Четири начина да се избавите от чувствата за вина
- On 04/07/2017
„Защо не помисли за това навреме? Можеше да направиш това по друг начин! Това не трябваше да става? Защо не можеш да бъдеш като всички останали?“
Сигурно тези мисли за Ви познати…Наблюдавайте се един цял ден и пребройте пътите, в които се критикувате, ругаете или си вменявате лоша съвест…Укорявали ли сте някога, че сте изпуснали автобуса, забравили сте мобилния си телефон вкъщи, че сте изцапали килима вкъщи или че сте забравили да се обадите на някого?
Как възникват чувствата за вина?
Ние учим от родителите и учителите си, от социалното ни обкръжение и социалните норми, как да си създаваме чувства за вина.
Ето и примери за това:
„Заради теб майка ти не можа да мигне цяла нощ.“
„Ние направихме всичко за теб, а ти как ни се отплащаш?“
„Ти ще ме докараш в гроба.“
„Ще видиш какво ще ти се случи, щом си толкова непослушен.“
„Ти си едно лошо дете, щом правиш такива бели и не слушаш родителите си.“
„Добрите деца се държат възпитано, не се ядосват, оправят стаята си, не лъжат, не създават тревоги на родителите си, не удрят, не цапат, не прекъсват родителите си – и ако ти не се държиш точно така, значи си лош и трябва да бъдеш наказан за това.“
Всички деца се нуждаят от любовта и одобрението на родителите си, затова се чувстват зле, когато родителите им са недоволни от тях. Родителите много често използват чувствата на вина като инструмент за възпитание. Често те изпращат следното послание към децата си:
„Ние ще те обичаме, ако си послушен и правиш това, което ние искаме. Ако не се държиш добре, тогава няма да те обичаме повече и ти ще си виновен за това, че ние се чувстваме зле.“
Такива послания не е нужно да се изразяват с думи. Достатъчно е само, майка Ви да спре да говори с Вас целия ден, да затвори с трясък вратата, баща Ви да Ви игнорира, да няма целувка за „лека нощ“ или баща Ви да се хване за сърцето, защото от вълнение не може да си поеме въздух.
Децата реагират много чувствително на такива жестове, мимики, промяна в позата или гласа. В такива ситуации децата често имат усещането, че са сбъркали и са направили нещо, не както трябва или според очакванията на родителите си. Децата учат от това особено бързо: „Ако се държа лошо, то тогава не съм добър човек, трябва да се срамувам и заслужавам да бъда наказан.
Децата взимат всичко за чиста монета и започват да вярват на това, което им казват родителите.
Чувствата за вина Ви казват, че Вие сте нарушили родителските или други норми.
До какво водят чувствата за вина?
Тялото Ви реагира с неспокойствие, напрежение, главоболие, стомашни или сърдечни проблеми. Чувствата за вина могат да доведат и до депресия, защото чрез самоупреците Вие се чувствате като неудачник.
Как може да се избавите от чувствата за вина?
- Приемете факта, че сте сбъркали и направили грешка. Никой не е перфектен! Поемете отговорността за това, което се е случило.
Кажете си, „Одрасках колата, защото не видях уличния стълб навреме“ или „Забравих си мобилния телефон вкъщи, защото закъснявах за работа.“
- Никога не критикувайте личността, а само поведението си. Вие можете да направите множество грешки, но това не Ви прави по-малоценен или нестойностен като човек. Помислете, какво можете да направите следващия път, за да избегнете подобни грешки. Кажете си: „Това може да се случи на всеки. Всеки бърка и прави грешки. Оцених погрешно ситуацията и затова бяха такива последствията. Следващия път ще се опитам да реагирам по следния начин…“
- Когато пак се хванете да се укорявате за това, какво не сте направили или какво е трябвало да направите, си кажете приятелски „Приемам това, което съм направил. Дадох най-доброто от себе си в този момент.“ Вие взимате решенията в тук и сега и действате така, както смятате, че е най-добре в дадения момент. Дали решението ще се окаже в бъдеще правилно или погрешно, не може да знаете предварително. Аз имам напр. пациенти, които се укоряват, че не са били достатъчно добри родители за децата си, че са се оженили за неправилния човек, че не са потърсили по-рано помощ за психическия си проблем и т.н.
Какво ще Ви донесат укорите? Те се отнасят за неща в миналото, които вече не може да промените. Те вече са се случили. Така че не хабете енергията си в самоукори и чувства за вина, а я използвайте, за да промените сегашната ситуация, ако нещо не Ви харесва в нея, напр. потърсите психотерапевтична помощ за себе си или семейна терапия или си спомнете нещата, които сте направили за децата си.
Приемете, че сте сгрешили в миналото, за да можете да промените нещо в настоящето. Чувствата за вина не са здравословни и Ви държат хванати в миналото.
- Научете се да се приемате такъв, какъвто сте, с Вашите слаби и силни страни, с Вашите грешки и успехи. Няма безгрешни хора! Колкото по-бързо научите това, толкова по-добре за Вас! Единственото, което помага, е да се учите от грешките си и да реагирате по друг начин в бъдеще.
Самообвиненията не Ви правят по-добър човек. Затова научете да си прощавате, на себе си и на другите.
0 Comments