5 стратегии за стабилно самочувствие
- On 18/05/2020
Никой не се ражда с липса на самочувствие или с ниско самочувствие.
Ако не смеем да направим нещо, ако сме срамежливи и блокирани, това е, защото в ранна възраст сме имали преживявания, които са ни давали усещането, че нещо с нас не е наред, не заслужаваме любов или трябва да се чувстваме малоценни или недостатъчни.
Тези преживявания са отговорни за факта, че до днес ни съпътства един глас, който никога не намира добра или приятелска дума за нас и който затова често се нарича вътрешен критик.
Вътрешният критик непрекъснато се опитва да атакува Вашето самочувствие, Вашето самоуважение и доверието в самите Вас.
Вътрешният критик критикува с унизителни думи като глупак, идиот, нещастник, страхливец, нула, неудачник или Ви описва като грозни, неспособни или слаби. Това, разбира се, води до силни съмнения в самия себе си и представата за нашето „Аз“ страда.
Вътрешният критик върши работата си толкова умело, че критиката Ви изглежда най-вероятно оправдана и логична.
Вътрешният Ви критик Ви кара да вярвате, че не ставате и не прави нищо, за да укрепи Вашата самоувереност, самочувствие и самоуважение. Напротив: той винаги има само едно наум: да Ви направи малки и незначителни.
Нищо чудно тогава, ако самочувствието Ви е ниско или напълно липсва.
Как се ражда вътрешният критик?
Критикът се появява в първите години от живота ни. В този период, главно възрастните, но също така и връстниците ни, посочват непрекъснато нашите грешки и слабости. Те са ни наказвали, може би, с думи или пренебрежително поведение, когато не сме изпълнявали това, което те са искали и очаквали от нас: „Ти не ставаш.“, „От теб няма да излезе нищо.“, „Нищо не можеш да свършиш като хората.“,„Тъпанар.“,„Имаш две леви ръце.“,„Мързеливец.“, „Ти си дебел/тлъст.“, „С теб постоянно имам проблеми.“, „Очилат.“, „Зубър.“ и т.н.
5 Стратегии за стабилно самочувствие
Препоръка 1: Засилете самоуважението си
Какво винаги сте искали да чуете от Вашите родители, братя и сестри или връстници, но рядко или никога не сте чували?? Вероятно думи като: „Харесвам те. Харесва ми да съм с теб.“ Всички копнеем за истинска любов, любов без условия. Искаме да бъдем обичани заради себе си, а не заради това, което правим за другите.
Ако постоянно си казвате: „Аз струвам нещо само тогава, когато съм перфектен, когато имам перфектното тяло, когато изпълнявам очакванията на другите, когато съм постигнал това или онова.“, Вие правите точно това, което са правили Вашите родители или възпитатели години наред. Вие поставяте условия към обичта към самия себе си! Вие тогава все едно си казвате: „Не те харесвам такъв. Ще те обичам едва тогава, когато се промениш.”
Затова е важно да приемате себе си, дори и да не сте перфектни! Ако правите самоуважението си зависимо от това, дали сте перфектни или не, Вашето самочувствие и самовереност ще страдат неимоверно и ще са на дъното.
Упражнение: Отделете няколко минути всеки ден през следващите 30 дни. Създайте си добро настроение преди започване на упражнението, например слушайки любимата си музика. Това ще улесни упражнението.
Вземете малко огледало или застанете пред голямо огледало. Препоръчително е да правите това упражнение необезпокоявани от другите и насаме. Това упражнение вероятно ще Ви струва най-много усилия – но то е и най-мощното и ефективно от всички и може да свърши чудеса. Усмихнете се и се погледнете с любов в огледалото за няколко секунди. След това си кажете на глас: „Мони, (поставете тук името си), аз те обичам.“ Оставете тези думи да Ви въздействат за няколко секунди.
След това си кажете 5 неща, с които се гордеете или които харесвате в себе си. Например: „Аз се гордея с това, че имам смелостта да разпозная и работя върху грешките си.“, „Аз се гордея с това, че съм създал чудесни приятелства и имам приятели, на които мога да разчитам.“, „Аз се гордея с това, че мога да танцувам добре.“, „Аз харесвам очите си.“, „Аз се гордея с това, че се грижа добре за тялото си, давайки му витална храна и правейки редовно спорт.“
Важно е да знаете: През първите дни ще се чувствате много неудобно и не на място с това упражнение! Стомахът ви може да се преобърне, можете да се задавите в сълзи, може би ще Ви е невероятно трудно да се погледнете в огледалото и да си кажете, че се харесвате и обичате. Добре е да знаете: тези реакция е напълно нормална и разбираема. Тя Ви показва, колко сте се отчуждили от самия себе си и колко малко се цените и харесвате.
Препоръка 2: Осъзнайте успехите и постиженията си
Нашата увереност нараства с успехите, които имаме. Това означава, че колкото повече успех имате в личния и професионалния си живот, толкова повече получавате потвърждението, че това, което правите, е правилно и успешно, и толкова повече самочувствието Ви расте. Всеки малък успех има значение, защото Ви дава силата, куража и енергията да продължите напред. Ето защо е важно да осъзнавате успехите си и да спрете да се фокусирате върху грешките си. За да постигнете успех, трябва да вярвате в себе си. „Да, аз мога! Мога да го направя, мога да се справя.“
Превърнете своето мислене в „Аз мога.“- мислене! Много хора унищожават самоувереността си, защото мислят повече и по-често за грешките си и за моментите, в които са се провалили, отколкото за успехите си. Използвайте грешките и неуспехите, за да учите от тях, а след това ги забравете бързо и се върнете към това, което сте постигнали и към Вашите силни страни.
Важно! Винаги се виждайте в ролята на УСПЕЛИЯ, а не в ролята на ГУБЕЩИЯ! Осъзнаването и радостта от миналите успехи и постижения засилват самочувствието.
Препоръка 3: Повишете самоувереността си
Самоувереността означава да познавате силните си страни и способностите си и знаете по всяко време, как най-добре можете да ги използвате.
Упражнение: Вземете голям лист хартия А2 и няколко цветни моливa. Залепете след това своя снимка в средата на листа – за предпочитане такава, която особено Ви харесва. Сега запишете всичките си силни качества, ресурси и способности с големи букви около снимката. Това могат да бъдат неща напр. като дисциплина, постоянство, гъвкавост, здраве, толерантност, откритост, спиритуалност, кураж за изпробване на нови неща, особени умения и т.н.
След това попитайте семейството и приятелите си, какво те харесват у Вас и запишете тези неща също на листа около снимката. Закачете или поставете този „Плакат на Вашите ресурси“ на място във Вашия дом, където да го виждате всеки ден. Създайте си навика да прочитате всичко, написано на плаката всеки път, когато минете покрай него!
Препоръка 4: Спрете да се сравнявате с другите
Вие сте уникални и несравними. Навикът Ви обаче постоянно да се сравнявате с другите може да срине самочувствието Ви. Ако сравнявате себе си с приятели, колеги или пък с напълно непознати хора, които имат повече от Вас, които са по-популярни от Вас, които изглеждат по-добре, които правят най-доброто от живота си, които имат уменията и талантите, които Вие нямате, тогава ще изпитвате най-вероятно завист и така ще смачкате самочувствието си. Това води неизбежно до чувства на малоценност и недостатъчност. Сравняването и измерването на себе си с другите не е вредно само по себе си. Ако сравнението обаче не е във Ваша полза, не трябва да допускате извода, че това Ви прави незначителни или по-малко стойностни. Това би било заключение, който би навредило много на Вашето самочувствие и самооценка. Вместо да сравнявате себе си с другите, е по-добре да си дадете сметка откъде сте започнали в живота и какво сте постигнали и научили досега.
Препоръка 5: Запишете си нещата, които другите харесват и ценят у Вас
Напишете какво оценяват и харесват другите във Вас? (партньорът, приятелите, децата, колегите или шефът Ви). Какви комплименти получавате от тези хора?
Моят партньор харесва в мен … (напр. усмивката ми, очите ми и т.н.)
Децата харесват в мен… (напр. че се опитвам да разбера проблемите им и да им помогна).
Моят най-добър приятел харесва в мен.. (напр. моята готовност да експериментирам и да пробвам нови неща).
Моите колеги харесват в мен.. (напр., че съм открит човек и че давам конструктивна обратна връзка).
Шефът ми харесва в мен, че …
Баща ми / майка ми харесва в мен, че… Ако не знаете какво приятелите, децата или другите харесват във Вас, просто ги попитайте. Продължавайте да си припомняте тези комплименти, особено когато се съмнявате в себе си и когато вътрешният Ви критик убедено Ви казва, че отново сте сбъркали и че не сте ОК.
Като си припомняте това, което другите харесват и ценят във Вас, Вие засилвате самочувствието и самоуважението си.
0 Comments