Аз и моите негативни чувства
- On 31/07/2017
Тези седем стъпки са най-важните инструменти, от които имате нужда, за да се справите с негативните емоции. Представете си ги като чадър срещу дъжда от негативни чувства.
1. Назовете емоцията си
Отделете време, за да назовете емоцията си. Важно е да сте наясно какво чувство изпитвате в момента: гняв, разочарование, скръб, тъга, страх, ревност, завист, омраза…
2. От какво е породена тази емоция?
Негативните емоции често са предизвикани от това, че една или повече от нуждите Ви не са задоволени. Но кои точно? Нуждата от това да сте важен (на) за другите, да сте обичан(а), закрилян(а), харесван(а), да получите признание от другите…?
3. Оправдана ли е емоцията?
„Разгледайте“ внимателно емоцията си. И бъдете честен към себе си. Уместно ли е това чувство? Умeстна ли е интензивността му? Съответства ли емоцията на това, което я е породило?
Представете си, че искате да потрошите всичко около себе си (тоест изпитвате емоцията гняв), защото партньорът Ви е забравил да купи любимия Ви шоколад (и това е причинило тази емоция във Вас).
Партньорът Ви не е задоволил Вашата индивидуална нужда (в случая от шоколад), Вие може би се чувствате поради това тъжен/тъжна или дори необичан/необичана („Той/Тя много добре знае колко е важно това за мен!“) и всичко това се превръща в гняв.
Това означава следното: Вие сте разочаровани и ядосани, защото партньорът Ви е забравил да Ви донесе шоколад, емоцията е уместна, но интензивността ѝ е твърде силна и не пасва на ситуацията.
4. Какво можете да научите от емоцията?
Негативните емоции са предупредителни сигнали.
Всички емоции, но преди всичко негативните, носят някакво съобщение за Вас!
Ако постоянно изпитвате страх или гняв, трябва да се вслушате много внимателно в себе си. Какво се опитва да Ви каже емоцията? Какво можете да промените, за да превърнете негативната емоция в позитивна?
5. Приемете чувствата
Приемете всички емоции като част от себе си, както позитивните, така и негативните. Не бързайте да ги променяте. Хората, които се отричат от чувствата си или ги потискат, са застрашени от психически проблеми. Емоциите не изчезват просто така, ако не им обръщате внимание. Те се натрупват в течение на времето и в някакъв момент избиват навън във формата на някакво психическо заболяване, било то тревожно разстройство, депресия, хранително разстройство или нещо друго.
6. Оставете емоцията да премине
Не се вкопчвайте в гнева, страха и тъгата си, а оставете емоцията да премине. Погледнете на нея като на пречистваща буря, която преминава и оставя след себе си чист свеж въздух. Ако въобще не можете да се освободите от емоцията, се върнете и повторете стъпка 5. Възможно е да има скрито послание, което да не сте открили все още.
Как да оставим емоцията да премине? Любимата ми представа за това е как с големи букви изписвам чувството в пясъка и наблюдавам как вълните го отнасят.
Скръбта например ни помага да приемем и преодолеем емоционално нечия смърт. Ако не допуснем скръбта, ако я потискаме, е възможно години наред да страдаме от дълбока болка при мисълта за този случай.
И все пак не бива поради това необосновано да допускаме всички лоши емоции за дълго време. Ще дам за пример тъгата – при хора страдащи от депресия тя може да се превърне в трайно отчаяние, което не преминава. Така животът Ви става много болезнен и в него няма повече място за радост и щастие.
7. Бъдeте внимателни
Колкото по-често правите бърза „проверка на реалността“ в ежедневието си и внимавите по отношение на себе си и средата си, толкова по-лесно ще идентифицирате потенциалните (причинители на) негативни емоции.
Целта естествено не е да избегнете всички негативни емоции и да си създадете толкова праволинеен начин на живот, че никога повече да не изпитате негативни чувства. Все пак те са нещо напълно нормално и са част от Вашата (невероятна!) човешка същност.
Целта е само и единствено да намерите правилния за Вас подход към негативните чувства. Подход, при който ще е възможно да допуснете негативните чувства, да ги приемете и след това да ги изпратите по пътя им, след като сте извлекли най-доброто от тях!
0 Comments