз + другият = щастие не функционира в дългосрочен план.
Защо? Защото партньорът ни не носи отговорността да компенсира липсата на обич към нас самите. Щастливите двойки са щастливи, защото са толкова пълни с любов, че могат да дадат нещо от нея и на партньора си. Те не питат „Какво може да направи другият за мен?“, а “Какво мога да направя аз за другия?” Те не прехвърлят отговорността за своето щастие на другия, а се грижат за това, те самите да се чувстват добре. Те са щастливи от любовта на партньора си, но също така знаят, че могат да живеят и без неговата любов. Те не правят личното си щастие зависимо от партньора.
4. На първо място е партньорът ми, после идвам аз
Който живее според това мото, се продава, така да се каже, под стойността си. Ако поставяте своите нужди и желания винаги на заден план, след нуждите на Вашия партньор, то тогава рискувате да останете с празни ръце. Освен това натрупвате вътрешно планини от разочарования и неизпълнени желания, които могат да изгасят любовта.
Щастливите двойки разглеждат своите собствени нужди и тези на партньора си като еднакво важни.
5. Любовта означава, че моят партньор ме разбира без думи
С нашата мимика, жестове и стойка на тялото можем да изразим много, но важното тук е, дали партньорът ни ще може да интерпретира правилно тези сигнали. Той живее, дори и да ни обича наистина много, в своя свят на мисли и чувства, а ние – в нашия собствен…затова не рядко възникват недоразумения, фрустрирани очаквания, недоволство и съмнения. Не очаквайте от партньора си да чете мислите Ви…дори и да сте от много години заедно. Никой не може да чете мисли!
Така че говорете за желанията, чувствата и потребностите си открито и директно. Така противодействате на чувства като разочарование, болка или гняв. Откритата комуникация без свръх-очаквания е много важна предпоставка за хармонична връзка.
6. Само ако правим нещата заедно, можем да им се наслаждаваме
Ако очаквате от партньора си да участва и да се наслаждава на всичко, на което Вие се радвате и цените, определено ще го претоварите. Когато сте влюбени, Вие естествено сте много нетърпеливи и искате вероятно да споделяте всичко с партньора си. С течение на времето обаче е важно да си позволите да вземете „ваканция“ един от друг и да правите от време на време неща без партньора си.
Щастливите двойки се радват да правят неща заедно, но не превръщат това в религия. Те се наслаждават на времето заедно, но се радват и да преживеят нещо самостоятелно. Самостоятелните активности Ви правят по-интересни за партньора. Щастливите двойки се насърчават взаимно да развиват своите интереси и хобита и не се вкопчват един в друг. Те имат увереността, че партньорът им винаги ще се радва да се върне при тях.
7. Моят партньор трябва винаги да ме разбира
Въпреки че би било много приятно винаги да получаваме точно това, от което имаме нужда в момента, ние не можем да пренебрегнем факта, че нашият партньор е човек, индивидуалност със своите собствени възгледи и потребности. Той би трябвало напълно да забрави и да се откаже от себе си, за да изпълни всички Ваши очаквания – но дори и тогава той не би бил в състояние да Ви угоди напълно.
Щастливите двойки са благодарни за разбирането, съчувствието и подкрепата, които получават от половинката си. Ако партньорът им не изпълни някое тяхно желание, защото не може или защото не иска, те може би се чувстват разочаровани. Въпреки това обаче те се опитват да разберат поведението му и си напомнят, че той също има правото да живее според собствените си ценности и понякога да допуска грешки като всички останали хора.
8. Любовта ни ще трае вечно
Особено ако връзката Ви е започнала с любов от пръв поглед, може би си мислите, че тази любов ще продължи завинаги.
Но: Любовта трябва да бъде хранена, Вие трябва да се грижите за нея, точно както за цветята вкъщи, които се нуждаят от светлина и вода, за да не изсъхнат. Не се учудвайте, ако любовта Ви избледнее или дори изчезне, ако не правите нищо, за да я поддържате жива.
Любовта не е нещо саморазбираемо се!
Щастливите двойки не приемат любовта си за даденост! За тях любовта е като съкровище, което искат да съхранят и пазят. Вниманието, малките подаръци и жестове, комплиментите, интересът и грижата за другия допринасят много за това, любовта помежду Ви да остане.
9. Ако двама души се обичат, тогава те имат еднакви потребности
Взаимодействието между тялото и душата е изключително сложно. Дори и най-голямата любов не може да промени навиците и нуждите на нашето тяло. Потребността от почивка или активност, желанието да хапнеш нещо определено, нуждата от разговори, нежност или секс не се определят от любовта, въпреки че партньорите често могат да бъдат в унисон с потребностите си.
Щастливите двойки се радват на моментите, когато споделят едни и същи желания. Ако потребностите са различни, те се опитват да се напаснат един към друг.
10. Когато съм обичан, проблемите ми ще изчезнат от само себе си
Много хора носят рани от детството със себе си. Те обвиняват родителите си, че не са били обичани или подкрепяни достатъчно от тях. Те търсят в родителите си вината за това, че им липсва самочувствие или че не са толкова успешни, колкото биха искали да бъдат. От партньора си те се надяват да получат всичко, което не са получили от родителите си: обич, внимание, признание, самочувствие, кураж …
Щастливите двойки уважават и обичат себе си и не се нуждаят от партньор, който да компенсира тези липси или да запълни празнините.
11. Трябва постоянно да се стремя да изпълнявам очакванията на партньора си
Ако партньорът Ви свързва любовта си с условия, които Вие трябва да изпълнявате, то тогава Вашата връзка е нестабилна и се крепи на много тънък лед. От страх да не загубите любовта на партньора си, Вие най-вероятно се опитвате да правите всичко, за да изпълните неговите условия и очаквания, като така обаче губите и предавате самите себе си.
Но Вие бихте могли да живеете и според Вашите собствени представи и ценности, без да се чувствате задължени да изпълнявате очаквания. Ако поемете по този път, е необходимо понякога да се справяте с разочарованието или недоволството от страна на партньора. Партньорът Ви, разбира се, може да има желания и очаквания към Вас. Той обаче няма правото да изисква от Вас да изпълнявате винаги всяко едно негово желание.
Истинската любов не означава да се откажеш от себе си, за да бъдеш обичан!
Щастливите двойки се чувстват обичани и приемани от партньора си. Те не се крият зад маска и са способни да показват и признават своите грешки и слабости.
12. Когато съм свършил всичко друго, ще се погрижа за партньора си
Повечето от нас имат ежедневен списък със задължения и задачи, които трябва да свършат. Така напр. трябва да спазвате сроковете на работното място, за да запазите работата си. Домакинството и децата се нуждаят също от постоянно внимание и грижи. Колата трябва да се закара в сервиза, мазето трябва да се разчисти или да се смени крушката в банята. Родителите, роднините и приятелите изискват също Вашето внимание. И ако все още имате време и сили, се сещате чак тогава за партньора си.
Щастливите двойки поставят приоритетите си различно. Времето с партньора е ТОП приоритет за тях и стои на първо място. Вместо да се чудят, как да вмъкнат партньора си в оставащато време преди да си легнат изтощени, те знаят, че времето с партньора, е много важно и ценно. Тях ги интересува, от какво се вълнува актуално партньорът им, какви теми го занимават в момента и как се чувства той като цяло. Те отделят време да го насърчат в лоши моменти и да го накарат да се засмее. Те знаят, че хармоничната връзка е извор на вътрешно удовлетворение и здраве – за тях двамата.
13. Трябва да накажа партньора си, ако ме е засегнал
Вие напр. може да чувствате гняв и разочарование, защото партньорът Ви не се е държал така, както сте искали от него, но не му казвате, какво Ви е. Ако той Ви попита, дали има нещо, Вие взимате отбранителна позиция и блокирате комуникацията с „Няма нищо“. Вие си мислите, че той сам трябва да се сети и да Ви се извини. С течение на времето обаче Вие започвате да влачите със себе един огромен сак (негативен списък) с „лошите постъпки“ и наранявания от партньора си. Последициците от това са, че или изкарвате гнева си върху децата или колегите си, или се оттегляте все повече и повече вътре в себе си и ставате емоционално недостъпни за другите.
В някакъв момент се стига до голям емоционален взрив или до психосоматични оплаквания като стомашна язва, хронично главоболие или болки в гърба. Чувства на отчужденост от партньора и на вътрешна празнина доминират.
Щастливите двойки имат добра и конструктивна комуникация, те говорят открито за чувствата си и за това, което ги измъчва, без да обиждат и укоряват партньора си. Щастливите двойки не използват наказания като мълчание и оттегляне на вниманието, заплахи и унижения. Те знаят, че могат да говорят открито за всичко с партньора, и че могат да намерят заедно решение на проблемите.
0 Comments