Защо Ви е нужна емоционална интелигентност?
- On 28/07/2019
До края на 80-те години високият коефициент на интелигентност се е смятал за най-важният индикатор за успешна професионалния кариера. Днес нещата изглеждат различно. В наши дни се смята, че емоционалната интелигентност на човек е много по-важна за личния и професионалния му успех.
Защо емоционалната интелигентност (ЕИ) е толкова важна? 21 век вече е поставил ясни “знаци”: ние всички живеем във време на постоянни и бързи промени. Промяната е единствената константа в живота ни! Промяната засяга всички сфери на нашия живот. Дълготрайната стабилност и предвидимост бяха вчера. В резултат на това днес се изискват други умения, отколкото бяха нужни само преди няколко години.Само интелектуалният опит вече не е гаранция за успешно справяне с постоянно нарастващите предизвикателства. Изискват се вече и други умения, които формират основата за успешно справяне със стреса и проблемите както в работата, така и в междуличностните отношения. Сега емоциите са „на дневен ред“. Способността да възприемаме и управляме собствените си чувства, е така нареченото „must have“.
Някои хора казват: „Много съм емоционален/а. Трябва да имам много високо ниво на емоционална интелигентност.“ За жалост, да бъдеш много емоционален не ти дава високи нива на ЕИ, това просто те прави крал/ица на драмата. Емоционално интелигентните хора не реагират импулсивно на нещата и не предприемат действия без да помислят.
От какво се състои емоционалната интелигентност?
Според Даниъл Голман, съществуват пет компонента на емоционална интелигентност:
- Самосъзнание
- Саморегулация
- Мотивация
- Емпатия
- Социални умения
Самосъзнанието може да се определи като „способността да разпознаваме и разбираме собствените си емоции, потребности и мотиви, както и да сме наясно с нашите силни и слаби страни“. Такъв човек очаква бъдещето по-оптимистично и с по-малко страх и тревоги.
Саморегулацията е стъпка напред в притежанието на висока емоционална интелигентност. Тя означава способността да взимаме решения и да реализираме поставените ни цели въпреки вътрешни или външни съпротиви.
Хора с висока ЕИ притежават също и високо ниво на вътрешна мотивация; с други думи, хора с висока ЕИ са в състояние да се мотивират вътрешно и да се ентусиазират за някаква задача, без външен натиск като респект, слава или друг вид награди от околната среда. По този начин те по-лесно преодоляват препятствия и постигат целите си.
Така че първите три компонента на емоционална интелигентност са свързани със самите нас. Следващите два са за това как да се отнасяме с другите. И така, нека да продължим.
Емпатия – наясно сте вероятно с думата – но тук, всъщност има малка уловка. Емпатия може да се дефинира като способността да разпознавате и разбирате чувствата и емоциите на хората около Вас и да се поставяте на тяхното място. Емпатията не означава да потънете в жал и състрадание или да сте съгласни с тяхното поведение!
И накрая, социалните умения са последното парче от пъзела. Това са тези умения, които позволяват на хората да се социализират един с друг, да създават и поддържат контакти, както и успешно да влияят на социалната си среда. Една добра мрежа от контакти е незаменим ресурс, що се отнася до професионалния успех и напредък.
Защо е важно да развивате емоционалната си интелигентност?
Емоционална интелигентност в работната среда
Само в една организация, чиито членове притежават висока емоционална интелигентност, може да се постигне максимална ефективност. Висока средна емоционална интелигентност в организацията, ще допринесе за по-доброто обслужване на клиентите, по-добър брейнсторминг, фирмени презентации и много други дейности.
Емоционалната интелигентност е един от най – добрите индикатори за бизнес успех. Защо ли? ЕИ е не само способността да разпознаваме и влияем на собствените си емоции, но също и да усещаме чуждите такива. Различни научни изследвания показват, че служителите с най – високи резултати в работата, са всъщност и тези с най – високо ниво на емоционална интелигентност. Те се отличават в лидерството, работата в екип, визията си и имат добра представа за отношенията между служители, организации, ръководители, клиенти, конкуренти и т.н. 90% от добрите служители притежават високи нива на ЕИ, докато 80% от лошите служители имат ниски нива на ЕИ.
Натискът за спазване на крайни срокове, конфликтите и стресът поставят предизвикателства, които могат да бъдат решени по-лесно с тренинг на гореспоменатите пет умения – с цел дългосрочен успех. Защото: който тиранизира обкръжението си с холерични изблици, кара се постоянно с останалите, които мислят по различен начин, няма доверие на колегите и предпочита да прави всичко сам или просто взима решения на собствена глава, без да мисли за другите, не само ще има трудности да наема и задържа добри служители. В личен план е много вероятно такъв човек да попада във все по-трудни ситуации и да се бори с много по-сериозни проблеми.
Взаимоотношения
Не е учудващо, че хората с висока емоционална интелигентност имат по – стабилни и удовлетворяващи взаимоотношения. Те забелязват как се чувстват другите, реагират адекватно на околните, управляват собствените си емоции и поведение, така че да не обиждат и разстройват ненужно другите около себе си. Например, към колегата, който след много напрегнат разговор със своя шеф, изглежда в момента малко неадекватен. Тук е важно да се разбере емоционалното състояние на колегата и да не се налива още„ масло в огъня“ с неподходящи и негативни коментари.
ЕИ допринася значително за една здрава връзка, била тя между влюбени, приятели, членове от семейството или колеги.
Та, истинският въпрос е „Как да тренираме емоционалната си интелигентност?“
За щастие, изследванията ни дават добри отговори на този въпрос!
- Mindfulness е един от отговорите. Можете да използвате Mindfulness, за да изградите и поддържате Вашата ЕИ. Mindfulness медитацията е доказан метод за намаляване или елиминиране на стреса в напрегнати ситуации. Следващият път, когато емоциите Ви „залеят“, насочете вниманието към дишането си. Фокусирайте се върху вдишването и издишването, точно там, където усещате дшането си най-добре, напр. върху корема или ноздрите. Ако умът Ви блуждае наоколо, върнете вниманието си обратно към дишането. Според учените, практикуването на този метод, дори по няколко минути дневно, води до успокояване на емоциите и тялото, както и до по-добра концентрация.
- Назовете емоциите си.
- Не съществуват лоши емоции. Много е важно да осъзнаете това! Всяка емоция има своето право на съществуване и своята легитимност. Не се страхувайте от чувства като гняв или омраза напр. Усетете гнева, дайте му пространство и го изкарайте навън, без да наранявате себе или или околните. Това може да стане като удряте по възглавница, боксова круша или викате силно.
- Почувствайте емоциите в тялото си – независимо дали това са потни длани, напрегнати мускули, сърцебиене и т.н. Тялото Ви е един вид сеизмограф – много важно е да усещаме емоциите си, за да можем да ги разпознаваме навреме и да ги управляваме по – добре.
- Дългосрочното потискане на негативни чувства не е здравословно! Потиснатите емоции могат да се определят като бомба със закъснител. В един момент те избиват навън във формата на агресия, депресии, тревожни разстройства или физически заболявания.
- Усещайте нарастващите емоции преди те да Ви „залеят“. Дайте си време да успокоите емоцията и не водете важни разговори, ако сте под въздействието на много интензивна емоция като гняв напр. Тогава не можете да мислите ясно и е много вероятно да действате погрешно или да вземете прибързани недообмислени решения.
- Разпознавайте повтарящи се модели. Това може да се осъществи по следния начин: „Когато се намирам в тази и тази ситуация, аз реагирам по този или онзи начин.“ Например, можете да кажете „Когато се ядосам, ям много сладки неща и съм много раздразнителен.“ Разпознавайки този модел, Вие сте в състояние да го промените. Помнете, че първата крачка за промяната на каквото и да било, е осъзнаването на проблема.
Познавате, контролирате и мотивирате себе си…Изпитвате емпатия към околните и притежавате уменията да се свързвате с другите…Това са нещата, които Ви позволяват да постигате успехи на работното място и да дадете на любимите хора това, от което се нуждаят. Всеки човек, предизвикателство или ситуация, пред която се изправяте, е основа за изучаване и изпробване на Вашата ЕИ. Изисква опит, но може да пожънете ползи незабавно.
Високото ниво на ЕИ ще Ви служи добре във взаимоотношенията на работното място и във всички останали области на Вашия живот. Кой не би искал това?
0 Comments