Бърнаут, неговите послания и пътищата за излизане от него
- On 31/10/2016
Знаете ли, че стресът е в основата на редица заболявания, като депресия или т.нар. емоционално прегаряне (Бърнаут)? Продължителното подлагане на стрес може да изтощи енергийните Ви резерви и да доведе до Бърнаут.
Симптомите могат да бъдат напр. страх, че не можете да се справите с професионалните си задължения, постоянна умора и липса на енергия, проблеми с концентрацията и паметта, раздразнителност, проблеми със съня, негативни мисли, липса на желание и мотивация, инфекти, стомашни проблеми и проблеми със сърцето. Обърнете сериозно внимание на симптомите. Не е случайно, че ги имате! Те са знак и шанс да промените нещо, което вреди не само на Вас, но и на семейството Ви.
Така тялото Ви предупреждава: “Спри! Отдавна вървиш по път, който не ти се отразява добре. Трябва да промениш нещо в своя (професионален) живот, сега и веднага! В противен случай поставяш на карта здравето си с фатален изход!”
Прегарянето (Burnout) е реакция на организма към хронична психична преумора. Това състояние на изтощение показва, че батерията Ви е празна и отново трябва да я заредите.
Вижте как:
1. Планирайте дейности, които ви носят положителни емоции
Компенсирайте със забавни неща, дори и да сте много изморени. Заниманията, които ви доставят радост, Ви зареждат с течение на времето с нова енергия.
Поддържайте социалните си контакти. Приятелските срещи и неангажиращите разговори Ви откъсват от професионалното ежедневие.
2. Правете упражнения за релаксация
Всеки ден отделяйте време за релаксация (например, автогенен тренинг, прогресивна мускулна релаксация, разходки, йога) и спорт. Включете спортните занимания в дневния си график.
Мотото е Timeout вместо Burnout!
3. Разпознайте вътрешните си „саботьори“ или т.нар. вътрешен критик
Открийте своите вътрешни критични гласове, който Ви вредят и Ви поставят под напрежение. Внимавайте за негативни вътрешни монолози като:
“Винаги трябва да съм на разположение за другите.”
“Не мога да правя грешки.”
“Не мога да си позволя слабост.”
„Трябва да правя всичко винаги перфектно.“
„Не мога да разочаровам другите. Те трябва да са доволни от мен.“
„Моите нужди и желания не са толкова важни, колкото тези на другите.“
Със сигурност можете да се справите с личните си саботьори, ако ги идентифицирате! В този случай е препоръчително да се консултирате с психотерапевт, тъй като вероятно само с професионална помощ ще бъдете в състояние да създадете необходимата емоционална дистанция от вътрешните си критични гласове и да ги замените с нови приятелски гласове, които Ви подкрепят и са позитивни.
4. Имате ли нереалистични очаквания?
Проверете дали имате нереалистични очаквания. Не можете да угодите на всички и не сте отговорни за всичко и за всеки! Приемете, че ще правите грешки. Не можете да промените хората. Можете да промените само собственото си поведение и собствените си нагласи.
5. Делегирайте
Важно е да проверите дали наистина е необходимо да вършите всичко сами или можете да делегирате определени видове дейности на други хора. Оптимизирайте организационните си стратегии, за да използвате собствените си ресурси – енергия и време – в грижа за себе си.
6. Планирайте кратки почивки
Необходимо е да планирате редовни почивки на работното място. Достатъчно време за хранене и психическо разтоварване за задължителни! Времето не е загубено, напротив, след почивка човек е много по-продуктивен.
7. Бъдете по-самоуверени
Помислете, как можете да повишите самочувствието и самоуважението си. Доверете се на себе си и собствените си способности. По този начин ще сте в състояние по-спокойно и уверено да се справяте с ежедневните натоварвания.
Колкото повече самочувствието Ви зависи от признанието на другите, толкова повече се засилват и симптомите на прегаряне.
Бъдете горди със себе си! Опитайте се да виждате успехите си и да им се радвате. Не бъдете строг към себе си и към неуспехите и грешките си. Те са нещо съвсем естествено и нормално. Използвайте ги, за да учите от тях и да се развивате нататък 🙂
Желая Ви успех!
0 Comments