Страх и депресия заради катастрофалното мислене? Има ли изход от него?
- On 18/08/2021
Ако въображението Ви понякога се развихря като обезумяло, влачейки Ви през повтарящ се цикъл от най-лошите възможни сценарии, тогава вероятно става дума за т.нар. „катастрофизиране“ или „катастрофално мислене“.
Какво е катастрофизиране?
Това е когнитивна или умствена грешка, при която изходът от една ситуация е преувеличен и/или бъдещите очаквания се считат за много мрачни и ужасни. Албърт Елис – известен когнитивен психолог – за първи път въвежда този термин, описвайки катастрофизирането като преживяваване на „нерационално негативна прогноза за бъдещи събития“.
Хората, които често мислят в такива катастрофални сценарии, стават тревожни, тъй като те НАДценяват вероятността от лош резултат или изход. Докато ние всички изпитваме от време на време разочарования и имаме разни страхове, при този тип негативно мислене един единствен неуспех (например провал на тест) може да се възприеме като свършека на света.
Катастрофизирането не е приятно, тъй като включва мрачни и ирационални притеснения за това, което може да се случи в бъдеще. Понякога хората имат този тип мислене като начин да се предпазят от нараняване.
Напр., тогава те могат съзнателно или несъзнателно да вярват, че като очакват само най – лошото, те ще бъдат по-малко наранени или разочаровани, ако нещата се объркат.
Въпреки това, подобно на виждането на една чаша като наполовина празна, възприемането и тук е песимистично и обезкуражаващо.
Тъй като този тип негативно мислене намалява вероятността човек да поеме разумни и важни рискове (напр. като търсенето на нова работа, планирането с партньора в дългосрочен план, пътувания и т.н.), той се лишава в крайна сметка от най-значимите и щастливи преживявания в живота.
12 примера за катастрофизиране
• Ненаемането на работа след интервю за работа означава невъзможност да се получи работа изобщо, което в крайна сметка ще доведе до бедност и бездомност.
• Получаването на инжекция от лекаря означава голям припадък.
• Краят на една романтичната връзка означава, че човек изобщо не заслужава любов.
• Разпадането на една връзка означава, че човек никога няма да има връзка отново и ще остане сам завинаги.
• За един родител ожуленото коляно на детето означава, че детската площадка е твърде опасно място за игра на детето.
• Появата на една пъпка означава, че всички останали ще смятат човек за грозен.
• Ако диетата се наруши с малка бисквитка или парче шоколад, човекът ще вярва, че напълно се е провалил с диетата и е предопределен да бъде с наднормено тегло завинаги.
• Главоболието в продължение на една седмица означава, че е налице мозъчен тумор.
• Двойката на изпита означава, че човек никога няма да успее да завърши университета и животът му ще бъде един провал.
• Объркването в приготвянето на една специална вечеря означава, че човек е ужасен готвач и не може да направи никога нищо правилно.
• След като е чул за нападение от акула на другия край на света, човек смята, че е опасно да стъпи изобщо в океана.
• Отхвърлянето от друг човек в някаква конкретна ситуация означава, че човек е грозен, безинтересен и няма стойност.
Тъй като катастрофизирането включва вглъбяването в ужасни евентуални бъдещи катастрофи, които имат обаче малка вероятност да се случат, то означава постоянна негативна енергия, която подкопава емоционалното и физическото Ви здраве.
Тогава изобщо не е изненадващо, че този вид мислене може да предизвика и да влоши тревожните разстройства. Напр., присъща за генерализираното тревожно разстройство е тенденцията да се мисли по схемата „Какво ще стане, ако…“.
Изследванията наистина подкрепят връзката между катастрофалното мислене и тревожните разстройства, както и депресивните заболявания!!
Декатастрофизиране и когнитивно преструктуриране
Катастрофизирането не е здравословно мислене!
За щастие, такива неадаптивни мисловни патерни могат да бъдат променяни чрез т.нар. когнитивно преструктуриране.
Когнитивното преструктуриране е метод на когнитивно – поведенческата терапия, което включва идентифицирането и промяната на мисли и убежденията, които са негативни, нерационални, изкривени, нереалистични и крайни.
В психотерапията терапевтът и пациентът работят заедно в откриването на негативните мисли и оценки за дадената ситуация (напр. „Аз съм неудачник и животът ми е провален, защото не получих 6-ца на изпита.“), както и в тяхното оспорване и създаването на по-реалистични и рационални мисли (като напр. „Това не означава в никакъв случай края на света и не определя стойността ми като човек.“).
Приемането на една по-реалистична и по-малко деструктивна перспектива повишава чувството на контрол, самоефикасността и самочувствието, което от своя страна се отразява положителното върху емоционалното/психическото и физическото здраве.
Въпреки че това е важен терапевтичен инструмент, всеки може да използва когнитивното преструктуриране като начин за прекъсване на катастрофалното мислене и изграждане на едно по-гъвкаво и реалистично мислене.
По този начин човек може да види слънчевата страна на живота и да отговаря на предизвикателствата от позицията на вътрешна сила и стабилност, а не от позицията на уязвимост.
Всички ние понякога имаме своите тъмни и негативни моменти или фази. Но когато тази перспектива се превърне в постоянен или дори в автоматичен начин на мислене, тя започва да бъде истински проблем. Има многобройни примери за катастрофално мислене в ежедневието, като напр. прекомерната тревога, касаеща здравето или професионалната кариера.
Катастрофизирането е мисловна грешка или изкривяване, което „храни“ тревожността и депресията, преувеличавайки негативните резултати и подценявайки уменията за справяне на личността.
Вследствие на това хората, които имат този тип мислене, се чувстват тревожни и безпомощни заради възприеманата от тях неспособност да управляват и се справят с потенциални заплахи. За щастие, както събитията могат да се натрупат до степен, в която да се чувстват катастрофални, така те могат да бъдат разбити и реконструирани така, че вече да не се разглеждат като такива.
Всичко е въпрос на Вашата интерпретация и мислене. Вие сами решавате дали да мислите в катастрофални сценарии и да се чувствате зле или да развиете едно по-реалистично и гъвкаво мислене, което ще Ви накара да се чувствате по-добре, по-спокойни и по-уравновесени.
Защото не ситуацията сама по себе си е добра или лоша, а Вашата перспектива и интерпретация на ситуацията. Не забравяйте, че Вашето мислене определя начина, по който се чувствате, а негативното мислене може да бъде променяно.
Вие можете да изберете във всеки един момент, кои очила да сложите и в какви цветове да виждате света около Вас!
0 Comments