Вход Потребители
  • Начало
  • За мен
  • Терапия: Онлайн Курсове
    • Депресия STOP
    • Паника STOP
  • Блог
  • Препоръки
  • Начало
  • За мен
  • Терапия: Онлайн Курсове
    • Депресия STOP
    • Паника STOP
  • Блог
  • Препоръки

Пътят към щастието е…?

  • On 15/01/2022

Щастието е емоционално състояние, характеризиращо се с чувство на радост и удовлетворение. Въпреки че щастието има много различни дефиниции, то често се описва като състояние на положителни емоции и удовлетворение от живота.

Тъй като щастието обикновено е толкова широко дефинирано понятие, психолозите обикновено използват термина „субективно благополучие“, когато говорят за това емоционално състояние. То се отнася до собствените чувства на всеки човек за живота му в тук и сега.

Два ключови компонента на щастието са:

  • Балансът на емоциите: Всеки изпитва както положителни, така и негативни емоции и настроения. Щастието обикновено е свързано с изпитването на повече положителни чувства, отколкото на негативни.
  • Удовлетвореност от живота: тя се отнася до това, колко удовлетворение чувствате в различни области в живота си, включително връзки, работа, здраве, спиритуалност и други сфери на живота, които смятате за важни.

Вашето отношение и нагласа към живота и нещата, които Ви се случват всеки ден, също може значително да повлияе на общото Ви ниво на щастие и удовлетвореност от живота.

В допълнение към оптимизма, щастливите хора са склонни да имат т.нар. вътрешен локус на контрол. Просто казано, те са склонни да вярват, че са господари на съдбата си, а не жертви на обстоятелствата.

Когато гледате на стресовите фактори в живота си като на предизвикателства, а не като заплаха или опасност, Вие сте в състояние да взимате по-ефективни и добри решения. Освен това се чувствате по-развълнувани (вместо изцедени), когато трябва да се справяте с тези фактори и предизвикателства.

Как да разберете дали сте щастливи?

Въпреки че всеки възприема щастието различно, съществуват някои ключови признаци, които са важни за психолозите, когато измерват и оценяват щастието.

Такива ключови признаци на щастие включват:

  • Усещането, че живеете живота, който сте искали
  • Усещането, че житейската Ви ситуация и условията, при които живеете, са добри
  • Чувството, че сте постигнали (или ще постигнете) това, което искате в живота
  • Чувството на удовлетворение от живота
  • Изпитването на повече позитивни чувства, отколкото на негативни

Едно важно нещо, което трябва да запомните, е, че щастието не е състояние на постоянна еуфория. Вместо това щастието е цялостно усещане за изпитване на повече положителни емоции, отколкото на негативни.

Щастливите хора все още изпитват цялата гама от човешки емоции – гняв, разочарование, скука, самота и тъга – от време на време. Но дори когато са изправени пред дискомфорт и критични предизвикателства, те изпитват чувство на оптимизъм и вяра, че нещата ще се подобрят, че те могат да се справят с нещата и кризите, които им се случват и че отново ще се чувстват щастливи.

Въздействието на щастието

Доказано е, че щастието води до положителни резултати в много различни области на живота.

  • Положителните емоции повишават удовлетвореността от живота.
  • Щастието помага на хората да изградят по-добри умения за справяне със стреса и емоционални ресурси.
  • Положителните емоции са свързани с по-добро здраве и дълголетие.
  • Положителните чувства повишават устойчивостта или т.нар резилиентност. Тя помага на хората да се справят по-добре със стреса и предизвикателствата в живота и да се възстановяват по-добре и по-бързо, когато се сблъскат с неуспехи. Според проучванията по-щастливите хора имат по-ниски нива на хормона на стрес кортизол и тези предимства се запазват с течение на времето.
  • Колкото по-щастлив е човек, толкова по-рядко той се разболява. Емоционалното състояние на щастие е свързано с повишен имунитет.

Как да култивираме щастието?

Вие активно можете правите неща, за да се чувствате по-щастливи!

Наслаждавайте се на момента

Проучванията показват, че хората са фиксирани в това да печелят още и още и да трупат прекалено много – те стават толкова фокусирани върху това, че забравят момента и не могат да се наслаждават на това, което правят в тук и сега.

Затова се опитайте да практикувате благодарност всеки ден за нещата, които имате и за това, което сте, и да се наслаждавате на процеса, докато вървите. Пътят е целта!

Преформулирайте негативните мисли

Когато се окажете заседнали в песимистични възгледи или изпитвате негативни чувства, се опитайте да преформулирате негативните мисли в по-реалистични.

Повечето хора са по-скоро склонни да обръщат повече внимание на лошите, отколкото на добрите неща. Това може да окаже влияние върху всичко – от начина, по който взимате решения, до това какво впечатление оставяте у другите хора. Фокусирането върху катастрофални бъдещи сценарии, живеенето в миналото, преувеличаването на собствените грешки и дефицити и подценяването на собствените качества, перфекционизмът, сравненията с другите и т.н. също допринасят значително за това, да се чувствате зле, нещастни, тревожни или депресивни.

Преосмислянето на тези негативни възприятия означава да се опитате да развиете един по-балансиран и реалистичен поглед върху събитията.

Правете редовно физически упражнения

Спортът е полезнен както за тялото, така и за ума. Физическата активност е свързана с редица физически и психически предимства и ползи, включително по-добро настроение. Многобройни проучвания показват, че редовните упражнения правят хората по-щастливи и допринасят много за предотвратяване на симптомите на депресия.

В едно изследване за връзката между физическата активност и щастието, изследователите откриват силна положителна корелация.

Дори малко физическа активност води до тласък на щастието – хората, които са били физически активни само за 10 минути на ден или тренират само веднъж седмично, имат по-високи нива на щастие от хората, които никога не спортуват или не се движат.

Показвайте благодарност

В едно проучване, участниците са помолени да пишат от 10 до 20 минути всяка вечер преди лягане. Част от тях биват инструктирани да пишат за ежедневни проблеми, други –  за неутрални събития, а трети за неща, за които са благодарни. Резултатите показват, че хората, писали за това, за какво са благодарни, изпитват повече положителните емоции, повече удовлетвореност от живота и повече усещане за щастие.

Така че…воденето на дневниче на благодарността е един сравнително лесен, достъпен, прост и приятен начин да повишите настроението си и да се чувствате по-щастливи. Опитайте да отделяте по няколко минути всяка вечер, за да записвате нещата от деня, за които сте благодарни.

Техника за фокусиране срещу лоши мисли

Щастливите хора имат едно общо нещо: те се фокусират повече върху положителните неща в живота.

Можете да направите точно същото нещо с тази проста техника за положителен фокус. Правете от време на време кратки паузи в ежедневието си и се питайте тогава съзнателно:

Какво точно ТУК, точно СЕГА, точно в този момент, е хубаво и позитивно в живота ми? Вземете си толкова време, колкото Ви е необходимо.

Обградете се с хора, които Ви карат да се чувствате добре и от които можете да учите

Вие сте средната величина от 5-те души, с които изкарвате най-много време.

И това изречение е абсолютно вярно. Вашата среда Ви обуславя и формира в много голяма степен и може да Ви даде енергия и чувство на щастие, ако имате правилните хора около Вас. Затова, вземете лист хартия и химикалка и напишете с кои 5 човека сте имали най-много контакт досега и с кои 5 бихте искали да имате повече контакт в бъдеще.

Направете първата крачка още днес. Свържете се с тези хора чрез WhatsApp, Facebook, имейл или писмо и им кажете, че бихте искали да направите нещо с тях или да ги виждате по-често. Паралелно с това, намалете контакта с хората, които не Ви карат да се чувствате добре и Ви крадат от енергията.

Добрите взаимоотношения ни правят по-щастливи

Добрите взаимоотношения ни правят по-щастливи и по-здрави и тук не става въпрос за броя на приятелите. Качеството на взаимоотношенията е по-важно.

Добрата връзка не означава, че споровете и конфликтите напълно липсват.    При нея е налице усещането, че можете да разчитате един на друг, когато имате нужда един от друг.

Любовта и приятелството имат изключително положителен ефект върху психическото благополучие, здравето и усещането за щастие.

Правят ли парите човек щастлив?

Много хора преследват цели, които очакват да ги направят щастливи, но щастието не е крайният резултат. Всички познаваме може би хора, които са вложили всичко, което имат, в кариерата си – за сметка на личния си живот – само за да се чудят още, защо са успешни и все още нещастни!

Също така има хора, които имат красив дом, скъпи коли, дизайнерски дрехи (а понякога и купища дългове) и които въпреки това не са щастливи и изпитват по-малко удовлетворение от живота, отколкото са имали без всички „неща“. Следването на цели, които водят до повече свободно време и приятни преживявания, е свързано с повече усещане за щастие, отколкото статуса, колата или материалните притежания.

Парите и благосъстоянието могат да купят материални блага, които не всеки може да си позволи, но това води само до краткосрочно щастие. Изследване на университета San Francisco State University показва, че преживяванията и спомените остават по-дълбок отпечатък и правят хората дългосрочно по-щастливи. Тези преживявания и спомени, както и свързаните с тях емоции, ни даряват с усмивка дори и след много години. И такива преживявания с приятелите или семейството са възможни и без милиони по сметката.

Няма бързо решение за щастие. Това е акт на постоянен баланс, така че не отделяйте лъвския дял от енергията за преследване на една цел, изключвайки други важни фактори, допринасящи за това да се чувствате щастливи.

 

0 Comments

Останете във връзка с мен
WordPress YouTube

Не казвайте ДА, когато имате предвид НЕ

Плацебо...или как мисленето променя физиологията!

Scroll
Материали
  • Речник
Полезни места в интернет
  • DIMDI – Deutsches Institut für Medizinische Dokumentation und Information
  • ICD-10 Version:2010
  • International Classification of Diseases (ICD)
  • therapie.de – Psychotherapie-Portal und Therapeutensuche
  • Startseite | PTK Bayern
  • Cognitive Behavioural Therapy
  • Cognitive behavioral therapy
  • Kognitive Verhaltenstherapie
Информация за потребители
  • Условия за ползване
  • Декларация за защита на личните данни
  • Политика за защита на личните данни
  • Сигурност
  • Условия и начин на плащане
ЛИЧНА ОТГОВОРНОСТ НА АВТОРА

Представените тук психотерапевтични техники, методи и стратегии са многократно научно доказани и клинично изпитани в практиката. Online психотерапията не е заместител на класическата дългосрочна психотерапия.

Индивидуалните успехи зависят от личната мотивация, усилия, нивото на активност и ангажираност със съответния проблем, както и от готовността да се пробва и експериментира с нови поведения. Поради това авторката не може да даде гаранции за успех и предявяването на претенции, касаещи гаранции за успех, се счита за неоснователно.

Начало  | За мен | Програми | Контакт | Вход потребители
Copyright © 2020, Психотерапия Online България.
Информация за потребители
  • Условия за ползване
  • Декларация за защита на личните данни
  • Политика за защита на личните данни
  • Сигурност
  • Условия и начин на плащане
Този сайт използва бисквитки, тъй като те правят използването му по-удобно. Повече информация можете да научите в Декларацията за защита на личните данни. НастройкиПриемамОтказвам
Бисквитки

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT