Неуспех и поражения…какво оттук нататък?
- On 26/06/2019
Справянето с пораженията и неуспехите е важна предпоставка за личния и професионален напредък. Неуспехите са неизбежна част от процеса на учене. Дори и най- успешните хора много често се провалят.
Ако искаме да сме успешни, не трябва да се оставяме неуспехите да ни обезкуражат и е нужно да се научим да се справяме с тях.
Начинът, по който се справяме с неуспехите, оказва огромно влияние върху личното ни и професионално развитие.
Ако резигнираме след някакакъв провал, започваме да се съмняваме в нашите способности и губим възможността да се учим от нашите грешки и да се развиваме по-нататък.
Зиг Зиглър, американски лектор по мотивационни техники казва:
Ти си единственият човек, който може да те спре в дългосросрочна перспектива. Другите могат да те спрат само за кратко.
Тук Ви представям 20 стратегии, които ще Ви помогнат да превъзмогнете неуспехите и пораженията.
Важно: Ако човек не прави грешки, той не се променя. А когато човек не се променя, той не се развива напред и тъпче на едно място.
1. Признайте пред себе си неуспеха.
За повечето хора е много болезнено да осъзнаят и да признаят своите грешки и неуспехи.
Затова сме склонни да отричаме поражението, да се представяме като жертви, да приписваме вината на други хора. Отричайки обаче неуспеха, ние не можем да учим от грешките и да ги избягваме в бъдеще.
Затова и първата стъпка винаги трябва да е озъзнаването на тази грешка.
2. Допуснете чувствата на страх, гняв и разочарование или безсилие
Всеки път, когато нашите очаквания останат неизпълнени, изпитваме чувства на страх, гняв, мъка, разочарование, безпомощност или вина. Тези чувства не могат да бъдат винаги избегнати и затова е важно да си разрешим да ги почувстваме.
Дайте пространство на тези чувства, те трябва да бъдат почувствани и изживени. Ако ги потискате и не искате да ги осъзнаете, те ще продължат да съществуват и да Ви тормозят.
Разговорите с приятели, но също така и воденето на дневник, както и креативни дейности като правене на музика или рисуване могат да Ви помогнат да дадете израз на Вашите чувства.
Открийте Вашия начин за изразяване на негативните емоции и не се страхувайте да ги пуснете навън. Само така те могат да бъдат преработени и да си отидат.
3. Анализирайте ситуацията.
Обективният анализ на ситуация е много важен. Например следните въпроси са много полезни.:
- Каква част от мен допринесе за провала?
- Кои фактори, които не мога да управлявам допринасят за тази ситуация? Другите хора, околната среда, икономически ситуации, природни събития и т.н. не могат да бъдат управлявани. 100 % влияние имаме единствено върху нашето поведение!
Трябва да приключим анализа с въпросите: Какво мога да подобря за в бъдеще? Как мога за в бъдеще да избегна подобни грешки?
4. Откажете се от самосъжалението.
Самосъжалението и близането на рани помагат само за кратко. В дългосрочен план самосъжалението ни блокира, прави ни пасивни и ни взима възможността да учим от грешките си и да не ги допускаме в бъдеще.
Обкръжението ни ще се оттегли от нас или ще реагира агресивно и с неразбиране спрямо нас, ако ние се оплакваме през цялото време и говорим непрекъснато за нашето нещастие. Всички хора правят грешки и попадат в кризи.
5. Упражнявайте конструктивна самокритика.
Повечето от нас са възпитавани да бъдат наказвани в случай на неудачи и чувства на вина, като например упреци като „ Не трябваше…“, „Как можах само…“, „Ако не бях направил това или онова…“ и т.н. В следствие на това изпитвате гняв и омраза спрямо самите себе си и се критикувате силно.
Чувствата на вина не Ви помагат по никакъв начин и са напълно излишни. Ние не можем да поправим грешките си, като упрекваме сами себе си! Трябва да разпознаем и да се конфронтираме с грешките и собственото си поведение и да помислим, как да не попадаме в този капан за в бъдеще.
Грешките не ни превръщат в човек, който трябва да бъде презиран. Грешките са в човешката природа. Ще правим грешки, докато сме живи, защото не сме всезнаещи и съвършени.
Затова трябва са си прощаваме грешките, провалите и неуспехите. Това не означава да ги одобряваме, а да приемаме себе си с грешките, които правим. Затова прекъснете упреците към себе си с нагласата: Готов/а съм, да приема, че се случи по този начин. Направих това, което тогава, в тази ситуация считах за правилно.
6. Избягвайте мисленето „всичко-или- нищо“.
Избягвайте мисленето в понятия като „всичко-или-нищо“. При този тип мислене съществуват само два противопложни полюса и нищо по средата, т.е. ние се изживяваме или като победители или като пълни неудачници. Едно поражение ни превръща в неудачник, а успехът в герой.
Този начин на мислене е много проблематичен, ако след едно поражение започнем изцяло да се подценяваме, ако започнем да се съмняваме в себе си или пренебрегнем всичко, с което до този момент успешно сме се справяли и сме изградили.
Провалът много често води до чувства на безизходица, липсва ориентир и стабилност. Много от Вас може би се смятат за неспособни и считат, че и другите са на същото мнение. Но: един неуспех не означава, че винаги ще претърпявате неуспехи!
Във Вас се крие много повече от това, което сте показали в тази определена ситуация. Щом другите могат да се справят, значи и Вие можете да се справите и да излезете отново от кризата.
Съзнателно си припомнете ситуации от миналото, когато успешно сте преодолявали препятствия или кризи. Какво беше различно? Какво Ви помогна най-много тогава? Какви ресурси, вътрешни и външни, можете да активирате сега?
8. Потърсете си съюзници.
Много от Вас са научени да се срамуват от грешките и неуспехите си – в такива ситуации имате чувството, че е най- добре да потънете вдън земя…..
Но ако се откриете за другите, ще разберете, че и другите правят грешки. Който не прави грешки, той не рискува! Който не рискува, той не печели!
Не се изолирайте. Не крийте и не премълчавайте Вашия неуспех, а активно потърсете помощ, говорете с приятели или започнете психотерапия.
9. Не очаквайте от Вашето обкръжение подкрепа.
Обкръжението реагира по различен начин на неуспехите. Има хора, които се радват, ако Вие се провалите, най-вече защото по този начин повишават собственото си самочувствие и могат по – добре да приемат своите собствени грешки.
Има хора, които отново и отново подчертават провала на другите, опитвайки се по този начин да манипулират.
Затова бъдете подготвени, че може да се случи така, че да не намерите подкрепа от обкръжението. Стабилното самочувствие е най- доброто противодействие.
10. Гледайте напред.
Не си разрешавайте да тъпчете на едно място и да ровите постоянно в миналото. След обстоен анализ на ситуацията отправете погледа си напред. Миналото е в миналото и не може да бъде вече променено. Вие хабите ценна енергия, ако продължавате да дълбаете в него отново и отново.
Затова си задайте въпросите: „Какви възможности имам в момента? Какви нови цели искам да си поставя? Какви са моите ресурси, моите силни качества?“
Мислете за следното: Ако план Б не върви, все пак има и други букви в азбуката😊
11. Четете мотивиращи книги и гледайте вдъхновяващи видео клипове
Заедно с личните разговори можете да почерпите нови сили и вдъхновение от книгите и Youtube клиповете.
Хора, преодолели тежки кризи в живота си, могат да Ви вдъхнат самоувереност и кураж, че и Вие можете. Тук Ви препоръчвам напр. книгите, подкастовете и youtube клиповете на Антъни Робинс и Уйен Дайер.
12. Осъзнайте Вашите силни страни
Преди всичко, неуспехът отнема цялата Ваша енергия. Вие мислите единствено за този един провал, за този един неуспех. Затова се чувствате зле и комплексирани.
За да засилите Вашето самочувствие, трябва да осъзнаете положителните си качества. Затова си отговорете и на следните въпроси: Кога в миналото си съм преживял успех? Какви силни страни и способности притежавам?
Напишете Вашите качества и успехи и си ги препрочитайте отново и отново и отново.
13. Грижете се за Вашата външност и внимавайте с храненето.
Когато се чувстваме зле, това ни личи и отвън. Нямаме сили да се грижим за нашата външност и хранене. Отслабваме или драстично напълняваме. Дрехите ни не са грижливо подбрани, може да изглеждаме и леко занемарени. Вашият външнен вид оказва влияение върху Вашето самочувствие, излъчване, енергия и върху реакцията на обкръжението Ви.
Към един занемаран, немарливо облечен човек, отношението е по – малко любезно. Затова трябва да обръщате внимание на Вашата външност. Отделете си време и си дайте малко самочувствие, като се погрижите за Вашата външност – дори и да не Ви е до това в момента.
14. Избягвайте успокоителните и алкохола.
Гневът, разочарованието и тъгата са неприятни емоции, които всички ние не изпитаме с удоволствие. Затова и много хора посягат към алкохола или пристрастяващи вещества, за да притъпят чувствата и да не мислят за неуспеха си.
Коварното тук е, че на трезва глава отново имате същите проблеми. Те не изчезват само защото Вие не искате да ги видите! Алкохолът и успокоителните не решават проблемите Ви, а създават нови, тъй като редовната употреба може да доведе до психическа и физическа зависимост, които се лекуват много трудно.
15. Потърсете професионален съвет.
Много хора се срамуват от своя провал и се страхуват, че и другите ще започнат да мислят за тях по негативен начин.
Експертите са затова, да оказват подкрепа на другите хора в трудни ситуации. Затова потърсете подкрепа от психотерапевт, адвокат, счетоводител или лекар.
16. Създайте положителна вътрешна нагласа.
Направили сте грешка и/или външното Ви обкръжение е допринесло за това. Това не означава, че повече нямате избор и възможности. Вие имате избор: 1. Вие можете да осъдите неуспеха си и да изпаднете в депресия, или 2. да приемете ситуацията за даденост и активно да потърсите възможни решения!
Въпреки станалото, Вие продължавате да имате контрол над живота си и притежавате способността да постигнете отново вътрешен и външен баланс.
Бъдете наясно: … и това ще отмине. По време на лоши периоди това изречение ни кара да осъзнаем, че отново ще настъпят по- добри времена.
„Винаги съм се опитвал да превърна всяка катастрофа в шанс.“ …казва Джон Д. Рокфелер.
17. Представяйте си във Вашето въображение, как ще преодолеете кризата и как ще постигнете Вашата цел.
Всяка картина, която си представяте, оказва влияние на Вашите чувства и поведение.
Негативните образи, като например, че никога повече няма да излезете от кризата, сриват мотивацията Ви да действате.
Затова си представяйте във Вашето въображение възможно най-ярко, какви конкретни стъпки ще предприемете, за да излезете от кризата, в която се намирате.
Да, рисувайте във въображнието си, това, което искате да имате… нов партньор, ново работно място, сте се възстановили от лоша болест или имате банкова сметка без задължения.
18. Избягвайте обобщенията.
Когато един път сме преживели неуспех и неприятно преживяване, то тогава съществува опасност, да пренесем това и върху бъдещи събития. Виждаме се в нашите фантазии отново пред банкрут или раздяла.
Един провал е важен е урок. Използвайте го, за да учите от него и да продължавате да се развивате! Не забравяйте, че този неуспех е само еднократно събитие и че ще вървите към новите си цели с по – голям житейски опит и нови знания.
19. Гледайте на нещата, които Ви се случват винаги относително.
Какво би означавало това събитие, ако Ви оставаше още малко време да живеете? Много често гледаме на неуспехите много по-негативно, отколкото те в действителност са. Надценяваме тяхното значение или виждаме само тяхното отрицателно въздействие. Промяната на времевата перспектива ще Ви помогне да видите голямата картина и да релативирате актуалния си неуспех.
Отговорете си на въпросите: Доколко значимо би било това събитие, ако Ви остава съвсем малко да живеете? Какво ще е значението на това събитие за Вас след 1, 5, 10 год.? Какво бихте казали на най-добрия си приятел, ако той се намираше във Вашата ситуация? Има ли събития, които биха били много по-лоши за Вас, отколкото това събитие?
20. Всяка криза е шанс.
Кризите ни мотивират да достигаме собствените си граници и ни водят до нови решения на проблемите. Справянето с кризи и неуспехи се учи по същия начин както храненето и вървенето! Кризите ни помагат да научим, кои са важните и истинските неща в живота и да не взимаме всичко насериозно.
Вашето самочувствие ще расте с всяка успешно премината криза. Всяка криза тренира Вашия мускул за справяне с проблемите.
0 Comments