Не казвайте ДА, когато имате предвид НЕ
- On 15/12/2021
Има ситуации в живота, които всеки най-вероятно познава. Човек е изненадан, затова казва бързо „да“, имайки предвид обаче „не“. Например: Вие седите удобно на дивана, току-що сте се отпуснали и се наслаждавате на момента. Телефонът звъни и Вие вдигате, без да мислите особено много. Приятели са на другия край на линията. Искат да Ви поканят на барбекюто през уикенда.
Вие казвате: „Добре, не съм планирал нищо за тогава, с удоволствие ще дойда”. Сега обаче идват следващите въпроси: бихте ли могли да донесете своята гарнитура за барбекюто и да помогнете с грила същата вечер? И ще бъде страхотно да приготвите и легендарната си салата с паста. Вие не сте очаквали това!? Всъщност просто искахте само да приемете поканата.
И сега? Какво казвате? — “Да, ще го направя!” – След като приключвате разговора, Вие се ядосвате: „Защо трябваше изобщо да се съгласявам?? Бях планирал други неща за деня.“
Егоистично ли? Не!
Защо просто не кажем НЕ? Защо често казваме „да“, но имаме предвид „не“?
Обясненията са различни, но общото е, че се страхуваме от негативни последици. От една страна, много от нас искат да се харесат на другите. Всеки иска да бъде обичан и харесван и се чувства поласкан, когато някой каже за него: “Това е страхотен човек – и на какво само е способен!”
Много хора са възпитавани така, че да правят всичко, за да се харесат на другите. Много от Вас може би си спомнят думите на родителите или бабите и дядовците: „Дръж се прилично, какво ще кажат иначе хората?“.
Полът също играе роля. Момичетата често биват възпитавани да угаждат на другите, да се напасват и да се държат мило. Особено жените често имат по-голям проблем да казват „не“. Вече пораснали, те не рефлектерират това поведение критично в смисъл на „Помага ли ми това поведение или не?“
Защо казваме ДА?
Любимецът на всички?
Чувството да бъдеш харесван и обичан от всички е много хубаво, но изобщо не е реалистично, дори и да дадеш всичко от себе си.
Нито в личния живот, нито в професионалния можете да угодите на всеки! Може би имате такива „приятели“ или познати, които Ви харесват само когато правите нещо за тях или когато сте им полезни? Тогава наистина се запитайте, дали имате нужда от такива приятелства или не е по-добре да прекратите отношенията си с тях.
Социален страх?
Тогава може би предпочитате да избягвате конфликти и обичате хармоничната атмосфера. Може би се страхувате да не загубите работата си, приятелите или партньора си. Често обаче страхът в такива ситуации е неоснователен и е само в главата Ви. Рискът от загуба на работа или дългосрочно приятелство е много по-малък, отколкото си мислите. Ако винаги правите всичко от страх от негативните реакции на обкръжението, ще загубите времето, енергията и най-накрая себе си.
Майка Тереза - всеки има нужда от Вас!
Вие се чувствате добре, когато знаете, че сте необходими на другите или че сте направили нещо добро за някой друг. Това е Вашият начин да си вдигнете самочувствието и да се възприемете може би като нещо специално. За съжаление обаче често така чаканото от Вас признание от другите не идва. По-скоро се случва така, че Вие вършите работата и често сте стресирани, а някой друг има свободата и времето за своите потребности или дори той получава признание за работата, която Вие сте свършили и което се полага на Вас.
Незаменимият – нищо не работи без Вас!
Вие сте твърдо убедени, че никой друг няма да направи съответното нещо или със сигурност не толкова добре, колкото Вие самите… Вие винаги вдигате ръка и вършите работата, въпреки че във Вашия времеви акаунт почти вече няма място за Вас самите. Силното Ви чувство за дълг се обажда и Вие си казвате: „Този ангажимент също мога да поема. Мога да свърша и това“.
Съвети: 7 стъпки да кажете „не“
Стъпка 1
Оставете си време да помислите! Ако някой се обърне към Вас с молба, не се ангажирайте веднага, в дадения момент с „да“. Не позволявайте на другия да Ви оказва натиск, а си дайте време да обмислите решението си и да станете по-наясно с това, какви са собствените Ви желания и цели. Вие не трябва да казвате ДА, само защото някой го очаква от Вас.
Има още нещо, което трябва да вземете предвид. Човекът, който се обръща към Вас с молба най-вероятно има и план Б в джоба си. Това означава, че той ще се обърне към някой друг със същата молба, за да може да постигне по-бързо целта си. Друг положителен страничен аспект на това, да забавите решението си е, че Вашето „да“ изведнъж ще стане много по-ценно. Питащият ще оцени тогава Вашето “да“ много повече.
Стъпка 2
Какво Ви струва казването на „да“? Тук има един хубав английски израз opportunity costs. Това означава, че казването на „да“ ще Ви струва време, усилия и енергия, които тогава не бихте могли да вложите в нещо друго, нещо, което е по-важно и по-стойностно за Вас в този момент.
Вие можете да използвате ресурса време (а там никой не е пренебрегнат) само веднъж и не можете да преследвате в същото време друга цел!
Осъзнайте какво Ви струва постоянното казване на „да“. Става въпрос за Вашето време и Вие решавате, как да го използвате. Само пресметнете, колко време изкарвате в изпълнение на задачите за други хора. Ще бъдете изненадани от резултата. Разбира се, не можете да оценявате междуличностовите отношения от бизнес гледна точка, но е важно да има баланс, за да не се чувствате използвани и да имате време за нещата, които са важни за Вас.
Стъпка 3
Претеглете аргументите и решете, как да постъпите:
- Алтернативно предложение: напр. “Не мога да направя тортата, но ще я поръчам от сладкарницата.” По този начин щадите собственото си време, като едновременно показвате на другия, че не сте безразличен към неговите нужди.
- Категорично „не“: кажете, че не правите това по принцип. По този начин човекът, получаващ отказа, няма да го приеме лично. Така показвате ясна линия на поведение, която другият не може да постави под въпрос.
- Проявете емпатия: “Мога да разбера, че имаш нужда от помощ, но вече съм планирал за това време нещо друго. Друг път с удоволствие.” Така показвате разбиране към ситуацията на другия и отхвърлянето не звучи толкова грубо.
- По-добрата идея: предложете едно по-добро решение…според мотото: „Всъщност не съм точният човек за тази работа, но мога да си представя, че ще намериш някой по-добър, който да се справи по-добре със задачата“.
Стъпка 4
Дайте си разрешение да казвате „не“! Помислете за всички убеждения и вярвания, които непрекъснато сте чували през годините от обкръжението си: напр. „Трябва да се стараеш и да се държиш прилично! Какво ще кажат иначе другите. Трябва да се стараеш да угодиш на всеки“.
Отсега нататък това вече не трябва да се отнася за Вас! Затова си позволете да казвате „не“, за да се чувствате по-добре. Не е реалистично да угодите на всеки. А ако се опитвате да го правите, ще загубите себе си!!
Стъпка 5
Научете се да издържате казването на „не“: Може би ще се почувствате неудобно веднага след като кажете „не“. Тогава най-вероятно ще се обадят гузната съвест и чувствата на вина, може би ще мислите за последствията и за това, че изглеждате безсърдечно и егоистично в очите на другите.
Тези мисли ще отминат. Но Вие ще имате пространството и времето да се погрижите за това, което е наистина важно за Вас. Колкото по-често практикувате казването на „не“, толкова по лесно ще става то с течение на времето.
Стъпка 6
Радвайте се на успеха си! Потупайте се по рамото, когато успеете да кажете „не“ и когато сте спечелили време да преследвате собствените си цели или да дадете почивка на тялото си и да регенерирате.
Наградете се с нещо хубаво или се насладете на времето, което сте спечелили, с хора, които Ви карат да се чувствате добре.
Стъпка 7
Помислете защо отново казахте „да“.
Ако отново попаднете в капана да казвате „да“, имайки предвид „не“, се опитайте да рефлектирате поведението си и помислете, какво Ви е накарало да кажете „да“…и следващия път кажете не, когато мислите „не“!
По този начин Вие вече няма да сте контролирани отвън, а ще изпитате повече самоопределение и самоконтрол. Това е личностово развитие!
Нека да обобщим:
Не казвайте „да“, когато имате предвид „не“! Освободете се от натиска да угаждате винаги на другите. Страхът от негативните последици е най-вероятно повече във Вашата глава, отколкото реален.
Истинските приятели в повечето случаи ще разберат Вашето „не“ и няма да се обидят. Вие заслужавате любовта и признателността на другите заради самите Вас, а не защото казвате „да“.
Вашите собствени нужди и желания са също толкова важни, колкото и тези на другите – не забравяйте това!
Казването на „не“ не означава неуважение към другите.
По-скоро това е знак за здраво самочувствие, означава, че уважавате себе си и собствените си потребности и Ви помага да запазите баланса между даването и взимането в социалните отношенията. Освен това, казването на „не“ Ви помага да се предпазите от претоварване и стрес.
0 Comments