Раждането на дете – заплаха за връзката?
- On 11/12/2019
Едно дете променя една връзка основно, както в положителен, така и в негативен аспект…
“… и тогава те се сдобиха с дете и щастието им стана още по-голямо”, това си пожелават всички, ставащи родители. Но в днешно време промените и предизвикателствата, с които се сблъскват младите родители, са много големи.
Едно дете не е само извор на щастие и хубави емоции, но може да застраши връзката, да я постави в голяма опасност или дори да я убие.
Ето защо отговарям тук на няколко въпроса, които се задават отново и отново от бъдещите родители.
Колко често се случва връзката да се разпадне заради дете?
На този въпрос, разбира се, няма еднозначен отговор. За това са отговорни множество фактори. Важен фактор е нагласата на родителите и тяхната емоционална и ментална зрялост.
Особено трудно е, когато само един от двамата партньори е искал детето и двойката не се е подготвила за промяната след раждането. Отрицателно влияние върху връзката оказват и лоши стратегии в решаването на конфликти, напр. когато единият партньор блокира комуникацията и не говори за своите потребности, желания и тревоги.
Отношенията между двама души и ежедневието се променят коренно с бебето: детето е на преден план. Родителите се хранят, говорят и правят секс по-малко отпреди. Но спорят много повече.Контактът с приятелите намалява, парите вероятно също. Сексуалният контакт е по-малко – поне в началото след раждането. Детето пречи на секса. Вече не сте гъвкави с отпуските и не можете да излизате свободно вечер.Приема се, че 70 процента от двойките, които търсят семейна терапия, имат конфликти заради децата.През първите 1,5 до 2 години на детето и в пубертета връзката на родителите е особено застрашена.
Има ли възрастта на детото нещо общо със стреса във връзката?
Да, в първите години детето се нуждае от много внимание и грижи. Партньорите трябва да разпределят задълженията и да дефинират ролите си наново.Те трябва се откажат от много неща и да променят живота си фундаментално. И ако бебето не е лесно за гледане (прим. плаче през повечето време, събужда се често през нощта и т.н.), силите и нервите на родителите много бързо се изтощават.В пубертета предизвикателствата са свързани с това, как родителите общуват с децата си, които постоянно преминават граници и колко голям е още родителският авторитет.
Кои са типичните проблеми на младите родители?
- Един от двамата партньори (по-често мъжът) се чувства пренебрегнат.
- Домакинската работа се увеличава значително и е важна степента, в която мъжът участва в домакинството. Мъжете обикновено се грижат по-малко или недостатъчно за домакинството и бебето, отколкото жените очакват.
- Жената често страда от липса на признание, особено ако се е отказала от професията си заради бебето.
- Жената се чувства пренатоварена и оставена сама с всички задължения по бебето.
- Консервативният модел за разпределение на ролите изведнъж се завръща с пълна сила: тя отговаря за детето и домакинството, той за печеленето на парите. Партньорите често изпитват проблеми да се поставят в позицията на другия и да разберат неговата гледна точка и чувства.
- Жената очаква от себе си винаги да е щастлива и винаги да обича бебето.
- Съпругът често чувства натиска и голямата отговорност да се грижи за семейството си като единствен, който работи и изкарва парите вкъщи.
- Разговорите един с друг намаляват, а когато двойката разговоря, се стига много бързо до ескалации, упреци и обидни реплики. Всеки партньор се чувства сам, неразбран и обиден от другия.
- Жената има по-малко желание за интимност, тъй като е доста изтощена. Ласките и малките нежни неща намаляват. Емоционалната близост намалява.
Какво липсва в отношенията на една двойка, когато скоро се е родило бебе?
- Сексът един с друг намалява.
- Мъжът получава по-малко внимание.
- Има повече работа в домакинството.
- Планирането на ваканциите е ограничено.
- Партньорите не могат повече да разпределят свободно времето си.
- Общуването и комуникацията един с друг са по-редки.
Кои са най-често срещаните грешки във връзката на младите родители?
- Вече не правите нищо сами като двойка, т.е. без детето.
- Не говорите за промените, свързани с раждането и не сте подготвени за тях.
- Жената има твърде високи очаквания към мъжа за участието му в грижата за бебето.
- Мъжът проявява твърде малко разбиране, когато жена му е изтощена.
- Жената отделя твърде малко внимание на партньора си или той има твърде големи очаквания към нея.
- И двамата живеят с илюзията, че връзката им става по-интензивна чрез бебето.
- Не отделят нужното време да говорят спокойно за проблемите.
- Разговорите се въртят само около бебето.
- Жената се чувства експлоатирана и често й липсва признанието за грижата за бебето.
Как двойките осъзнават, че нещата не вървят по начина, по който те искат?
- Те често се карат.
- Те нямат разбиране за проблемите и предизвикателствата на другия.
- Мъжът се чувства излишен. Той ревнува, защото жена му няма вече време за него.
- Жената се чувства пренатоварена и оставена сама със своите проблеми.
- Тя няма желание за секс.
- Той има чувството, че не получава достатъчно секс.
Как двойките могат се справят най-добре с родителската си роля?· Партньорите трябва да отделят време за искрени разговори и да говорят за разочарованията си. Най-добре е да отделяте всяка седмица малко време за т.нар. среща за обратна връзка, където да говорите открито за затрудненията, които Ви тормозят в момента и как можете взаимно да ги решите. Разбира се, е важно да назовете по време на тези срещи и нещата, за които сте благодарни на партньора си и нещата, които вървят добре. Не говорете през цялото време само за проблемите. Най-добре е да дефинирате ден и час, кога тези срещи да се състоят. Не забравяйте, уважението, откритата комуникация и интереса към другия са много важни. Изслушвайте се и недейте да се прекъсвате.
- Трябва да сте подготвени наистина добре за промените след раждането, които със сигурност ще дойдат. Положителните фантазии по време на бремеността често рязко се разминават с реалността след раждането.
- Необходимо е и двамата партньори осъзнато да вземат решение за дете. И двамата трябва да го искат.
- Много препоръчително е бащата да започне с грижите за бебето веднага след раждането.
- Препоръчително е бащата да изгради самостоятелна връзка с бебето, да изкарва време сам с него, поемайки пълната грижа за детето през това време.
- Важно е двойката да обсъжда редовно, кой за какво точно е отговорен в домакинството и в грижата за детето. Тези отговорности, разбира се, могат да се предефинират с времето заради променящи се житейски обстоятелства напр.
- И двамата трябва да намерят нов подход към интимността и сексуалността един с друг – в никакъв случай не поставяйте само изисквания и не работете със заплахи или унижения.
- И за двамата партньори е добре да взимат понякога време само за себе си, време за приятели или за хоби. Така единият партньор остава вкъщи с детето, докато другият има свободно време за себе си. Разбира се, съотношението тук е важно. Не трябва да възниква чувството, че единият прави много повече за себе си отколкото другия.
- Жената не трябва да диктува на мъжа си, как да общува с бебето, а да го остави той да прави своя собствен опит с детето.
- Не забравяйте, че Вие не сте само родители и че е важно да се грижите и за себе си като двойка. Оставете детето при баби и дядовци или наемете детегледачка и се отдайте на някое любимо занимание като двойка, само Вие двамата.
0 Comments