Как да забавите скоростта с Mindfulness?
- On 02/11/2018
Малък тест: Помните ли какъв вкус имаше кафето тази сутрин? Не? При повечето хора сутрин се включва автопилотът. Затова те често не осъзнават това, което се случва в момента. Когато стоят под душа, в мислите си приготвят кафе, когато пият кафето, си мислят „Трябва да тръгвам“ и така нататък.
Закуската със семейството би могла да е толкова хубава, но мислите вече кръжат около планините с документи на работното място. Обедната почивка е заета с планирането на следобяда с децата. А вечер, когато отпуснете краката си върху дивана, мислите са свързани с подготовката за следващия ден.
Към това се прибавя и постоянното сравняване с другите. Постоянно проверявате, какво другите имат. Ето, колегата пак има нова кола, съседите пак ще летят до Карибите на почивка – как може изобщо да си позволят такива неща? Такива сравнения могат да сринат настроението и да Ви накарат да се чувствате зле.
Много хора бързат в живота от една точка в списъка със задачи към друга. И често не са доволни и нямат усещането, че са свършили добра работа. Все пак има една възможност да забавите скоростта: чрез т.нар. осъзнатост (mindfulness). Тя лесно може да бъде интегрирана в ежедневието.
В мислите си хората препускат много често или в бъдещето, или в миналото…Затова им убягва точно това, което се случва в момента. Който се научи да живее съзнателно в момента, пази своята психика. Дори няколко осъзнати момента дневно повишават качеството на живот, допринасят за повече удовлетворение от работата и могат дори да предотвратят настъпването на т.нар. Бърнаут – синдром.
„Осъзнатост“ означава да живеете повече в „тук и сега“, означава да насочите вниманието си към това, което правите в момента. По тази причина е важно да изключите вътрешния автопилот и да спрете въртележката на мислите. Така ще станете по-спокойни и вътрешно уравновесени. Това може да Ви помогне в много ситуации в ежедневието – на касата в супермаркета, в задръстване или в напрегнат ден на работното място. Една типична грешка е мултитаскингът. Много хора вършат на работното си място или вкъщи няколко неща едновременно. По време на работата върху презентацията си проверяват имейлите, сърфират в интернет и обсъждат неща с колеги. Вкъщи гледат новините, вечерят и говорят едновременно по телефона…Сигурно това Ви е познато??
Никой не може да се справи с Multitasking!
Експертите отдавна са наясно, че нито жените, нито мъжете го владеят. Мозъкът ни не може да се справи, той не е направен за това. Всъщност това непрекъснато превключване напред и назад Ви напряга изключително много и така хабите ценна енергия. Това неминуемо води до грешки и стрес. От една страна, защото сте затрупани с прекомерни изисквания. От друга, е необходимо отново и отново да поправяте грешките си – в края на краищата това отнема повече време, отколкото да изпълнявате задачите една по една.
Mindfulness-упражненията могат да помогнат такива неща да станат осъзнати. Можете да започнете с простички въпроси: „Какво правя в момента?“, „Как го правя?“, „Как се чувствам при това?“, „Какво ми минава в момента през главата?“
Тази самоосъзнатост може да Ви помогне да реагирате по-уверено в стресови ситуации. Ако вътрешно направите стъпка встрани, ще видите, че има и други начини да се справите със ситуацията. При това е важно да не правите оценки, за да успеете да създадете емоционална дистанция спрямо ситуацията.
Дори някои малки упражнения дават почивка на психиката – без никакви помощни средства, по всяко време, на всяко място.
Сутрин: Под душа не мислете за планирането на деня, използвайте сетивата си и обръщайте внимание на всеки малък детайл. Как усещате водата? Какъв шум издава тя при пускане? Вслушайте се в плискането на водата или наблюдавайте как душ гелът се превръща в пяна и някои балончета се пукат. Усетете допира на душ гела върху кожата си. Опитайте се наистина да останете под душа с мислите си, а не да прескачате с тях от миналото в бъдещето и обратно. Ако скачате към други ангажименти или предишни разправии, осъзнайте това и плавно се върнете към сегашния момент, отново и отново, всеки път, когато осъзнате, че в мислите си пак сте в миналото или в бъдещето.
На път: Вдигнете очите си от книгата или смартфона в метрото/трамвая. Наблюдавайте хората, които ви заобикалят. Следете с поглед ежедневието. Обърнете внимание на това, кой пътува с Вас, какво правят другите гости по време на пътуването, накъде гледат. Но внимавайте: Не правете оценки на това, което виждате, просто наблюдавайте.
На работното място: Отделете две минутки и се огледайте съвсем съзнателно на работното си място. На ум назовете всичко, което виждате. Но не мислете за него след това, а продължете в главата си към следващото нещо.
Обедна почивка: Концентрирайте се за няколко хапки изцяло върху вкуса на ястието. Усетете храната с езика си, наблюдавайте как тече слюнката Ви и почувствайте напитката в устата си.
През другото време: Станете и просто се разходете за една или две минути из стаята или на някоя поляна. Без никаква цел. Просто следвайте импулсите си: веднъж наляво, след това може би наобратно, после надясно, някой път с големи крачки, друг път с малки. Опитайте да се съсредоточите върху стъпките си и усетете допира на крака със земята/пода. Целта е всяка една крачка, не стигането до някаква цел.
Някой път опитайте също и това: При зъболекаря или в препълнен автобус обърнете внимание на себе си и заобикалящата Ви среда, разпознавайки неприятните миризми, открояващите се звуци, негативните чувства и мисли…наблюдавайте и после ги пуснете да преминат като облак. Защото това е тайната на mindfulness: наблюдаването на мислите и чувствате и пускането им да си отидат…
0 Comments