Генерализираното тревожно разстройство – когато се притеснявате за всичко и всички…Какъв е изходът?
- On 22/03/2019
Какво ще стане, ако съпругът ми загуби работата си? Ако синът ми претърпи автомобилна катастрофа? Или ако аз сериозно се разболея? При хората, страдащи от т.нар. генерализирано тревожно разстройство страховете препускат един след друг. Често това заболяване се разпознава късно или изобщо не се разпознава. Добрата новина е, че то се лекува добре с психотерапия.Интервюто за работа предстои, работното място се клати, децата не се връщат навреме от училище. В тези ситуации повечето хора имат притеснения, някои повече, други по-малко. Страхът е част от живота ни и е дори жизнено необходим: страхът ни гарантира, че напр. няма да бъдем сгазани от кола, защото гледаме наляво и надясно, преди да пресечем. При страдащите от генерализирано тревожно разстройство обаче, страховете и тревогите не са ограничени до конкретни ситуации, а се срещат в много ежедневни области на живота и са придружени от симптоми на силно напрежение и физически дискомфорт, които сериозно разклащат нормалното ежедневие.
Страдащите от генерализирано тревожно разстройство се притесняват и тревожат за всичко
Тревожното разстройство се нарича генерализирано, защото страдащите от него непрекъснато се притесняват за всевъзможни неща. Те често имат усещането, че нямат повече контрол над негативните си мисли.„Ами ако това или онова се случи…? и тогава се започва, мислите кръжат без спиране в главата ми“ – говори за болката си един пациент. – Не съм приключил с единия страх, вече идва следващият и т.н.” Най-често срещаните страхове са свързани с благосъстоянието на семейството, с работата, с финансовата ситуация или със здравето, но дори и по-малките неща могат да предизвикат страхове, като например въпросът, защо съседът не е поздравил.Това постоянно състояние на тревога предизвиква естествено физически симптоми. Тялото ни винаги реагира на мислите: мускулите са напрегнати, сърцето бие по-бързо, ръцете треперят, устата е суха. Възможно е също така да се появят изпотяване, замаяност, стомашни болки и проблеми с дишането. Често съществуват нарушения в съня и трудности с концентрацията. В резултат на това много пациенти се опитват да избягват дейности, които те възприемат като опасни, или да се успокоят, като постоянно звънят на роднините си, за да се уверят, че всичко е наред. Страдащите от генерализирано тревожно разстройство често се сблъскват с неразбиране от своето обкръжение, което им казва, да „се стегнат и да не се държат детински“. Въпреки това, генерализираното тревожно разстройство е сериозно психическо заболяване! Около пет процента от хората развиват това заболяване, най-вече в средна възраст. Жените са два пъти по – често засегнати от мъжете. За развитието на тревожните разстройства допринасят генетични, биологични и психологически фактори. Хората с това тревожно разстройство реагират много чувствително на дразнители. Те не се чувстват в безопасност, може би и заради това, защото им е липсвала стабилна и сигурна връзка с родителите или други близки хора в детството. Вероятно те са преживели някакви травматични събития или са били (все още са) подложени на голямо натоварване в семейството или на работното място.
Навременно разпознаване на генерализираната тревожност
Често минават години, преди засегнатите да потърсят професионална помощ. Често те разказват за нарушения в съня или физически оплаквания, така че основното тревожно разстройство не винаги се разпознава правилно. Хората, които страдат от генерализирана тревожност, трябва да се обърнат навреме към специалист.
Генерализираното тревожно разстройство се лекува добре
Тревожните разстройства се лекуват най-добре с когнитивно-поведенческа психотерапия. Ефективността на когнитивно-поведенческата терапия е доказана многократно в различни научни изследвания. По време на терапията Вие учите, как да разпознавате негативните си и катастрофални мисли и да ги заменяте с нови по-реалистични. Притесненията, които имате, са само мисли, а мислите могат да се променят, за да не предизвикват повече страх у Вас. Така напр. си представете следната ситуация: Ако например партньорът Ви не си вдига телефона, може би Вие веднага си мислите, че му се е случило нещо лошо, катастрофа, инфаркт или нещо друго…. Но може би той просто е изключил телефона си, както често го прави. Или не чува звука. Или му е паднала батерията. Или няма обхват. По-реалистичните мисли Ви помагат да се успокоите и да намерите по-нормално обяснение за ситуацията, т.е. Вие учите така да контролирате страховете си.
Първата стъпка обаче винаги е разпознаването на притесненията. Затова отначалото на терапията е пропоръчително да водите т.нар. „дневник на притесненията“, за да придобиете представа за това, какво точно Ви тревожи, в кои ситуации се появяват катастрофалните мисли, колко често и колко е интензивен страхът в дадената ситуация. Всички тези неща можете да обсъждате с психотерапевта си.Много важна стъпка в преодоляването на генерализираната тревожност е т.нар. конфронтация със страха. Това е техниката, която работи при всички тревожни разстройства. Колкото и парадоксално да звучи, е необходимо да влезете в ситуацията на страх, за да преодолеете страха. Останете в тази ситуация, докато страхът не си отиде. Отново и отново. По този начин в мозъка Ви се създават нови синапси, които не са свързани със страх. Вие така да се каже го препрограмирате да работи за Вас, а не срещу Вас. Тази конфронтация може да се прави „на живо, в реалността“ или „ във въображението“. При генерализираната тревожност конфронтацията се прави „във въображението“, като пациентът си представя най-лошото, което може да се случи и не прави нищо, за да потисне страха, т.е. допуска целия възможен страх с всички физически симптоми на страх. Естествено тези конфронтации трябва да бъдат водени и контролирани от Вашия психотерапевт, особено в началото.
Като цяло спортната активност може да допринесе за стабилизиране на физическото Ви здраве. Техниките на релаксация, както и медитацията при редовно практикуване намаляват неспокойствието и напрегнатостта в тялото Ви. Това са допълнителни ресурси, с които можете да подпомогнете оздравяването си. Не забравяйте обаче, че се изиква постоянство (както във всички области на живота, така и тук), с него можете да покорите всички върхове! Ако сте постоянни, страхът ще си отиде от живота Ви.
0 Comments