Вход Потребители
  • Начало
  • За мен
  • Терапия: Онлайн Курсове
    • Депресия STOP
    • Паника STOP
  • Блог
  • Препоръки
  • Начало
  • За мен
  • Терапия: Онлайн Курсове
    • Депресия STOP
    • Паника STOP
  • Блог
  • Препоръки

Корона – какво да направите срещу страха?

  • On 05/04/2020
  • корона вирус, напрежение, страх

Настоящата криза с корона-вируса ни избутва от познатото ежедневие с пълна сила. Повечето от нас са хора на навика, което означава, че ние не обичаме да се разделяме с обичайната си рутина – поне не тогава, когато промяната идва отвън. Това означава загуба на контрол, несигурност и дискомфорт за нас. Позитивните страни на тази криза ще открием може би по-късно.

В тази нова ситуация, която ни е напълно непозната, можем да се сблъскаме с голям спектър от чувства. Например могат да възникнат притеснения и страхове от неизвестното, от болест, от фалит, отчаяние, гняв, конфликти или самота.

Конфликтите с партньора и децата стават очевидни, когато изведнъж прекарваме много време заедно в затворено пространство и радиусът ни на действие е силно ограничен. Гневът, нетърпението и раздразнителността нарастват.

Вашата свобода на движение и действие е ограничена отвън.

Въпреки това Вие все още имате избора, какво да мислите и как да се чувствате в тази ситуация!

Страхът от корона

Слушате ли новините за вируса всеки час? Постоянно ли следите, колко нови заболели има и колко починали? Въртят ли се Вашите мисли и разговори само около вируса? Тогава има голяма вероятност да страдате от постоянно напрежение и страх! Вие се намирате в един вид извънредно физическо и психическо състояние, точно както и страната, в която живеете, магазините, където пазарувате, лекарите и клиниките, които посещавате.

Способността ни да изпитваме страх е вродена.  Страхът трябва да ни помогне да запазим живота си. Това е алармена реакция. Чувстваме страх, когато оценяваме дадена ситуация като опасна и непредвидима, а способността ни да се справим с нея като недостатъчна. Тревожността се проявява в тялото, във  физически реакции. Ние се приготвяме да се бием или бягаме, мобилизираме енергия, мускулите ни се стягат и способността ни да се концентрираме се увеличава.

Но не е ли нормално да изпитвам страх?

Да, разбираемо е, че сега ние сме все по-напрегнати и несигурни. В крайна сметка ситуацията не е част от нормалното ни ежедневие. Ние не можем да я преценим добре и изглежда така, че имаме малко контрол върху нея. Ние все още не познаваме добре вируса и нямаме още ваксина или лекарства против него.

По радиото, във вестниците и списанията, по телевизията и в интернет сме заливани всяка минута с драматични цифри и картини. Непроверени и неверни съобщения, създаващи паника, допълнително засилват впечатлението ни за голяма опасност. Фактът, че вирусът идва от Азия, не допринася непременно за отслабването на страховете ни.

Ние не сме подготвени за една неконтролируема и несигурна ситуация като корона пандемията. Ето защо в момента е особено важно да обърнем внимание на това с каква информация храним мозъка си, какво мислим, какво гледаме, какви картини преработваме, с кави картини си лягаме, за какво говорим с другите и т.н. Ние изобщо не сме толкова безпомощни, колкото мнозина си мислят. Ние сами генерираме част от страха, като оценяваме прекалено негативно ситуацията.

Опасен ли е вирусът за мен?

В сравнение с броя на населението в Германия (около 80 милиона) броят на заразените представлява един незначителен дял. Все още значително повече хора се разболяват от грип, отколкото от корона-вируса.Повечето заболявания са сравними със симптомите на настинка, така че не са заплашителни. Само 15 процента от заразените трябва да се лекуват в болница и само 4 процента в интензивно отделение. 

Какво точно мога да направя за себе си сега?

Когато сме в това състояние на несигурност, ни е трудно да мислим ясно. Много хора се фокусират само върху опасността и не виждат възможностите си за влияние и действие. Тъй като не знаем, колко дълъг ще е този период на извънредно положение, трябва да направим всичко възможно, за да запазим или да възстановим вътрешния си баланс и да намалим времето в притеснения. Времето, което прекраваме в изпълняването на някаква задача, ни кара да изпитваме радост и е балсам за душата и тялото. Така можем да се заредим отново с добра енергия.

Стратегии, които помагат 

Медитирайте 

Вие можете да медитирате или да правите т.нар. прогресивна мускулна релаксация по Якобсън.Спокойното тяло определено може да се защити  по-добре от натрапници като корона-вируса.

Движете се

В зависимост от страната, в която живеете, има пълни или частични ограничения за излизане. В Германия, където аз живея, и специално в Бавария, спортът навън, както и разходките (разбира се, не в група, а само с хората, с които живеем заедно или сами) са разрешени. Използвайте тези възможности. Не забравяйте да се движите!Но ако живеете в България или в страна напр. като Италия или Испания бихте могли да правите упражнения и спорт вкъщи…аеробика, йога, пилатес, HIT тренировка, скачане на въже и т.н.

Вие бихте могли да се движите и вършейки домакинска работа, за която принципно не Ви остава време, като боядисване, почистване ма мазето, сортиране на ненужни дрехи, а ако имате градина, сега е времето да се развихрите в нея. Не забравяйте, че движението разсейва и Ви помага да намалите напрежението.

Станете активни

Ако просто си седите вкъщи, самосъжалявате, притеснявате или ядосвате на ситуацията, се чувствате безпомощни и проблемът става все по-голям и по-голям във Вашата глава. Когато правите нещо активно, Вие се разсейвате, имате чувство на успех и изпитвате радост. Вие усещате, че животът продължава и че все още има какво да ви предложи. Нищо, че сте вкъщи. Виждайте смисъл в ежедневието такова, каквото е.

Станете активни и помислете за неща, които можете да направите сега и на които може да се насладите. Може би повечето от Вас имат повече време, тъй като не губят време в път или задръствания до работата. Гледането на телевизия и сериали се препоръчва само частично, защото то е пасивна дейност.

Например, можете да направите следните неща: направете фотоалбум или фотокнига със снимките от последната Ви ваканция, изхвърлете ненужните неща от дома Ви, започнете да учите нов език с онлайн курс (винаги сте искали да учите испански или италиански и никога не сте имали време? Сега е моментът!).  Опитайте да сготвите нещо, което досега не сте готвили, направете гимнастика или йога (напр. с youtube-видеа), поглезете се и се погрижете за себе си като си направите напр. маска за коса или за лице, прочетете книги, които ще Ви помогнат много в личностовото Ви развитие, играйте игри с другите, или с партньора или онлайн с други хора по света, погрижете се за градината или балкона, научете някакво ново умение.  Можете да готвите с приятели и онлайн, това със сигурност много ще Ви развесели. Просто се сетете за неща, които винаги сте искали да правите вкъщи, но никога не сте намирали време за тях. Бъдете креативни и си помислете, какво друго би Ви накарало да се чувствате добре вкъщи.

Слушайте Вашата любима музика

Музиката може да ви помогне да освободите напрежението и да подобрите настроението си. Ако се движите и танцувате по нея, още по-добре.

Останете в контакт с другите

Възможността за поддържане на контакти също е ограничена в момента. Но ние разполагаме с дигитални медии и социални мрежи (WhatsApp, Skype, Facetime, Signal, Viber, Facebook, имейли и т.н.), с които можем да останем във връзка с хората, важни за нас.

Много важно: Не говорете само за корона-вируса, а за други теми, които Ви вълнуват и на които се радвате. Избягвайте контакт с хора, които са „професионалисти“ в това да рисуват най-страшните възможни картини и бедствия. Вместо това търсете контакт със здравомислещи хора.

Погрижете се за структура в ежедневието

Да спите дълго време и да не правите нищо, може да е много привлекателно в началото. Но това води до недоволство с времето. По-добре е да си направите дневен график, кога да ставате от леглото, кога да работите, да се храните да имате свободно време и да си лягате вечер. Планът също така засилва чувството Ви, че сте в състояние да действате, а не сте изложени безпомощно на ситуацията.

Ограничете ползването на медии

Гледането, слушането и четенето на новини за вируса постоянно насочва вниманието Ви към търсене на потенциални опасности и води до напрежение и страх. Достатъчно е, ако се информирате само веднъж на ден!

Помогайте си един на друг

Пазарувайте за другите, които са напр. в рискова група или помагайте с други неща. Това дава на Вас и на другите добро усещане. Другите тогава също не се чувстват толкова сами.

Приемете ситуацията, такава, каквато е

Корона ни напомня, че не можем да контролираме всичко и че никога нямаме абсолютната сигурност! Затова спрете притесненията си и си кажете: „Правя всичко, за да се предпазя. Не мога да направя повече. Приемам ситуацията, такава каквато е“.

Какви позитивни страни мога да намеря в тази криза?

Много е важно да си зададем този въпрос. Както и всички останали кризи, и тази криза крие шансове и възможности (които може би ще бъдат осъзнати по-късно)

Ето защо бих искала да насоча Вашето внимание накратко към възможни дългосрочни положителни ефекти:

  • Подреждате ценностите си по друг начин и осъзнавате, колко означават семейството и приятелите за Вас, осъзнавате, кои хора или неща са наистина важни в живота Ви!·
  • Живеете повече в „тук и сега“ и сте благодарни за малките всекидневни неща, като напр цъфтенето на дърветата или чуруликането на птичките.
  • Забелязвате, че някои от нещата, които сте смятали за абсолютно необходими, всъщност изобщо не са толкова важни.·        Научавате се да се занимавате отново със себе си, да сте креативни и да откривате нови страни от себе си.
  • Пътувате по-малко, карате кола по-малко и летите по-малко, което оказва голямо положително въздействие върху околната среда и природата.
  • Компаниите превключват на home office, което може да се окаже напредък и облекчение в дългосрочен план. Не е нужно тогава да се лети до Австралия за бизнес разговори, щом те могат да стават онлайн.
  • Оценявате по-добре работата на хората в системата на здравеопазването и в старческите домове.
  • Помагате повече на другите, на хората, които в момента имат най-голяма нужда от помощ. Вие пазарувате за стари хора или разхождате кучето на съседа. Чувството на взаимност и свързаност расте.
Останете във връзка с мен
Материали
  • Речник
Полезни места в Интернет
  • DIMDI – Deutsches Institut für Medizinische Dokumentation und Information
  • ICD-10 Version:2010
  • International Classification of Diseases (ICD)
  • therapie.de – Psychotherapie-Portal und Therapeutensuche
  • Startseite | PTK Bayern
  • Cognitive Behavioural Therapy
  • Cognitive behavioral therapy
  • Kognitive Verhaltenstherapie

Как да не позволите на ревността да убие връзката Ви?

Раздяла? Не и ако знаете това!

Scroll
Материали
  • Речник
Полезни места в интернет
  • DIMDI – Deutsches Institut für Medizinische Dokumentation und Information
  • ICD-10 Version:2010
  • International Classification of Diseases (ICD)
  • therapie.de – Psychotherapie-Portal und Therapeutensuche
  • Startseite | PTK Bayern
  • Cognitive Behavioural Therapy
  • Cognitive behavioral therapy
  • Kognitive Verhaltenstherapie
Информация за потребители
  • Условия за ползване
  • Декларация за защита на личните данни
  • Политика за защита на личните данни
  • Сигурност
  • Условия и начин на плащане
ЛИЧНА ОТГОВОРНОСТ НА АВТОРА

Представените тук психотерапевтични техники, методи и стратегии са многократно научно доказани и клинично изпитани в практиката. Online психотерапията не е заместител на класическата дългосрочна психотерапия.

Индивидуалните успехи зависят от личната мотивация, усилия, нивото на активност и ангажираност със съответния проблем, както и от готовността да се пробва и експериментира с нови поведения. Поради това авторката не може да даде гаранции за успех и предявяването на претенции, касаещи гаранции за успех, се счита за неоснователно.

Начало  | За мен | Програми | Контакт | Вход потребители
Copyright © 2020, Психотерапия Online България.
Информация за потребители
  • Условия за ползване
  • Декларация за защита на личните данни
  • Политика за защита на личните данни
  • Сигурност
  • Условия и начин на плащане
Този сайт използва бисквитки, тъй като те правят използването му по-удобно. Повече информация можете да научите в Декларацията за защита на личните данни. НастройкиПриемамОтказвам
Бисквитки

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT