БЕЗПРИЧИННИЯТ СТРАХ ОТ БОЛЕСТИ (ХИПОХОНДРИЯ)
- On 24/08/2017
В известна степен хипохондрията е присъща на много хора. Та кой може чистосърдечно да заяви, че никога не му се е случвало да прочете нещо за някоя болест и веднага да установи, че има описаните симптоми?
В нормалния случай такова безпокойство не трае дълго. Но при хората, действително страдащи от хипохондрия, са нужни много усилия за премахването на страха от болести.
Хипохондрията е призната за психическо разстройство от Световната здравна организация.
Страдащите от хипохондрия имат ясно изразен страх от това, че имат наистина сериозна болест. Съществен фактор при това разстройство е прекаленото съсредоточаване върху собственото тяло. Да се наблюдава собственото тяло определено е разумно, но страдащите от хипохондрия веднага започват да предполагат най-лошото за себе си.
Мнозинството от хората, страдащи от хипохондрия, се страхува от рак
Повечето пациенти с хипохондрия изпитват страх от болестта рак. Голяма част се страхуват от болести, свързани със сърцето, както и от неврологични заболявания.
В основата на хипохондричното разстройство обаче стои не само интензивното наблюдаване на собственото тяло, но и неспособността за успокояване. За пациентите е характерно да се почувстват по-добре след посещението при лекаря, но скоро съмненията се завръщат: Докторът наистина ли извърши прегледа достатъчно обстойно? Дали не е пропуснал нещо?
Фиксацията върху болести влияе на личното щастие
Мислите продължават да се въртят в кръг. Силната фиксация върху предполагаемата болест има последствия за личния живот и работата. Повлияно е цялото ежедневие, и при това за дълъг период от време.
Тъй като първият лекар не е донесъл нужното успокоение, страдащият от хипохондрия отива при втори и при трети и т.н. (т. нар. “doctor hopping”). За съжаление уверенията на лекарите, че всичко е наред, водят само за кратко време до успокоение, търсенето на следващ и следващ лекар продължава…
Интернет, и най-вече „д-р Гугъл“, също служи за диагностицирането на предполагаемата болест. Не се препоръчва използването на интернет при хипохондрични страхове поради две причини – засегнатите не могат сами да си поставят диагноза, а намерената информация може още повече да усили страховете им.
Когнитивно-поведенческата терапия може да бъде от помощ
Доказан ефект при лечението дава когнитивно-поведенческа терапия. При тази терапия мислите се релативират. Освен това пациентите работят над това да ограничат поведението си на търсене на безопасност (safety-seeking behavior) и да устояват на несигурността. Те обсъждат най-лошите си опасения с терапевтите, което им помага да се справят със страха.
Прекаленото безпокойство не може да се излекува с терапия
С помощта на терапията засегнатите имат добри шансове да си възвърнат контрола над хипохондричното разстройство. Прекаленото безпокойство обаче не може да се излекува с терапия. В идеалния случай се постига само това, че пациентите не винаги интерпретират погрешно своите физически усещания, както и смекчаване на поведението на търсене на безопасност. То обаче може да се прояви отново в ситуации на стрес.
Благодарение на терапията обаче мнозинството от лекуваните не усеща значителни ограничения в ежедневието си и има чувството на контрол над болестта.
0 Comments