7 начина да освободите ума си от мислите за работа
- On 28/09/2019
Дори и след края на работното време мислите Ви все още се въртят около работата? Тогава е крайно време да се научите да изключвате!
Тук Ви представям 7 изпитани съвета, как да освободите ума си от мислите за работа.
За много биснезмени и мениджъри е много трудно да оставят работата в работата и я носят в спалнята си, в съня си и във взаимоотношенията си с другите. В съзнанието си те все още са в проекта, за който са отговорни. Или мислят за други работни проблеми като немотивирани служители, следващата презентация и т.н. и т.н.
В нашия дигитализиран свят, където винаги е възможно да се работи благодарение на смартфона, лаптопа и бързия интернет, всичко останало изглежда по-важно от релаксирането и грижата за себе си. Това е грешка! Като служител, мениджър или бизнесмен е необходимо да осъзнаете, че релаксирането и освобождаването на мозъка от мислите за работа в края на деня е изключително важно, за да можете на следващия ден отново да дадете газ и да бъдете активни и продуктивни. Много хора си намират оправдания и поставят постоянно работните задачи над себе си и собственото си здраве. Ако не се грижите за тялото и психиката си, не може да очаквате,че те ще работят за Вас вечно!
С тези съвети ще научите как да изключвате от работа:
1. Преместете стола си към бюрото.
Дори дребните неща помагат да оставим работата зад себе си. Напр. премествайки стола към бюрото… Това е осъзнат акт, че работата вече е приключила и може да се посветите на нещо друго. Това може да бъде знак, който бележи прехода от работа към свободно време.
2. Създайте ритуали за изключване.
В началото на вечерта много хора все още носят работата в мислите си. Тук можете да създадете Вашите лични ритуали, които ще Ви помогнат да изключите. Напр. след като се приберете вкъщи, можете да отделите половин час за себе си. През това време можете да медитирате, да видите някое видео в youtube, да направите йога или друг вид спорт или да почетете любимото си списание. Основното тук е, този ритуал да няма нищо общо с работата Ви и да Ви помогне да насочите мислите си в друга посока.
3. Запишете мислите си.
Много често след работа Вие може би планирате следващия работен ден. Запишете накратко на лист хартия или в телефона си задачите за следващия ден. Така ще освободите ума си от мислите за работа и ще сте сигурни, че на следващия ден няма да забравите нищо важно.
4. Уговорете срещи със самия себе си.
Препоръчвам Ви да уговаряте срещи и със самия себе си, (а не винаги само с други хора) като ги фиксирате в календара си!… Точно както работна среща, можете да си запишете час за разходки, среща с приятели, масаж, спорт, работа в градината или медитация. Планирането на времето за и със себе си е възможно само с проактивно планиране, в противен случай ежедневието ще Ви залее.
Едва ли нещо връща мислите върху работата толкова бързо, колкото един кратък поглед на бизнес имейлите. Лудост (и сигурният път в бърнаут) е да бъдете на линия за другите 24 часа в денонощието. Тази онлайн зависимост е много опасна и деструктивна. Светът няма да свърши, ако не отговорите на някакъв имейл веднага! Важно е да опитате да вземете време за себе си без смартфона. Това може напр. да изглежда така: На път за вкъщи в обществения транспорт може да проверите за последен път работните имейли и да изключите телефона си с пристигането вкъщи. Друга възможност е стриктното разграничаване на работната и частната комуникация/кореспонденция, прим. през два различни телефона. При наистина спешни случаи софтуерът на телефона Ви идва на помощ. Повечето смартфони имат режим „Не безпокойте“. В този режим входящите повиквания или известия са блокирани. Вие бихте могли да добавите изключения, така че бъдете достижим само за посочените от Вас контакти. Освен това съществува и така нар. авариен модус. Той допуска обаждане, само ако човек звънне множество пъти в рамките само на няколко минути.
6. Упражнявайте се в mindfulness
Ние се движим с прекалено висока скорост и трябва да се научим отново да бъдем спокойни и да намалим скоростта на живота. На много хора им липсват вътрешната уравновесеност и концентрация; те не са в настоящето, а в мислите си постоянно в миналото или в бъдещето, което предизвиква много стрес, страх и несигурност. Кратките медитации са добра помощ: седнете и наблюдавайте ритъма на дишането си, без да се идентифицирате с появяващите си мисли. Когато дойде някаква мисъл, я регистрирайте, без да я оценявате, пуснете я да си върви и се върнете обратно към дишането. 10-15 мин. вътрешна концентрация на ден са достатъчни, в метрото, вкъщи или по време на обедната почивка.
7. Намерете си хоби.
Хобито е свързано с позитивна емоция и е време за самия себе си. За съжаление има хора, които дори не знаят, какво им харесва и какво би могло да им донесе радост. Ако спадате към тази група, се замислете, какво в миналото Ви е доставяло удоволствие, за какво горите, коя активност Ви прави щастливи и Ви дава удовлетворение? Може да пробвате няколко неща, преди да решите…напр. танцуване, волейбол, кънки, правене на музика, посещаване на литературен кръжок или друг вид meet up, slackline, рисуване, плуване и т.н. Спортове като планинско колоездене, стрелба с лък или катерене, които изискват висока концентрация, са особено подходящи, за да забравите работата и да бъдете активни в „тук и сега“. Това, разбира се, не означава, че трябва да правите само този вид спортове. Това са само няколко примера.
Не забравяйте, че само знанието само по себе си няма да Ви помогне, ако не го прилагате.
Желая Ви успех!
0 Comments