Контролират ли тези негативни убеждения от миналото Вашия живот в “тук и сега”??
- On 14/01/2023
Какво представляват основните убеждения или вярвания?
Основните убеждения са дълбоко вкоренени вярвания относно нас самите и света около нас. Например, човек, който вярва, че светът е опасно място, ще го възприема по този начин. Когато приятел закъснява за уговорена среща, другият може да започне да се притеснява, че нещо лошо се е случило и да се обади загрижено по телефона.
Ако, от друга страна, човек смята, че светът е безопасно място, той може би ще изтълкува същото забавяне по съвсем различен начин като напр. „О, тя вероятно просто е попаднала в задръстване“.
Убежденията са като добре развита магистрала. Карали сме по тази магистрала толкова много пъти, че маршрутът е идеално асфалтиран и лесен за каране. Използваме ги без усилие – почти автоматично, без да се запитаме обаче, дали тези убеждения ни служат и са полезни за нас или не!
Има както положителни, така и негативни основни убеждения.
Положителните основни убеждения могат да бъдат истински катализатор по пътя към Вашите желания и цели. Те са мотивиращи, инспириращи и утвърждаващи. Примери за вярвания с положителен характер са напр. „Животът или съдбата ми мислят доброто“ или „Аз съм добър такъв, какъвто съм“ или „Мога да се справям с предизвикателствата в живота“ и т.н.
Но също и неутрална гледна точка като „Животът има възходи и падения. Това е нормално“, може да Ви помогне да бъдете по-балансиран и да приемате живота, такъв, какъвто е.
Негативните вярвания, от друга страна, са по-скоро като дръпната ръчна спирачка. Те шепнат думи като „Не заслужавам да бъда щастлив“ или „Не съм достатъчно добър.“, „Никога няма да постигна успех.“, „Аз съм неудачник“. и т.н.
Всеки има вярвания, закотвени дълбоко вътре в себе си – както положителни, така и отрицателни. Ако обаче преобладават негативните вярвания, възникват често неприятни и напрягащи чувства и стресът се увеличава.
Убежденията не само определят, какво мислим! Те също влияят на нашето поведение. Например, ако човек приеме, че не заслужава любов, той вероятно няма да е в състояние да развие една щастлива и удовлетворяваща връзка.
Как се формират основните убеждения?
Основните убеждения често се формират в детството. Ние несъзнателно приемаме някои вярвания от важни за нас хора, като родители, баби и дядовци, учители и т.н.
Например, ако Вашите родители смятат, че светът е опасно място, където дебнат постоянно заплахи, има голям шанс и Вие да развиете такъв тип убеждения. Други вярвания идват от опита, който правим. Ако Вашите родители не са Ви оставяли да правите самостоятелно определени задачи и са ги вършили вместо Вас, тогава Вие най-вероятно ще изградите убеждението, че не сте компетентен или неспособен и че за всичко Ви трябва помощ.
Понякога едно просто изречение е достатъчно, за да има трайно въздействие върху живота ни, напр. „Ти изобщо не си атлетичен“ или „Ти нямаш чувство за ритъм“. Тогава най-вероятно изобщо няма да започнем със спорт или да се занимаваме с музика, въпреки че може би имаме таланта за това.
Как можете да промените основните убеждения?
1. Идентифицирайте негативните основни убеждения
Най-важната стъпка в промяната на негативните убеждения е да се научите да ги разпознавате. Това, което звучи банално, не е, за съжаление, толкова лесно. Защото често не ги осъзнаваме.
За да стигнете до тези убеждения, е необходимо да се запитате: Какво мисля за себе си и за света наоколо? Как възприемам/гледам/оценявам самия себе си? Какво мисля за това, какво ще се случва в бъдеще?
Самонаблюдението тук е много важно, особено когато не се чувствате добре. Какви убеждения могат да се крият зад Вашите чувства, негативни мисли или поведение?
Нека да разгледаме списък с негативни основни убеждения. Можете ли да се идентифицирате с някои от тях?
5-те най-разпространени негативни убеждения са:
1. “Аз не съм достатъчно добър.” Това убеждение може да доведе до омаловажаване и неуважаване на себе си, както и до много пропуснати шансове и възможности.
2. “Никога няма да успея.” Това убеждение може да Ви блокира да си поставяте цели, вярвайки, че така или иначе никога няма да успеете.
3. “Аз съм сам.” Това убеждение може да доведе до чувство на самота и трудности при социализирането и общуването с другите.
4. “Аз съм безпомощен.” Това убеждение е свързано с усещането, че нямате контрол над живота си.
5. “Не заслужавам да бъда щастлив.” По този начин саботирате самия себе си и си отнемате възможността да бъдете щастлив.
И още негативни убеждения…
6. “Не мога да имам доверие в никого.”
7. “Трябва да правя всичко перфектно. Грешки не са позволени.”
8. “Само ако постигна нещо, ще бъда обичан.”
9. “Трябва да се справям с всичко сам.”
10. “Аз съм тромав/немузикален/неатлетичен.”
11. “Не трябва да бъда в тежест на другите.”
12. “Ако помоля за помощ, това е признак на слабост.”
13. “Винаги трябва да правя това, което другите очакват от мен, иначе те ще ме отхвърлят.”
Негативните убеждения често са категорични, негъвкави и не оставят почти никакво място за интерпретация. Te могат да бъдат разпознати по определени сигнални думи.
Примери за такива думи са: трябва, не трябва, никога, винаги, напълно, никой, всеки, всички.
Важно е пак да кажа, че негативните вярвания често се основават на минали преживявания или събития, но не са непременно верни и истинни! Възможно е да промените тези вярвания и да развиете по-положителни, реалистични възгледи.
2. Направете проверка на реалността
Основните убеждения създават впечатлението, че са истини. Ето защо рядко ги поставяме под въпрос. Можете да промените това като направите т.нар. reality check, проверка на реалността.
Напр., запитайте се:
• Имал ли съм преживявания в миналото, които обясняват, защо мисля по този начин? Има ли смисъл това убеждение днес?
• Мисълта отговаря ли на фактите? Какви доказателства подкрепят моята мисъл, какво говори „за“ нея? Какви са доказателствата „срещу“ нея?
• Помага ли ми този начин на мислене да се чувствам така, както искам да се чувствам?
• Помага ли ми тази мисъл или това убеждение да постигам целите си?
3. Променете негативните убеждения
Поемете по друг път! След като откриете негативните си убеждения, които Ви пречат и блокират, можете да ги замените с по-позитивни, мотивиращи и утвърждаващи мисли като напр. „Аз съм стойностен“ или „Грешките ми помагат да израствам“ или „Аз отстоявам себе си независимо от очакванията на другите.“
Понякога може да бъде по-лесно да не промените радикално негативните убеждения, а първо да ги преформулирате. Можете да промените напр. „Не мога да направя това“ във „Все още не мога да направя това“. Вие бихте могли да прознасяте отново и отново новите си вярвания, да ги запишете или да ги повтаряте наум. Това е много важно, защото чрез повторенията променяте невронните връзки в мозъка си!
4. Създавайте нови преживявания
За да разклатите негативните убеждения, е важно не само да променяте мислите си, но и поведението си. Бихте ли искали да развиете напр. „Аз съм атлетичен“ като ново убеждение за себе си?
Тогава се запитайте: Какво би направил един атлетичен човек? С какви малки стъпки той би започнал? Всеки път, когато действате в съответствие с новите си вярвания, Вие ги затвърждавате!
5. Имайте търпение
Негативните основни убеждения, които ни съпътстват от детството, могат да бъдат много упорити, тъй като са съществували години наред.
Затова бъдете търпеливи със себе си и си дайте времето, за да проправите пътя за новото мислене. Промяната не става отведнъж, а с малки и постоянни стъпки. Колкото повече и по-често упражнявате, толкова по-бързо ще дойдат резултатите.
Ще наберете скорост и тогава ще откриете, че се движите в посока на Вашите цели и желания, а не срещу тях.
Приятно пътуване!
0 Comments