Как да казвате “НЕ” и да не правите нещата, които не искате да правите?
- On 18/04/2017
Не. Никога. Изключено. Не сега. Само ако можехме да изричаме „не“ със същата лекота, с която изричаме „да“… Понякога е наистина неприятно и трудно, така че отговаряме с „да“ на неща, на които в действителност искаме да кажем „не“. Причината за това е силният страх, че с думичката „не“ ще станем по-малко симпатични. Затова все пак е по-добре да кажем „да“, отколкото да загубим нечия благосклонност. И така много от нас казват „да“ за неща, които всъщност не искат да свършат. Защото не знаем как да кажем „не“.
„Винаги съм се справял“. В началото е извънредният труд, след това започваме да работим и вечер вкъщи. Накрая работим дори и през почивните дни, докато в един момент не можем да се откъснем от работата дори и през отпуската си.
Твърде бързо казваме „ДА, РАЗБИРА СЕ, че ще свърша (и) това!“ и се правим, че не чуваме вътрешния си глас, който ни нашепва: „Сигурен ли си, че искаш да свършиш и това? Имаш толкова много за вършене! А дори сега си постоянно изморен и на края на силите си!“. Но вътрешният критичен глас е по-силен: „Хайде, напъни се! Бъди силен – не се дръж така!“
Който не може да казва „не“, бързо се превръща в кошчето за душевни отпадъци на приятелите си.
Разбира се едно рязко „не“ не е решение. В много ситуации то трябва да е обосновано.
В повечето случаи е най-добре да поднесем едно „не“ заедно с кратко описание на причините.
Седем начина любезно да кажете „не“:
- Мило, но категорично: „Мисля, че ще се справите и без мен.“ или „Този път не ми се идва.“
- Спечелете време: „Бих искал да го обмисля. Ще се свържа с Вас в края на седмицата.“
- Говорете за себе си и начина, по който се чувствате: „Не се чувствам добре, когато върша това.“ или „Реших повече да се вслушвам в собствените си нужди.“
- Обосновете своето „не“: „Тази седмица не мога да поема повече допълнителни часове, тъй като ще имаме гости вкъщи.“
- Покажете разбиране: „Разбирам, че искате да завършите този проект, но нямам никаква възможност да свърша това тази седмица.“
- Говорете в прав текст: „Самият аз в момента съм толкова зает с един проект, че капацитетът ми е изчерпан до краен предел.“
7). Предложете алтернативен вариант, който да разкрие нова перспектива пред събеседника Ви: „Може би моят колега може да Ви помогне, той е експерт в областта.“
Как да кажете „не“ на шефа?
Когато запитването идва от директния Ви началник, може да бъде много трудно да се отговори с „не“. Но ето пример за това какво бихте могли да кажете: „Много ценя факта, че се обръщате към мен, но предвид натовареността ми в момента качеството на работата ми би пострадало, ако приема и тази задача.“
Една друга възможност да откажете на шефа си е да кажете „не“ и да предложите все пак да свършите задачата, но в друг момент. Например „За съжаление наистина нямам време този месец, но това ще се промени през март и много бих се радвал да Ви помогна, ако все още се нуждаете от помощ.“
Известен факт е, че не можете да бъдете продуктивни, ако имате твърде много задължения. В такъв случай просто не сте в състояние да свършите дадена задача със задоволително качество или поне в срок. По този начин не помагате на никого. Без значение е причината, поради която искате да кажете „не“ – конструктивният отказ е способност, която може да бъде научена – и благодарение на която Вие ще се издигнете не само в очите на другите, но и Вие самите ще се чувствате много по-добре, тъй като няма вече да вършите нещата, които не желаете!
Хората, които казват „не“ по правилния начин и имат реалистична преценка за собствената си издръжливост, са по-щастливи в работата си и в личния си живот и имат по-добро качество на живот.
0 Comments