Депресията – все още тема табу?
- On 02/03/2017
Депресията в повечето случаи все още е свързана със стигма и е често табуизирана. За един пациент е много трудно да признае, че страда от депресия, особено що се отнася до все по-конкурентната работна среда и повишените изисквания на работното място. Това отношение е изненадващо и поради това, че депресиите и тревожните разстройства не са рядко заболяване. При тази тяхна разпространеност всъщност би могло да се очаква, че психическите заболявания ще бъдат третирани подобно на болка в гърба или счупен крак. Както и в крайна сметка трябва да бъде, тъй като повечето депресии се поддават на лечение подобно на всяко друго заболяване. Затова и, обективно погледнато, не би трябвало да има разлика между това някой да напусне работното си място и да отсъства поради проблеми с гръбначния стълб или тревожно разстройство. И все пак живеем в общество и работна среда, в които всеки може да каже, че има проблеми с гърба, но не и че има депресия, без при това да изпита страх от последствията.
Много хора се аргументират с това, че физическите заболявания са осезаеми и следователно по-лесно разбираеми от психическите. Счупеният крак например е видим за окото, но това се отнася за далеч не всички физически заболявания. И въпреки това хората правят рязко разграничение. Почти всяка част на тялото може да е увредена, но ако някой „не е наред“ с главата, към него трябва да се подохожда предпазливо. Голяма част от хората все още се отнасят с недоверие към хората с психични проблеми: Могат ли да работят на пълен капацитет? Може ли въобще да им се има доверие? В крайна сметка човек предпочита да избегне риска.
Не всеки засегнат се подлага на терапия и за това има много причини. Въпреки че в последните години възможностите за терапия при депресия са се подобрили съществено, специалистите се оплакват от „значителни диагностични дефицити“. От друга страна много от засегнатите не търсят психотерапевтична помощ – от срам или от незнание по отношение на това заболяване, което трябва да бъде приемано сериозно. Неподходящи опити за самолечение са нещо често срещано, често е и бягството в алкохола. Изследване на Световната Здравна Организация (СЗО) също показва, че на това заболяване трябва да се гледа сериозно. Депресията влияе на страдащите от нея както никоя друга болест!
С моя онлайн-курс Вие ще преодолеете депресията. В него аз Ви взимам за ръка и Ви водя стъпка по стъпка през конкретните терапевтични модули по пътя Ви към оздравяването. Изберете от трите плана по-долу подходящия за Вас!
Базов план
Тук имате възможността да си осигурите тази терапевтична видео-сесия, с който актуално искате да работите.
Стандартен план
Стандартният план Ви дава възможността да закупите терапевтичните видео-сесии в пакети – това е най-препоръчителният, изгоден и най-често закупуван план.
Премиум план
Тук са включени пакетните цени, както и 30-мин. скайп-консултации с мен в началото на всяка терапевтична сесия.
Какво казват моите клиенти за онлайн-курса за справяне с депресията?
"Изключително полезен курс поднесен по разбираем начин. Най-много ми харесаха допълнителните материали, които да се използват за индивидуална работа. Списъкът с положителни активности ми даде вдъхновение за допълнителни неща, които да включа в ежедневието си. Професионалните обяснения за същността на депресията и осъзнаването на факта, че възходящите периоди са част от възстановителния процес ми помогнаха да посрещна трудните дни по-леко
Д.И., Франкфурт,
"Мария Савова е страхотен професионалист и добър човек. На мен тя много ми помогна с on-line курсовете си. Миналата година по това време, без да искам и без да усетя, стигнах до състояние на депресия. Някои май го наричат "криза на средната възраст''. Мисля, че не е важен точния научен термин. Свекър ми беше прикован на легло, а свекърва ми трябваше да бъде непрекъснато с него. Вследствие на това семейният бизнес остана изцяло на раменете на мен и съпруга ми. Нямаше как да съм по половин ден с децата ми, както преди, а аз държа на образованието им и доста им помагам, тъй като образователната система в България има какво да подобрява. Освен това голямото ми дете беше в седми клас, а аз нямах начин да й обърна никакво внимание. Знаете вкъщи българската жена има доста ангажименти освен този на частна учителка по математика, български, английски и т.н...... И така постепенно загубих вяра, че животът има смисъл. Всяка нощ в продължение на повече от два месеца (от януари поне до май) имах самоубийствени мисли. Смешно ми е да го напиша, защото сега съм влюбена в живота, но .... беше факт. Доста четох в Интернет, но благодаря на Бог, че имам Мария, защото тя въздейства най-добре от всичко останало на моя "болен" мозък или на моята депресия, ако трябва да използвам научен термин.
Мария, обичам те много, ти знаеш, и безкрайно ти благодаря!!!!"Моника Г., Пловдив,
Този психотерапевтичен видео-курс е за Вас, ако…
- се чувствате потиснат и в плен на негативните си мисли, които не можете да прекъснете сами
- нямате енергия и дори малките всекидневни неща Ви изтощават и Ви струват много усилия
- мислите, че не можете да отговорите на очакванията на другите и се страхувате да не се провалите
- сте на мнение, че не заслужавате обичта и вниманието на другите
- не можете да заспивате, защото негативните мисли не Ви оставят на мира
- сте отчаян и искате да захвърлите всичко, тъй като досега нищо не Ви е помогнало
- трудно Ви е да обичате и да уважавате себе си, такива, каквито сте
- не искате да хвърляте повече парите си на вятъра, а да получите наистина помощ
- искате ефективни резултати (когнитивно-поведенческата терапия е най-добрата терапия в лечението на депресия, многократно научно доказана и изпитана в практиката) и експертно знание от когнитивно-поведенчески психотерапевт с придобит лиценз в Германия
За кого не е предназначен този курс?
- за хора, които търсят мигновено решение на проблема или „магическото хапче“. Такова хапче няма. Психотерапията трябва да се разбира като процес.
- при комбинация от депресия и други психически проблеми (напр. зависимост от алкохол или наркотици)
- за хора, които не са готови да работят върху себе си и чакат да се променят обстоятелствата или други хора вместо тях
- за хора, които са „външно“ мотивирани за промяна и нямат вътрешното убеждение, че самите те я искат
0 Comments