Три мита за депресиите
- On 07/02/2017
1 мит: Депресията не е нищо повече от силна тъга!
Депресията често се приравнява с тъга. Това се дължи на факта, че в ежедневието си небрежно споменаваме, че сме „депресирани“, когато всъщност сме много тъжни. Поради това много хора вярват, че депресиите са просто много силна тъга. Това заключение обаче е погрешно.
Далеч не е задължително една депресия да е свързана с тъга или пък да е причинена от чувство на тъга. Депресиите са съвсем отделно и сериозно заболяване с пълна болестна картина.
2 мит: Депресираните хора просто са мързеливи и лениви!
Погледнато отстрани може и да изглежда така, тъй като хора, страдащи от по-силно изразена депресия, понякога не могат да съберат сили да свършат каквото и да е. Почти всяко действие или задача се превръща в болезнено мъчение за тях. Дори прости неща като къпане или обличане представляват предизвикателство.
Когато депресиран човек лежи в леглото си, причината не е самосъжаляване или мързел, а просто неспособност да стане. Много от засегнатите полагат възможно най-големи усилия да запазят нормалното си ежедневие. Продължават да ходят на работа и след това да пазаруват напът за вкъщи. С тази разлика, че всичко им се струва празно и нереално.
3 мит: „Хайде сега, я се стегни!“
За здравите хора не представлява никакъв проблем да станат от леглото или да се разходят, като по тази причина те очакват, че и за другия човек е също толкова лесно. И когато това не е така, считат, че просто другият не полага достатъчно усилия и се носи по течението.
Горчивата истина обаче е, че депресията е тежко заболяване, което се отразява на мисленето, чувствата и поведението.
Тази болест не може просто да изчезне за една нощ. Това не е възможно.
От това следва, че не помагате на засегнатите от депресията, ако не вземете симптомите им на сериозно, ако банализирате страданието им или им вмените чувство за вина.
Няма никаква ползва да кажете на човек, страдащ от силна депресия, следните неща:
- „Айде усмихни се де!“
- „Престани да се самосъжаляваш!“
- „Има други хора в още по-лошо положение. Биха се радвали да са на твое място.“
- „Стига си се преструвал- просто престани.“
Единственото, което постигате по този начин, е да накарате засегнатия човек да се чувства още по-зле, тъй като той не може да бъде „нормален“.
0 Comments