Какво са това психосоматични разстройства?
- On 30/05/2018
Терминът „психосоматичен“ описва взаимовръзките между тялото и психиката. Физическите оплаквания имат отражение върху душевното (психическо) състояние, но и психиката влияе от своя страна на това, което се случва в тялото ни. При психосоматичните заболявания често причините са често от емоционално/психическо естество. Такива причини могат да бъдат стрес, страхове или травматични преживявания. Оплакванията при психосоматични заболявания могат да бъдат много различни. Общото между тях е, че не може да бъде намерена физическа причина, която напълно да обясни симптомите.
Колко често се срещат психосоматичните заболявания?
Почти всеки е наясно, че психическото натоварване води до физически проблеми: всеки познава изрази като „топка в стомаха“, „омекване на краката“ или „кипване на кръвта“. Стресът и други натоварвания могат да доведат до стомашни проблеми, главоболие, схващания, проблеми със съня, концентрацията или либидото, умора и повишена уморяемост, както и други физически симптоми.
В някои от случаите оплакванията минават от само себе си и почти не им се обръща внимание. Но при някои хора те могат да продължат дълго време, да станат хронични и да заемат все по-голямо място в живота им, без при това да се осъзнае директната им връзка с психическото натоварване. В такъв случай говорим за психосоматично заболяване или за соматоформно разстройство.
Освен тях има и множество болести, които не са пряко причинени от психически стрес, но той „улеснява“ тяхната поява и води често до влошаването им. Към тях например спадат язва, сърдечен инфаркт, внезапна загуба на слуха, невродермит, дискова херния и много други. Модерната медицина смята, че много органични заболявания се коренят отчасти в психиката.
Психосоматичните оплаквания не са плод на самовнушение!
За да се вникне в същината на психосоматичните заболявания е важно да се знае, че оплакванията не са плод на самовнушение, и че не само действително съществуват, но и понякога могат да бъдат много обременяващи. Липсата на физически причини усилва още повече несигурността на засегнатите. Изказвания на лекарите като „Нищо Ви няма.“ събуждат в пациентите чувството, че нещо не е наред с възприятията им. Те ясно усещат симптомите в тялото си и се чувстват изоставени и неразбрани, когато причината за тях не може да бъде намерена или според лекаря няма такава.
Много пациенти не могат да си представят, че стресът, безпокойството, тревожността и другите психически натоварвания са причина за проблема. Много лекари и сега се ограничават само до физическите прегледи, въпреки че модерната медицина отдавна е наясно, че психосоматичните оплаквания се срещат често. Нерядко пациентите често ходят от доктор на доктор, докато най-накрая не намерят някого, който може да им помогне. Така често минават години преди да се постави правилната диагноза и да се започне с подходящото лечение.
Лечение на психосоматичните разстройства
Тъй като причината за заболяването е в психиката, най-подходяща за лечението на психосоматичните заболявания е психотерапията. Тя си служи с най-различни методи, но централно място сред тях заема психотерапевтичният разговор, чиято цел е пациентите да разпознаят и намалят източниците на стрес и напрежение. Такива могат да бъдат проблеми в работата, неподходящи стратегии за справяне със стрес и за преработване на негативните чувства, проблеми с партньора, недостатъчни социални умения, деструктивно мислене и т.н.
По време на терапията пациентът изработва със своя терапевт решения за намаляване на стреса и започва да ги прилага в своето ежедневие. В допълнение могат да се използват и техники за релаксация, медитация, mindfulness, чигонг и др. В някои случаи са препоръчителни лекарства в началото на терапията, (особено в ситуациите, когато засегнатият не може да се справя с ежедневието си или при остър дефицит на съня) за да се подобри емоционалното състояние на пациента, чрез което психотерапията изобщо да стане възможна и пациенът да е в състояние да работи върху себе си.
0 Comments