Проблеми с “Господин Всезнайко”? 10 стратегии за правилен подход с него!
- On 10/12/2023
Всезнайковците с тяхното поведение често предизвикват проблеми в личните или професионални отношения.
Общуването с тях е досадно и не толкова приятно: те може да имат, разбира се, повече знания и опит от другите, но това не оправдава поведението им да се държат така, сякаш знаят винаги всичко и сякаш винаги са прави.
Това наистина дразни в тези хора. За съжаление, на работното място повечето служители ще се сблъскат с поне един колега или шеф, който е Всезнайко.
Съвместната работа с такива хора може да се превърне в една много стресираща задача, която може да навреди на професионалното Ви развитие и дори да Ви накара да напуснете работата си.
Стратегии за общуване с Всезнайковците
1. Опитайте се да проявите разбиране
Този колега най-вероятно Ви дразни и ходи по нервите, но помислете за това, че той се държи по този начин поради липса на доверие, ниско самочувствие или някакъв по-дълбок личен проблем.
Вместо да се ядосвате, (дори това да не е лесно!), не влизайте в дискусии и спорове с този човек.
2. Вие решавате коя битка искате да водите
Тъй като общуването с такива хора е напрягащо, има моменти, когато най-доброто нещо, което можете да направите, е просто да игнорирате техните „полезни съвети“.
Отклонете коментарите на Всезнайкото с просто „Благодаря за предложението“, вместо да започвате дълга дискусия с него. И продължете с нормалните си задължения.
3. Дайте пример
Особено като шеф или мениджър е важно да научите, че в много ситуации е препоръчително да кажете: „Не зная, но ще намерим отговори и нови идеи.“
Това показва, че сте гъвкави и отворени към други мнения.
Казването на „не зная“ също може да изгради доверие, защото Ви позволява да се откриете към другите, показвайки ранимост и да бъдете честни.
4. Въоръжете се с аргументи
Когато трябва да правите презентация или имате митинг (работна среща), е добре да сте уверени в аргументите си.
Проверете източниците и информацията си. Колкото повече познавате материята и имате проверени аргументи, толкова по-трудно ще бъде за един Всезнайко да ги опровергае.
Ако сте на работна среща, следвайте програмата, която предварително сте обявили и определете времето за прекъсвания.
Бъдете подготвени с писмени бележки, данни, статистики и източници на информация. Нищо не спира Всезнайковците по-бързо от това да бъдат хванати в грешка.
Колкото по-подготвени сте, толкова по-малко пространство ще има за Всезнайкото.
Положителното е, че след като му се противопоставите така няколко пъти, той най-вероятно ще промени поведението си към Вас.
Важно е да запомните, че ние, хората, обикновено не повтаряме поведения, с които не сме имали успех преди.
5. Използвайте хумор
Всезнайковците могат да бъдат много дефанзивни/отбранителни и понякога дори агресивни. Последното нещо, което искате, е Всезнайкото да се чувства притиснат в ъгъла.
Вместо това поемете дълбоко въздух и кажете: „Не знаех това.“ или „Ах, странно!“ Използвайте хумор, за да му покажете, че поведението Ви не е нападение.
Една весел коментар могат да накарат всяко напрежение да изчезне.
6. Поставяйте изказванията му под въпрос
Бъдете уважителни, но задавайте подходящите въпроси, за да парирате Всезнайкото.
Попитайте го защо вярва, че нещо е вярно или откъде има/черпи тази информация, или питайте за конкретни примери.
Задаването на директни въпроси за конкретни неща може да научи един Всезнайко, че трябва добре да се информира, преди да отвори уста.
7. Критикувайте градивно такова поведение
Трябва да разберете, че е възможно Всезнайковците да нямат представа, как тяхното отношение всъщност влияе на другите.
Ако подозирате, че това е може би така, е добре внимателно и тактично да сигнализирате това по време на разговор на четири очи.
Важното тук е другият да се почувства мотивиран/стимулиран да анализира собствената си нагласа и да не се чувства лично нападнат.
В последния случай най-вероятно ще постигнете обратния ефект, още повече затвърждавайки „нетърпимия” му начин на поведение в отношенията му с другите.
Не забравяйте, че Всезнайковците са много често несигурни, така че тяхното его може да пострада от Вашата критика.
Напомнете на този човек, че е важен за екипа, но и това, че е дори по-важно, колегите също да се чувстват добре и да имат пространството за лично мнение и принос.
8. Избягвайте да намесвате шефа си, освен ако Всезнайкото не представлява реална заплаха за работата Ви
Ако нямате друг избор, продължете работата си и се съсредоточите върху предстоящите задачи, вместо да се оплаквате от този човек.
Ако ситуацията стане наистина непоносима, потърсете разговор с шефа си за това и го информирайте, как поведението на Всезнайкото се отразява на екипа и на настроението на работното място.
Тези стратегии могат да бъдат много полезни, когато имате работа с Всезнайковци.
Въпреки това работата с всезнайковци ще изисква много търпение от Ваша страна. Тук влизат в игра Вашата емоционална интелигентност и комуникационни умения.
9. Поставайте граници
Всезнайковците вярват, че могат да се месят навсякъде. Посочете ясно, че това не работи за Вас. Не е нужно да повишавате тон.
Ако колега отново парадира със знанията си, без да бъде попитан, му кажете твърдо: „Благодаря за мнението ти, но това е мое решение и бих искал да го взема сам“.
Всезнайковците трябва да разберат, че не могат да си дават мнението, ако то не им е искано.
10.Сарказъм
„Благодаря Ви за мнението. Както винаги, оценявам приноса Ви.“ Такъв отговор със сигурност не е учтивият английски начин, но сарказмът тук има няколко предимства – поддържате доброто си настроение и всезнаещият няма чувството, че е взет на сериозно. Той не може да действа или да Ви засрами.
НО: Такова поведение трябва да се прилага много дозирано, защото то не допринася за по-добри отношения. Тогава фронтовете могат да се изострят ненужно.
Повечето хора не знаят, как да реагират, когато имат работа с Всезнайковци.
За да не останете безмълвни и неподготвени следващия път, тук Ви предлагам десет възможни отговора за контриране:
“Сега знам твоето мнение по въпроса. Въпреки това аз ще се придържам към собственото си мнение.”
“Ако знаеш това по-добре, защо не си го направил досега сам по-добре?”
„Преди да го повярвам, имам нужда от примери от реалния живот.“
„Нека да обсъдим темата на ниво факти?“
„Вие твърдите нещото яростно, но не разполагате с факти или доказателства.“
„Може да има доза истина в това. Но вие напълно забравяте, че…”
„Ако исках Вашето мнение, щях да Ви попитам за него.“
„Ах, наистина ли го мислиш сериозно?“
„Ще оставя без коментар.“
„Бих се радвал на обмен на информация, но не по този начин.”
0 Comments